Nőként elsőként szerzett filmrendezői diplomát Magyarországon, az életművét is női sorsok feltárásának szentelte, és ezzel komoly nemzetközi figyelmet elért. Már fiatalkora is küzdelmes volt: Budapesten született 1931-ben, majd szobrász édesapja a fasizmus elől a Szovjetunióba, Kirgizisztánba menekítette családjával. Ott azonban Mészáros László a sztálini terror áldozata lett, majd édesanyja is meghalt, így a fiatal Mészáros Márta egy szovjet árvaházba került, ahonnan csak a II. világháború után térhetett vissza Magyarországra. A moszkvai filmakadémián szerzett diplomát 1956-ban, majd dokumentumfilmeket rendezett. Játékfilmeket 1968 óta készít; öntudatos, lázadó női főhősöket bemutató alkotásai - Szép lányok, ne sírjatok!, Szabad lélegzet, Örökbefogadás, Kilenc hónap, Ők ketten - mind nemzetközi sikereket arattak.
Mészáros Márta: A film nem hajtás, hanem életforma
Majdnem egy évtizedes kihagyás után tért vissza a nagyvászonra Mészáros Márta, az európai film egyik legjelentősebb alakja, aki magyar nőként elsőként kapott rendezői diplomát és nemzetközi elismeréseket a vasfüggönyön túloldaláról. Az Aurora Borealis - Északi fény című családi drámája kapcsán ültünk le beszélgetni a rendezővel a moziba való visszatérésről, a dokumentumfilm erejéről, hanyatló szexuális kultúránkról, a csodálatos Törőcsik Mariról, aki a halálból tért vissza erre a szerepre és a következő filmtervéről is, Cserháti Zsuzsa hányatott életéről.
Mészáros Márta az első női rendezőként nyerte el 1975-ben a Berlinale fődíját az Örökbefogadással, a Kilenc hónapot pedig a berlini és a cannes-i fesztiválokon is díjazták. Ezek az elismerések a nemzetközi koprodukciók előtt is megnyitották az utat. A Napló-tetralógia első filmje, a Napló gyermekeimnek 1984-ben megkapta Cannes-ban a zsűri nagydíját. Legutolsó játékfilmjei a Nagy Imre miniszterelnökről forgatott A temetetlen halott, illetve a 2017-es Aurora Borealis: Északi fény. A retrospektív vetítésssorozat partnerei a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum, a Római Magyar Akadémia és Magyarország Milánói Főkonzulátusa.