Nagy Péter a Berlinale első magyar kitüntetettje

Nagy Péter, Herendi Gábor Lora című filmjének férfi főszereplője a Berlinben zajló nemzetközi filmfesztivál első magyar kitüntetettje. A Berlinalén immár tizedik éve szereplő, úgynevezett Shooting Stars programban 26 ország legígéretesebb színésztehetségei mutatkoztak be. A jövő európai filmcsillagait az European Film Promotion elnevezésű szervezet mutatja be a filmszakma nagyjainak, akik közül több mai világsztár annak idején szintén a Shooting Stars programban "kezdte". A szakma által jelölt Nagy Péternek a díjat a Berlinben tartózkodó Bogyay Katalin, a kulturális minisztérium szakállamtitkára adta át a Berlinale Palotában.

Nagy Péter 2006-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, jelenleg a debreceni Csokonai Színház társulatának tagja. Több kisebb filmszerep után főszerepet kapott Herendi Gábor romantikus filmjében, a Lorában, amelyben egy fiatal zenészt játszik. Herendi Gábor filmjét az 57. Berlinale is programjára tűzte.

Mészáros Mártát a Berlinale Kamera-díjával tüntették ki

Mészáros Mártát a Berlinale Kamera-díjával tüntették ki kedden este életművének elismeréseként. A világhírű magyar filmrendezőnek a rangos nemzetközi fesztivál egyik helyszínén, a Berlin központjában lévő Filmpalast moziban nyújtotta át a díjat Dieter Kosslick, az 57. alkalommal megrendezett Berlinale nagy hazai és nemzetközi tekintélynek örvendő intendánsa, aki rendkívül meleg szavakkal méltatta a Kossuth díjas magyar rendező tevékenységét. Kosslick utalt arra, hogy Mészáros Márta régi ismerős a berlini filmfesztiválon: 1975-ben az egykori keleti blokk művészei közül az első, s egyben az első női rendező volt, aki Berlinben - az Örökbefogadás című filmjéért - fő díjat, azaz Arany Medvét kapott.

A Berlinale egyik legrangosabb kitüntetésének számító Kamera-díjat 1986 óta ítélik oda olyan rendezőknek, színészeknek és újságíróknak, akiknek egész életpályájuk összeforrt a filmművészettel, s tevékenységükkel kiemelkedően járultak hozzá a filmek népszerűsítéséhez, egymás jobb megismeréséhez és megértéséhez, s természetszerűleg a kulturális kapcsolatok elmélyítéséhez.

A díjátadáson jelent volt a Berlinale számos kiemelkedő külföldi és német részvevője, továbbá azok a fiatal magyar rendezők és színészek, akik most mutatkoztak be a fesztiválon, továbbá Bogyay Katalin, a kulturális minisztérium nemzetközi ügyekkel foglalkozó szakállamtitkára, aki külön is köszöntötte a világhírű magyar filmrendezőt.

A díjátadás után telt ház előtt vetítették le Mészáros Márta Örökbefogadás című, Berlinben már 1975 óta ismert és elismert filmjét, egy intézeti kislány és egy negyvenéves nő egymásra találásának megrázó történetét.

A kitüntetés alkalmából hosszú méltatást közölt keddi számában Mészáros Mártáról a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A tekintélyes konzervatív napilap kulturális mellékletében ismertette a magyar rendezőnő életútját, felidézve annak főbb állomásait, s sorra véve legnagyobb filmjeit, kezdve az Örökbefogadástól a Kilenc hónapon keresztül a pályájának meghatározó fejezetét jelentő Napló-sorozatig, valamint A temetetlen halott című, Nagy Imréről szóló legutóbbi filmjéig.

Németországban Mészáros Márta mind Keleten, mind Nyugaton már évtizedekkel ezelőtt rajongókra talált. A Berlinale Kamera-díja mindennek új és szép bizonyítéka - hangsúlyozta a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Az elmúlt években Berlinale Kamera-díjat kapott többek között Jodie Foster amerikai színésznő, a szintén amerikai Meryl Streep, továbbá Daniel Day Lewis brit színész, valamint Costa Gavra világhírű görög rendező.