Mindenki dícséri az Artistot, amiért tiszteletét teszi Hollywood némafilmes korszaka előtt a megvalósításában. De Michel Hazanavicius filmje nem az egyetlen, ami a filmkészítés egyik aranykorszakához nyúl vissza. Itt van pár film, ami hasonlóképpen kacérkodott a némafilmes megközelítéssel, akár úgy, hogy dialógus nélkül készültek, vagy úgy, hogy teljesen átvették azoknak a vizualitását.
Juha (1999)
Ha valaki pisztolyt tartana a fejemhez, akkor sem tudnék felidézni egy mondatot sem egy Kaurismaki-filmből. Képet sokat, de szöveget semmit. Ebben lehet, hogy az is közre játszik, hogy az első film amit láttam tőle, az a Juha volt. Ami egy fekete-fehér némafilm, amiben szöveget csak az inzerteken látunk. A film Juhani Aho finn író 1911-es regényének a feldolgozása, ami eredetileg a XVIII. században játszódik, de Kaurismaki átemelte a tragikus és meglehetősen komor történetet a hetvenes évekbe. A film technológiáját pedig ott hagyta a század elején.
Cthulhu hívása (2005)
H.P. Lovecraft horroríró rajongói annyira hiányoltak egy tisztességes adaptációt, hogy összeültek és csináltak egyet. De hogy adjanak még egy csavart a történetnek, a sztorit némafilmes megoldással vitték vászonra. Az eredmény pedig egy meglepően hatásos film, amin persze meglátszik a szűkös költségvetés, de a hozzáértés is. Attól, hogy valaki olyan adaptálja, Lovecraft novelláját, attól tényleg életre kel.
Dr. Plonk (2007)
Rolf De Heer, a holland származású, de Ausztriáliában dolgozó rendező nehezen adja magát a beskatulyázásnak. Rendezett igazi botrányfilmet (Rosszcsont Bubby), meditatív road movie-t a szigetország sivatagáról (Nyomkövető) és kisköltségvetésű családi drámát, ami úgy rombolta le a kertvárosi értékeket, ahogy az Amerika szépség csak álmodott róla (Alexandra filmje). És ezek után elkészítette a Dr. Plonkot is, ezt slapstick komédiát a világvégéről. Még egy cuki kutya is játszik benne!
Antenna (2007)
Igen, létezik argentín néma sci-fi is, ráadásul 2007-ből. Az Antenna azzal lép túl a német expresszionizmusra hasonlító kép világon, hogy egyáltalán nem használ inzerteket. Azaz minden szó, mondat vagy hang az írott formában megjelenik a képen. Ez egyrészt baromi jól néz ki, másrészt pedig olyan benyomást kelt, mintha egy ponyva-Greenaway filmet néznénk, ahol a kép minden pillanatban több rétegből áll és ezért folyamatosan azt érezzük, hogy lemaradunk valamiről. Vagy csak egyszerűen belefájdul a fejünk a nagy figyelésbe. Velem ez volt, amikor a Titanicon évekkel ezelőtt vetítették az Antennát.
A szerelem kulcsa (1987)
Egy indiai burleszk, dialógusok nélkül. Erről tulajdonképpen nem is tudok elmondani semmit, beszéljen saját magáról a film, ugyanis ez is teljes hosszában megtalálható a neten:
Még több magazin
magazin
Selyem, csipkék, bárzongora, kuplék, füstös szemek, velencei és bécsi tükrök, gyöngysorok, harisnyás lábak, fűzők és fedetlen keblek. Makk Károly…
továbbmagazin
Luca Guadagnino Queer című filmjével indult útjára Mesterházy Lili Művész Filmklubja, a vetítés után pedig Nádasdy Ádám nyelvész, költő és műfordító…
tovább
Magyarország lesz 2025 júniusában a Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál díszvendége. A nagy presztízsű rendezvény a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország animációs filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.
A nap, amikor a magyar animációsok legmerészebb álmai versengtek egymással
Három magyar szakember is zsűrizik az Annecy Fesztiválon
Ők nyerték a Magyar Animációs Pitchfórumot
a teljes dosszié
Minden idők legdrágább magyar sorozata, a Hunyadi egy 10 részes dráma, amely a híres magyar hadvezér, Hunyadi János életét, sorsfordító csatáit és magánéletének fordulópontjait meséli el. A sorozat emellett nemcsak Magyarország, hanem Európa korabeli hatalmi viszonyait, politikai csatározásait is igyekszik bemutatni.
Filmgyár podcast #27: A Hunyadi írószobája
Kádár L. Gellért: Úgy éreztem, hogy Hunyadi bennem van
Vérontás, árulás és bujaság hajtja előre a magyar történelmet
a teljes dosszié
2025. június 18. és 21. között Veszprém, Balatonfüred és Balatonalmádi ad otthont az idei MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválnak.
Közel 200 nevezés érkezett az idei MOZ.GO-ra
A Semmelweis lett a legjobb film a MOZ.GO-n
a teljes dossziéVivian Ward / Micsoda nő!