A filmes programban a független filmeké a főszerep, olyan alkotásokat vetítenek, amelyek mindenféle állami támogatás nélkül készültek. A nagyjátékfilmes mezőnyben látható lesz Szimler Bálint Balaton Method című munkája, amiben 17 hazai zenekar és több száz zenész működött közre, közösségi finanszírozásból készült, operatőre Rév Marcell volt. Ugyancsak ő fényképezte a Buharov testvérek Az itt élő lelkek nagy része című filmjét, melynek főhőse Gróf Batthyány Ervin, az anarchizmus tanainak hirdetője, aki 100 évvel halála után újra feltűnik, hogy még egyszer megkísérelje elméletei gyakorlati kivitelezését.

Megnézhetik az érdeklődők Hajdu Szabolcs easternjét, a Délibábot is, a magyar pusztán játszódó film egy afrikai futballista történetét meséli el, akinek menekülnie kell a hatóságok elől egy eladott mérkőzés után. Műsorra kerül Pálfi György legújabb munkája, a Mindörökké, a jövőben, egy militarizált magyar faluban játszódik. A film bemutatójának különös hangsúlyt adott, hogy épp az ukrán–orosz háború kezdetén jelent meg a hazai mozikban.

Hajdu Szabolcs: Délibáb

A dokumentumfilmes szekcióban, ritkán vetített munkákat tekinthetnek meg az érdeklődők. Látható lesz Csillag Ádám Dunaszaurusz című 1988-as alkotása, ami a bős-nagymarosi vízlépcső körüli vitát, a hatalmas beruházással kapcsolatos tényeket, problémákat és ellentmondásokat mutatja be – a környezetvédelmi kérdést társadalmi és politikai közegbe ágyazva. Műsoron lesz Forgács Péter két filmje: a 2001-es Bibó Breviárium a XX. század egyik legnagyobb magyar politikai gondolkodójának, Bibó Istvánnak máig érvényes gondolatait és nézeteit hozza közel a nézőhöz, a Kemény György 80. a grafikusművész 80. születésnapjára készült 2016-ban.  

A fesztiválon bemutatkoznak a Freeszfe filmes hallgatói is. A Best of Freeszfe programban tizennégy filmrendező, filmoperatőr és televíziós műsorkészítő vizsgafilmjét vetítik. A filmek rendezői: Elek Judit, Farkas Áron, Farkas Marcell, Forrás Anna, Kajlik Eszter, Karácsony Péter, Ladányi Jakob, Márton Dorottya, Olasz Renátó, Rudolf Olivér, Székely Szabolcs, Török Marcell, Varga Gábor, Vermes Dorka. A színházi programról a Freeszemle hivatalos oldalán lehet olvasni, illetve a Facebook eseményben.  

A filmvetítések és előadások mellett naponta két kerekasztal-beszélgetést szerveznek, melyekben olyan fontos és aktuális témákat boncolgatnak szakértők segítségével, mint a szakszervezetek és a polgári engedetlenség, a családon belüli erőszak, az örökbefogadás, vallási és hitkérdések, hogy kié egy nő méhe, hogyan éli meg a háborút egy átlagember, milyen sztereotípiáktól szenvedünk? A fesztivál vendége lesz minden nap egy-egy civil szervezet. Folytatódik a Free Egyetem sorozat is, ahol a Freeszfe oktatói (Gábor György, Majtényi László, Rihay-Kovács Zita, Pál Mónika, Báron György) tartanak nyílt egyetemi órákat. 

A fesztivál fő helyszíne a Marczibányi Téri Művelődési Központ, de egy napra a CEU-Középeurópai Egyetem Nádor utcai épületének kapui is kinyílnak: május 14-én, szombaton az érdeklődők nyílt órákon vehetnek részt, ahol megismerhetik a jövő tanévben induló képzéseket, bepillanthatnak próbákba, egyetemi előadásokba. Este pedig személyesen vehetnek részt a második alkalommal megrendezésre kerülő Jótékonysági Aukción, és licitálhatnak olyan tárgyakra, mint a legendás Krétakör társulat Hamlet.ws előadásának szövegkönyve, a Magyar Filmszemle albuma vagy a Külön falka című film emblematikus kellékei.

Jegyek a Freeszemlére április 5-től kaphatóak.

Forrás: Freeszfe / Címlapfotó: Balaton Method