A 3. BuSho nemzetközi rövidfilm fesztivál előzsűrije (Mag István, Rimóczi László, Ganczer Sándor) mintegy 360 film megtekintését követően összeállította a hivatalos versenyprogramot. A válogatók nem voltak könnyű helyzetben, hiszen a nevezett alkotások száma a tavalyi évhez hasonlóan megduplázódott - Gábeli Tamás, az esemény főszervezője a filmhu-val megosztotta, hogy az előzsűri nehéz helyzete örömmel tölti el a szervezőket, hiszen a bővülés nem csupán mennyiségi: egyre jobb filmek érkeznek a fesztiválra. Ennek megfelelően az idei BuSho-n a korábbi információs program mellett most már a "kiemelt információs" kategóriában is levetítésre kerülnek a legjobb versenybe nem került filmek.
A versenyprogramba került 116 alkotást 22 blokkba rendezték a szervezők, amely szinte teljes egészében lefedi a fesztivál 4 napját, feladva ezzel a leckét a nemzetközi zsűrinek, amelyben egyébként immár hagyományos résztvevő a Németországban élő, de magyar származású Wolfgang Leis, ám mellette új arcokat is felfedezhetnek a BuSho rendszeres látogatói: Budapestre érkezik Jean-Pierre Sougy, a Lyon-i Les Inattendus fesztivál művészeti igazgatója. valamint Przemek Mlynczyk, a varsói Euroshorts fesztivál vezetője; mellettük Bollók Csaba, a legutóbbi Filmszemlén nagydíjas Iszka utazásának rendezője képviseli a magyar filmet. Egy zsűritag neve még kérdéses, de az már bizonyos, hogy ötödikként egy hölgyet üdvözölhetünk majd az ítészek között. A fesztivál nemzetközi jellegét hűen érzékelteti, hogy 45 ország alkotóján keresztül valamennyi kontinens képviselteti magát a rövidfilmes mustrán.
A fesztivál rangos nyitófilmmel indul, ugyanis Gábeliéknek sikerült megszerezniük az idei animációs Oscar-díjat a Maestro előtt (amely egyébként több elismerésben is részesült a legutóbbi BuSho-n) megszerző The Danish Poet című kanadai filmet - a főszervező elmondása szerint a kanadaiak rendkívül segítőkészek voltak, a BuSho nemzetközi rangját pedig egyértelműen emeli, hogy Oscar-nyertes alkotást tekinthetnek meg a rövidfilmek rajongói az Almássy téren.
A BuSho nyitófilmje az Oscar-nyertes The Danish Poet |
Az esemény idén először egy mozgóképes és egy összművészeti workshoppal is összekapcsolódik. Az új helyszín, az Almássy téri Szabadidőközpont lehetőséget teremt „A legvidámabb barakk” elnevezésű összművészeti workshop és a BuSho együttműködésére. A képző-, és iparművészek, színjátszó körök és különböző alkotótársulatok közreműködésével zajló esemény pontosan egy héttel a filmfesztivál előtt kezdődik, majd a BuSho alatt folyamatosan bemutatják alkotásaikat a fiatal tehetségek.
Az idei BuSho-ra számtalan kísérőprogrammal kívánják becsalogatni azokat, akik egy rövidfilm fesztivál kedvéért nem feltétlenül térnének be az Almássy térre. A koncertek sorából kiemelkedik az IVF Folk & Roll elnevezésű világzenei koncertsorozat, amelynek keretében a visegrádi országok vezető folk-rock zenekarai lépnek fel estéről estére. Többek között a szlovák Druzinát, a magyar Rackajamet, a lengyel Chudobát és zárásként a cseh Gothart zenekart láthatjuk. A tavalyi évben első alkalommal megrendezett „Kelj fel Laci!” elnevezésű segélykoncert folytatásaként az idei esztendőben „Hajrá Gabi!” címmel Papp Gábornak, egy olyan zenésznek kívánnak segítséget nyújtani, aki korábban rendszeresen közreműködött a BuSho és a szervezők egyéb projektjei kapcsán, ám azóta a sclerosis multiplex jelenti számára a legnagyobb kihívást. Ezen kívül további hazai zenekarok, színházi produkciók és kiállítások színesítik augusztus 3-7. között az Almássy téren a programot.