A király visszatér 12 kategóriában kapott jelölést, végül 5 díjat (BAFTÁ-t -British Academy of Film and Television Awards) nyert: a legjobb film, a legjobb fényképezés, a legjobb adaptáció és a legjobb speciális effektek díját, valamint a közönségszavazatok alapján az év filmjévé választották. 


Scarlett Johansson
A díj átvételekor Peter Jackson rendező Tolkien művét méltatta, melyet most "egy csapat bennszülött és ausztrál" vászonra vitt. A trilógia harmadik részét 11 Oscar-díjra is jelölték: hogy ebből hányat söpör be, február 29-én megtudhatjuk. Mindenesetre a Brit Akadémia díjai - mióta a döntés az Oscar elé került - fontos előrejelzései annak, hogy az amerikai szobrocskák hová vándorolnak majd.

A BAFTA-versengésben A király visszatér olyan filmek közül lett az első, mint Anthony Minghella polgárháborús filmje, a Cold Mountain, Sofia Coppola gúnyos-cikornyás Lost in Translation című mozija, a Tim Burton rendezte, szeszélyes fantáziavilágban játszódó Big Fish, valamint a fent említett Peter Weir-film, amely egyébként összesen 4 BAFTÁ-t tudhat immár magáénak.


Renee Zellweger
A legjobb női mellékszereplő díját Renee Zellweger kapta a Cold Mountain-ben nyújtott alakításáért. A polgárháborús drámát jelölték a legtöbb helyre, összesen 13-szor, végül azonban csupán kétszer díjazták: Zellweger mellett a film zenéjét szavazta meg első helyre a zsűri.  

A férfi mellékszereplők közül Bill Nighy bizonyult a legjobbnak egy bájosan léha rocksztár megformálásért a Love, Actually című angol romantikus vígjátékban.

A fiatal Sofia Coppola második rendezését három kategóriában is elismerte az Akadémia. A 19 éves Scarlett Johansson a Girl With a Pearl Earring című filmben nyújtott másik alakítását éppúgy megelőzte, mint Uma Thurmant (Kill Bill), Naomi Watts-ot (21 Grams) és Anne Reid-et (The Mother).

A nagyok mellett néhány függetlenfilmet is díjazott a zsűri. A Sundance-győztes The Station Agent nyerte el a legjobb forgatókönyvnek járó elismerést, míg legjobb brit alkotás a Touching the Void című Kevin

Michael Winterbottom: In This World
MacDonald rendezte dokumentumdráma lett, mely egy balsorsú hegymászóexpedíció történetét dolgozza fel. Michael Winterbottom In This World című munkája - habár brit gyártású film - az idegennyelvű kategóriában futott be az első helyre. A két kontinensen átívelő történetet amatőrszereplőkkel készítették: két, Anglia felé tartó afgán menekült veszélyekkel teli utazását vitték filmre az alkotók.