A fordulatos és humoros szerelmi történet az 1900-as évek elejére repíti vissza a nézőket - hangsúlyozta Helmeczy Dorottya, a filmet gyártó Megafilm egyik producere kedden, az utolsó forgatási napon, augusztus 1-jén, Ráckeresztúron.
A Majdnem menyasszony története a fővárostól néhány kilométerre fekvő Varjason játszódik, főhőse Ábel Marika, a helyi szatócsbolt tulajdonosának a lánya, az ő szerelmi élete körül forognak az események. A huszonéves lánynak illene férjhez mennie, ám megérkezik a kisvárosba a kor vívmánya, a vasút és vele együtt a kapitalizmus, a „nagyvárosi teljesítménykényszer". Mindez felkavarja a helyiek megszokott életét.
fotó: MTI/Bruzák Noémi
„A fiatal Marika figyeli, hogy az új helyzetre ki hogyan reagál, és közben kiszólva a nézőkhöz, elmeséli azt, amit lát" - hangsúlyozta a producer.
Helmeczy Dorottya emlékeztett arra, hogy harmadszorra nyúlnak Herczeg Ferenc életművéhez: a Don Juan kopaszodik és a Kék róka után az 1910-es években íródott A fehér pávát adaptálják tévéfilmre.
A producer szerint Herczeg Ferenc olyan párbeszédeket írt, hogy alig kellett hozzányúlnia Somogyi György forgatókönyvírónak. A Majdnem menyasszony egy olyan női történet, amely férfiaknak is szól. A producer leginkább azoknak ajánlja, akik meg akarják érteni, hogy egy nő milyen szempontok alapján hozza meg döntéseit.
Helmeczy Dorottya a Majdnem menyasszony forgatásán / fotó: MTI/Bruzák Noémi
„A tévéfilm olyan lesz mintha sok képeslapot látnánk egymás után, Pacskovszky József rendező időnként ad a nézőknek egy-egy olyan képet, amellyel az adott kor bemutatása mellett humorosan tükröt is állít a társadalmi helyzetre és a korszakra reagálva" - magyarázta a producer.
A film forgatása július elején kezdődött, többek között Ráckeresztúron, a Pázmándy-Brauch kastélyban és a Skanzenban vettek fel jeleneteket. Az Ábel Marikát alakító Kelemen Hanna első alkalommal játszik tévéfilmben: egy öntörvényű, formabontó karaktert alakít, amit a színésznő rögtön a magáénak érzett.
Kelemen Hanna elmondta, az általa megszemélyesített Marikában forradalmi elképzelések születnek a nők egyenjogúságáról, köztük a nők szavazati jogáról. „Dilemmázik két férfi között, de nem tetszik neki, hogy csak ennyi lehetősége van, és próbálja továbbgondolni az életet." A színésznő kitért arra is, hogy könnyű volt azonosulnia a szereppel. Marika szimpatikus, cselekvő, művelt, értelmiségi lány, aki Nietzschét olvas, és pártolja a költészetet.
fotó: MTI/Bruzák Noémi
A másik főszereplőt, Toll Jenő vasúti mérnököt Hajdu Tibor színész alakítja. Elmondta, hogy ambiciózus karakterével sok azonos vonással rendelkezik. Toll Jenő saját elképzelései mentén éli az életét, azok a dolgok érdeklik, amelyek előre viszik.
A Majdnem menyasszony további szerepeiben Görög László, Gáspár Tibor, Schneider Zoltán, Koltai-Nagy Balázs, Csombor Teréz, Spilák Klára és Vasvári Emese láthatók. Az operatőr Gózon Francisco, a díszletet Bozóki Mara, a jelmezeket Zelenka Nóra tervezte, a zeneszerző Bacsó Kristóf, a vágó Rumbold László.