A budapesti filmes program március 19-én indul a Művész moziban: a tavalyi év legjobb észt filmjének választott Keresztszélben egy máig eleven nemzeti trauma, a szibériai deportálások témájának különleges technikával készült, méltóságteljes és megindító feldolgozása; a vetítésre ellátogat a főszereplő Laura Peterson is. A szerelmesfilmek és az észt tájak kedvelőinek szánják a szervezők a Cseresznyés dohány című, hamisítatlan észt hangulatú romantikus filmet, melynek március 21-i budapesti bemutatóján a rendező Andres Maimik is részt vesz. A tavalyi nagy siker, a Kertu alkotója újabb filmmel jelentkezik: Ilmar Raag Nem jövök vissza című drámájában két árva lány autóstoppal szeli át Oroszországot, hogy felkeressék egyikük Kazahsztánban élő nagymamáját.
ÉSZT HÉT 2015 from Észt Intézet on Vimeo.
Az Együtt lélegezni című amerikai-észt dokumentumfilm az Észtországban nagy jelentőséggel bíró kóruséneklésről szól. Az észtek Dalosünnepe sokkal többet jelent egy nagyszabású fesztiválnál, hiszen csaknem 150 éves története során már legalább kétszer segítette közelebb a balti országot a függetlenséghez. A program másik dokumentumfilmje, a Féreghizlaló nyomában sajátos antropológiai road movie, melyben a Féreghizlaló című animációs mozi alkotója útnak indul Csukcsföldre, hogy kinyomozza a műve alapjául szolgáló szürreális csukcs népmese gyökereit és értelmét.
A kortárs képzőművészet, az építészet és az irodalom iránt érdeklődők is találnak kedvükre valót a 8. Észt hét programjában. Flo Kasearu Zendülés című installációja Tallinn egyik legnevesebb galériájából, a Temnikova és Kaselából érkezik a Fugába, ahol március 25-én nyílik kiállítás a művész jelenlétében. A bemutatott videó, rajzok és 3D-s hajtogatott modellek a jelenlegi feszült orosz-nyugat-európai politikai kapcsolatokra reflektálnak, árnyalt képet nyújtva az észt álláspontról.
A debreceni Modemben a 2010-es Velencei Építészeti Biennálén Észtországot képviselő 100 ház című nagyszabású tárlat válogatása, az 50 ház című kiállítás tekinthető meg március 22-étől, mely az észt építészet zászlóshajójának tekintett, egyszerre merész és északias észt családiház-építészetet mutatja be a 21. század első évtizedéből.
Az Észt hét irodalommal, Tonu Onnepalu Mandala című regényének bemutatójával zárul. A szerzővel a regény fordítója, Lengyel Tóth Krisztina beszélget március 24-én a budapesti Nyitott Műhelyben, március 25-én pedig Szegeden a Grand Caféban. További infóért katt ide!
(Forrás: MTI)