A Kortárs Építészeti Központ immár 9. alkalommal rendezi meg a Budapesti Építészeti Filmnapokat a Toldi moziban március 2-5. között. A széles műfajú filmválogatás középpontjában a városhoz fűződő személyes kapcsolatok, a történetmesélés, az épületek megfoghatatlan és szubjektív vonzerejének bemutatása áll. Az idei válogatás filmjei a városi konfliktusok kezelésének a megszokottól eltérő megoldásait is felvonultatják, olyan szemléletformáló, együttműködésre törekvő megközelítésekkel, melyek képesek túllépni a hagyományos frontvonalakon. Vállalkozó kedvű, önjelölt városfejlesztő-lakóktól meríthetünk inspirációt, épületek kelnek életre, és kiderül, hogy a sztárépítész is ember. A 35 filmből álló válogatást  8 tematikus blokkba osztva, eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal vetítik, melyek Magyarországon kizárólag a Budapesti Építészeti Filmnapokon lesznek láthatóak.  

Vajon képes-e az építészet a kollektív boldogság megteremtésére? Erre az örök kérdésre keresi a választ a fesztivál nyitófilmje, a Végtelen boldogság. A lenyűgöző portré a világhírű Bjarke Ingels Group legújabb lakóépületéhez viszi közel a nézőket, mely Koppenhága külvárosában kísérel meg a falvak világát idéző lakóközösséget létrehozni. A film a stílusteremtő rendezőpáros, Ila Bêka és Louise Lemoine, az épületek személyes történetét kutató Élő építészet című kultikus sorozatának legújabb darabja. A fesztivál programjában többek között helyet kapott az „Alcatraz”-ként becézett hírhedt párizsi lakótorony egyedülálló átépítési folyamata, a „Made in China” városaként emlegetett kínai kacatváros, Jivu mindennapjai, vagy Castro Kubájának modernista művészeti iskolái.

Az architektúra szerelmesei számára olyan építészóriások életének izgalmas epizódjai elevenednek meg, mint Eero Saarinen, Frei Otto vagy tanítványa, Zaha Hadid, akik a jövő generációi számára meghatározó inspirációként szolgálnak. Portrék olyan látnoki mesterekről, akik az építészet nyelvén keresztül sokak világról alkotott elképzelésén mertek és tudtak változtatni. A modernizmus építészetének képi világát vonultatja fel a német filmrendező, Heinz Emigholz kísérletifilm-sorozata, melynek mindhárom része látható lesz a filmnapok alatt: Pier Luigi Nervi és Auguste Perret épületeinek lenyűgöző képi lenyomatai. A filmeket a rendező előadása kíséri.

A fesztivál szervezői ezúttal több olyan játékfilmből is válogattak, ahol az építészet nem csupán háttér, hanem főszereplő. Magyarországon először mutatják be J.G. Ballard A toronyház (High Rise) című disztópikus regényének filmes változatát, Ben Wheatley rendezésében. A Tom Hiddleston, Jeremy Irons és Sienna Miller főszereplésével készült filmben a fiktív brutalista toronyház nem kíméli lakóit, durva káosz uralkodik el az épületben. Valós időben kibontakozó családi viszályt követhetünk nyomon a román újhullám fenegyerekének, Cristi Puiunak legújabb filmjében a Sieranevadában, ahol a családot testközelből követve, egy panellakásba zárva élhetjük át a kibontakozó, keserédesen ismerős drámát. Az előző évekhez hasonlóan a filmek mellett rendezői beszélgetésekre is sor kerül, a vetítések után az esték pedig a Toldi Klub bulijain folytatódnak.

 

A Sieranevadáról ezt írtuk Cannes-ban: Cristi Puiu román újhullámos filmrendező majdnem három órás alkotása, a Sieranevada egy szűk családi körben eltöltött halotti tort követ végig, tartózkodó, természetes kameramozgással és hétköznapi karakterekkel. A szű térben forgó kamera miatt mi is a család tagjának érezzük magunkat - az apró, egyre fokozódó konfliktusok bármelyik szomszédunk ajtaja mögött játszódhatnának. Családi dráma és hétköznapi paranoia Bukarestben – a Sieranevada remekül szállítja mindazt, amiért a kortárs román mozit szeretjük, realitásával és valós emberi történetével az egész játékidő alatt feszültségteli marad.

9. Budapesti Építészeti Filmnapok

Időpont: 2017. március 2-5.
Helyszín: 1054 Bajcsy-Zsilinszky út 36-38.
FB esemény: https://www.facebook.com/events/1786677204986594/
Részletes program: http://filmnapok.kek.org.hu/