A holland Mijke de Jong Bluebird (Kékmadár) című filmje egy 13 éves lányról szól, akit osztálytársai zaklatnak az iskolában. Az alkotás - többek között - díjat kapott az idei Berlini Filmfesztiválon is. Ugyancsak Berlinben mutatták be a magyar és a német nevezéseket is: a Sorstalanságot és a szintén 2. világháborús Sophie Scholl - Die letzten Tage Sophie (Scholl: az utolsó napok) című filmet. Utóbbi Berlinből a legjobb rendező és a legjobb női főszereplő díját is elhozta.
A finnek is gyerekkel és háborúval neveznek Klaus Härö: Äideistä parhain (Anyám) |
A finn Äideistä parhain (Anyám) című filmet Torontóban lelkesen fogadták a nézők. Azt az időszakot dolgozza fel, amikor a 2. világháború idején 70 ezer finn gyereket menekítettek át a semleges Svédországba. A főszereplő a 9 éves Eero, akinek meg kell küzdeni finn anyja elvesztésével, és a majdani svéd pótmama elfogadásával egy idegen hazában.
Kanada hivatalos nevezése a 70-es évek középosztályának popkultúráját feldolgozó alkotás, a C.R.A.Z.Y. című francianyelvű film, mely nemrégiben a legjobb kanadai film díját nyerte a Torontói Filmfesztiválon. Dél-Afrika pedig a szintén Torontó-nyertes Tsotsi-t indítja az aranyszobrocskáért.
2004-ben a Barbárok a kapuknál című kanadai film nyerte a külföldi Oscart, idén pedig a spanyol Belső tenger.
A 2006-os nevezések közül január 31-én jelentik be a jelölteket, a végső eredményhirdetésre pedig március 5-én kerül sor. Tavaly 50 ország nevezte be az Oscarra egy-egy filmjét.