Az idő urai egyedi képi világa és filozofikus mélysége révén generációk számára vált meghatározó filmélménnyé. A francia-magyar koprodukcióban elkészült alkotás Stefan Wul kultikus sci-fi regénye alapján készült, René Laloux rendezésében, és Moebius (Jean Giraud) vizuális világától vált ikonikus alkotássá. A történet világát a Pannónia Filmstúdió művészei álmodták meg, Hernádi Tibor animációs rendező irányításával.

A történet a Perdide bolygón játszódik, ahol Piel, egy kisfiú, szülei tragikus elvesztése után egyedül marad és túlélésért küzd egy titokzatos, veszélyekkel teli világban. Társa ebben egy kommunikációs mikrofon, amin keresztül kapcsolatot tart Jaffarral, apja régi barátjával, aki megmentésére indul egy távoli világból. Jaffar és segítője, Silbad elindulnak az űrön át, hogy megmentsék Pielt, de útjukat bonyolítja a hajójukon utazó, szökésben lévő herceg, aki újabb és újabb kalandokba sodorja őket.

A digitális felújítás során a legmodernebb technológiát alkalmazták, hogy a képek és hangok még élesebbek és tisztábbak legyenek, ugyanakkor az alkotók tiszteletben tartották a film 80-as évek beli esztétikáját. Az eredeti magyar szinkron megőrzésének köszönhetően a karakterek olyan ikonikus színészek hangjain szólalnak meg, mint Sztankay István, Kállai Ferenc, Boros Zoltán, Tahi Tóth László, Halász Judit, Végvári Tamás, Haumann Péter.

Január 30-án egy izgalmas, vetítéssel egybekötött kerekasztal-beszélgetéssel várják a nézőket a budapest Toldi moziba, ahol Csáki László, filmrendező; Orosz István, grafikus animációsfilm-rendező és Németh Attila, Galaktika Magazin irodalmi szerkesztője fognak beszélgetni a filmről és annak science fiction világáról.

A digitálisan felújított Az idő urai 2025. január 23-tól lesz látható a mozikban a Budapest Film forgalmazásában. A filmet eredeti magyar szinkronnal, valamint eredeti nyelven és felirattal is láthatja a közönség.

Bűvölet és rettegés - Magyar filmesek és Az idő urai

Negyvenkét évvel ezelőtt, francia-magyar koprodukcióban készült el Az idő urai című, hamar kultfilmmé váló animáció. Most az amerikai Janus Films vette szárnyai alá és újította fel az alkotást, ami az idei Annecy-i Animációs Filmfesztiválon tartott premierje után, 4K-s változatban a Budapesti Klasszikus Film Maratonon is látható lesz. Ennek örömére magyar filmeseket és Maros Zoltánt, a film egyik animátorát kérdeztük a filmről. Megtudhatjuk, hogy ki rettegett tőle gyerekként, kinek jelentett inspirációt, kit hagy hidegen, és ki az, akinek egykor a pelenkázója felett függött a film plakátja.

Forrás: Budapest Film