A magyar dokumentumfilm történetét e munkának nem célja bemutatni. Inkább azt a társadalmi igényt szeretné a döntéshozók figyelmének középpontjába állítani, amely egyre követelőbben jelentkezik. Nem csak, és nem is elsősorban a nagyszámú dokumentumfilmes részéről, hanem a közönség fokozódó megismerési vágyában, megértési igyekezetében, és önmaga problémáinak felismerésében fogalmazódik meg. A rendszerváltás óta e műfaj kikopott a legnagyobb közszolgálati televízióból, és moziforgalmazása szinte teljesen megszűnt. A Duna tévé ugyan rendszeresen műsorára tűz dokumentumfilmeket és nézettsége nem kisebb a többi műsoránál, mégis elementárisan hiányzik az MTV „fóruma”.
Ugyanakkor a dokumentumfilmek erős presztízst harcoltak ki maguknak az iskolákban, főiskolákon, egyetemeken, a civil mozgalmak, klubok területén. A társadalmi igény egyre nő, mert az emberekben él a párbeszéd, a vita, a társadalmi diskurzus igénye, amelyet jól indukálhat egy-egy társadalmi, emberi problémát feltáró dokumentumfilm, érdekes alkotókat, sorsokat, viszonyokat, ügyeket, okokat és okozatokat bemutató portré, ismeretterjesztő, történelmi vagy tényfeltáró dokumentumfilm. Jól mutatta ezt a tavalyi és az idei Filmszemlén a dokumentumfilmes napok óriási közönségsikere.
A kezdeti „sikerek” után az emberek igényesebb része megcsömörlött az ún. televíziós dokumentumocskáktól, a különcségeket, botrányos eseményeket, és más zsigeri élményeket nyújtani szándékozó, sztárocskák által animált műsoroktól. Az igazra vágynak nem csak a valódira.
Óriási mennyiségű és fantasztikus kvalitásokat rejtő anyag áll rendelkezésünkre. Akár csak a rendszerváltás filmjeit, akár az ahhoz vezető időszak filmjeit nézzük (ez több száz darab), óriási restanciával kell szembenéznünk. Van anyag benne, ahogy mondani szokták, csak élni kell vele. A nemzetközi fesztiválok sikerei, díjai, a most már sorozatos Oszkár-díjra jelölések a nemzetközi szak- és közvélemény elismerését is tükrözik.
Csak itthon nem lehet próféta a filmes.
A Magyar Televízióban jelenleg nincs gazdája és rendszeres területe (adásideje) a dokumentumfilmnek.
A megoldást abban látjuk, hogy egy önálló Főszerkesztőség/Műhely építse ki, folyamatosan bővülő lehetőségeit a dokumentumfilmek bemutatásának.
Úgy véljük, hogy négy + egy lábon állhatna ez a tevékenység.
1. A már elkészült magyar dokumentumfilmek televíziós bemutatása.
2. Koprodukciós együttműködés a magyar dokumentumfilmek létrehozásában.
3. Önálló dokumentumfilm gyártás a televízióban.
4. A legjobb külföldi – európai – dokumentumfilmek bemutatása.
5. Részvétel a társadalmi kapcsolatok, fesztiválok, programok területén.
Valamennyi terület fontos, fokozatos felfuttatásuk egy–másfél év alatt képzelhető el.
Kész filmek bemutatása: Előbb a restancia sok szempontú feldolgozása a kézenfekvő (és olcsóbb) lehetőség. A kialakítandó műsorrendben, az MTV1-en kezdetben hetente egy, erősen a főműsoridőben bemutatott, nagy promocióval, figyelemfelkeltéssel beharangozott dokumentumfilm szoktathatná vissza a nézőket a tartalmasabb, igényesebb tévénézéshez. Az MTV2 pedig hatásos időben kialakított műsorsávban naponta vetíthetné a dokumentumfilmeket. Célszerű lenne társműsorokkal együttműködni a figyelemfelkeltésben és a társadalmi diskurzus aktivizálásában. Pl. Magazinokban, esti vita műsorban, erre a célra készített portré - beszélgetésekben stb. e területre, azaz a filmek témáira, probléma felvetéseire irányítani a figyelmet. Hangsúlyozzuk a filmek előzetes beharangozását, akár az arccal vállalt figyelemfelkeltést is. Később – fél év múlva – több film előkészítése után, jól megválasztott műsoridőben, akár tematikus, akár évfordulóhoz, eseményekhez kötődő, de önmagában is érdekes filmek bemutatása akár heti több alkalommal is történhet, ismétlésekkel. Azt kell elérnünk, hogy a dokumentumfilm eseményszámba menjen a televízióban. Mindig kapjon figyelmet, s legyen utóélete is. Az egyedi, aktuális, vagy különlegesen fontos filmek bemutatása műsorrenden kívül, de fenti módok felhasználásával kézi vezérléssel kerülhetnek képernyőre.
Támogatás: Második lépcsőben bizonyos keretek között a TV szerepet vállalna a MMK-val, ORTT-vel közösen a nehéz sorsú magyar dokumentumfilmek létrehozásának támogatásában. Anyagi, technikai eszközök biztosításával, utómunka segítéssel, bemutatási ígérvénnyel segíthetné a színvonalasabb megvalósítást.
Saját film: A harmadik lehetőség a saját gyártás újraindítása, olyan kiemelkedő filmterv, jeles alkotó esetében, amely garantálja az érdekes, közönségfigyelmet hozó eredményt. Ezzel párhuzamosan ez a tevékenység a fiatal tehetségek támogatását tűzné célul. A kispénzből, de tehetséggel és lelkesedéssel létrehozható, új formanyelvet és látásmódot hozó produkciók, kísérletek megszületését segítené. Visszahozná a régi tévés dokumentumfilm-műhely rangját és dicsőségét. (Zolnay Pál mint példakép.) (Szinte minden valamire való mester gyártott a tv-ben dokumentumfilmet.)
A külföldi, elsősorban európai dokumentumfilmek bemutatása: Uniós feladatunk is, és több célt szolgál. A nemzetközi kitekintésen és az érdekes, közönségsikerre számító produkciók bemutatásán túl, a nemzetközi kapcsolatok újrateremtését is szolgálná ezen a területen, ugyanakkor a magyar alkotók külföldi bemutatását is szolgálná a filmcsomagok cseréjével, koprodukciós lehetőségek segítésével.
A társadalmi kapcsolatok kiépítése, részvétel a filmszemléken, fesztiválokon, azok kezdeményezése, segítése a televízió népszerűségét, fontosságát fokoznák, ha úgy tetszik közszolgálatiságának alkotó, és nézőbarát megnyilvánulásai lennének.
A Főszerkesztőség/ Műhely szervezete:
A főszerkesztőség közvetlenül a műsorigazgató alárendeltségében, de önálló keretből és önállóan végezné tevékenységét.
Kis létszámú, de a szakmát ismerő és lelkes csapat szükségeltetik. A főszerkesztőn kívül két szerkesztő és gyártási apparátus végezné a munkát, szükség szerint bevont külső szakértőkkel, fordítókkal, utómunka stábbal stb.
A főszerkesztő a koordináció és a szakmai egyeztetések érdekében együttműködést alakít ki a filmszakmai és dokumentumfilmes szervezetekkel, azok véleményét kikéri.
Együttműködik a finanszírozó szakkollégiumokkal és kuratóriumokkal, valamint a filmes területet támogató intézményekkel. Kialakítja sajtókapcsolatait, és minden más belső és külső eszközt és formát felhasznál területe népszerűsítésére.
Erős indítás és jól szervezett következetes munka hozhat áttörést és közönségsikert ezen a méltatlanul elhanyagolt területen.
Javaslatunk szándékosan rövid és csak fő vonalaiban ismerteti elképzeléseinket. Egyrészt szakemberek kezében ez a terv elég egyértelmű és érthető, másrészt a részletes kimunkálás a jövendő stáb együttes feladata, az anyagi és a műsoridő lehetőségek figyelembe vételével. Természetesen, ha egy optimális ütemterv és ráfordítási terv elkészítése a feladat, feltételezve annak teljesíthetőségét, akkor rövid időn belül elkészíthető.
Budapest, 2004-07-12
Kisfaludi András Almási Tamás Böjte József
Rendező rendező rendező-producer
MADE DocClub Dokumentumfilm szakosztály