A programba beválogatott filmek jelentős része foglalkozik valamilyen módon a migránsválsággal. A mustrát, amely - mottója szerint - eltörli a határokat, a Nedvesség (Humidity) című szerb-holland-görög koprodukcióban készült dráma nyitja meg.

A Szerdai gyerek című magyar filmet március 3-án és 4-én vetítik. A film hőse az állami gondozásból frissen kikerült 19 éves Maja (Vecsei Kinga), aki önsorsrontó hajlama ellenére is harcol azért, hogy megszerezze négyéves fia felügyeleti jogát. Az önmagával folytatott küzdelmei egy váratlan lehetőséghez és egy szokatlan, új szerelemhez vezetik, a régi megszokásoktól azonban nem egyszerű szabadulnia.

Horváth Lili Karlovy Varyban bemutatkozott és onnan két fontos díjat elhozó első nagyjátékfilmje számtalan fesztivált megjárt már és világszerte nagy siker volt: megmérettetett Cottbusban, Kairóban, Kalkuttában, Valladolidban és Stockholmban is. Legutóbb a közép-európai régió filmtermésére fókuszáló Trieszti Filmfesztivál fődíját nyerte el, valamint a magyar filmkritikusok éves díjátadójáról is két trófeát vihettek haza az alkotók.

A siker nagyrészt elsőfilmes alkotók munkájának eredménye. A rendező mellett a főszereplő Vecsei Kingának, Fehér Károly producernek, Szabó Dániel vágónak és Maly Róbert operatőrnek is a Szerdai gyerek a nagyjátékfilmes bemutatkozása. A zeneszerző Presser Gábor, hangmérnök Várhegyi Rudolf, a koproducer Henning Kamm és Pataki Ági voltak.  A film a Magyar Nemzeti Filmalap és a Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein támogatásával készült, a hazai mozikban a Popfilm forgalmazza.

A belgrádi fesztiválon a világ számos országából érkező alkotások mellett Oscar-díj várományos produkciókat is láthat a közönség. Bemutatják a Coen testvérek világsztárokat felsorakoztató, Hollywood aranykorában játszódó Áve, Cézár című filmjét, és a Spotlight - Egy nyomozás részletei című, igaz történeten alapuló drámát, amely egy bostoni újság katolikus papok szexuális molesztálási ügyeit felderítő munkatársainak életét követi végig. Látható lesz a Carol című leszbikus dráma és a transzneműséggel foglalkozó A dán lány című film, valamint a fogságban tartott anya és fia történetét ábrázoló A szoba című dráma is.

(MTI Belgrád, Filmhu)