A dokumentumfilmesekre, akik segítenek nekünk értelmet találni a bonyolult és folyamatosan változó világban, napjainkban nagyobb szükségünk van, mint valaha. A kreatív dokumentumfilmek támogatásával és népszerűsítésével foglalkozó Doc Around Europe európai fesztiválhálózat ezért örömmel jelenti be, új VOD (video-on-demand) platformja, LINK elindulását. A platform hivatalos bemutatójára február 18-án a Berlinalén, a European Film Marketen kerül sor.

A fesztiválhálózat tagjai – a DocsBarcelona, a DOK.fest München, a MakeDox, a FIPADOC és a VERZIÓ – azzal a céllal hozták létre a platformot, hogy a dokumentumfilmeket a nagyközönség számára is elérhetővé tegyék, és erősítsék a filmek jelenlétét a nemzetközi piacon. A platform sokszínű felhozatalt kínál, és évente 40 új filmet mutat be, melyeket az egyes filmfesztiválok válogatnak ki a saját régiójukban készült dokumentumfilmekből. A rövidfilmek csupán 2 euróért, az egész estés dokumentumfilmek 5 euróért streamelhetők, és 48 órán belül többször is megnézhetők.

Ezt levezekelni nem lehet

A Doc Around Europe új platformjának célja a feltörekvő tehetségek és az új európai rendezők támogatása és népszerűsítése az európai közönség felé. Emellett az európai és nemzetközi filmszakma kurátorait, programigazgatóit, vásárlóit és forgalmazóit is megcélozza, hogy több lehetőséget biztosítson a filmeknek és alkotóiknak, akik számára ez kiemelt bemutatkozási lehetőség. A döntéshozók a VOD platformra ingyenesen regisztrálhatnak.

A Doc Around Europe hálózat Európában egyedülálló módon az első vagy második dokumentumfilmükkel bemutatkozó filmeseket szeretné támogatni szakmai előmenetelükben” – mondta el Gyureskó Enikő, a Verzió Filmfesztivál ügyvezetője. „Ez magában foglalja, hogy hozzáférést biztosítunk a filmjeikhez a nagyközönség és szakma számára a versenyszereplések és a most induló VOD platform által. Emellett a fejlesztés alatt álló projekteket is támogatjuk workshopok, pitchek és díjak formájában, és kapcsolatépítésre alkalmas találkozókat szervezünk nemzetközi vendégek és döntéshozók részvételével” – tette hozzá.

Magyar filmek a platformon:

  • A Budapest siló 2023-ban különdíjat nyert a Verzión, PaczolayZsófia alkotásásának a főszereplője Budapest legnagyobb, még ma is működő gabonasilójában dolgozik
  • Az Ezt levezekelni nem lehet az emberölésért 20 év után a börtönből szabaduló Vilmosról szól, Halász László a film rendezője.
  • A KIM (Kapronczai Erika, 2022), a 19. Verzió egyik legnagyobb felfedezése volt, amelyBudapest enigmatikus figurájáról, Kim Corbisier festőről szól.
  • Az Elmúlt, oszt jól van (Debre Zsuzsa, 2021) az egykor az Ózdi Kohászati Üzemekben dolgozó munkásnőket mutatja be.
  • Az Örökség Gyimesi Anna rendező holokauszt-túlélő nagypapájának házi videóit felhasználva készült el.
  • A Mindhalálig (Mózes Gergely, 2022) egy animációs dokumentumfilm, mely Baránszki Tibor hős cselekedeteit mutatja be.

A magyar alkotók filmjei mellett itthonról spanyol, francia, német és a balkáni régió fiatal alkotóinak legizgalmasabb munkáit is meg lehet tekinteni. Így például az Afganisztán első női taxisofőrjét bemutató Oh Dear Sara is elérhető lesz, de ellátogathatunk Katalónia északkeleti csücskébe (The Wind that Moves Us), a Száva folyó vidékére (Sava), vagy betekinthetünk egy lisszaboni ortodox parókia életébe is (May the Earth Become the Sky).

A platform ide kattintva érhető el.

címlapkép: Budapest siló