Csütörtökön bemutatták a legújabb low budget botránymozit Ausztráliában, a Rabbit-Proof Fence-t. Philip Noyce A-listás hollywoodi rendező filmje az egész világ előtt lerántja a leplet Ausztrália legszégyenteljesebb titkáról - az ausztrál kormány gyermekrabló akcióiról, mely az abók erőszakos asszimilálását célozta.

A film három aboriginal kislány igaz történetét meséli el, akiket 1931-ben kormányintézkedésre szakítottak el szüleiktől, s a kontinens túlpartjára helyezték őket, hogy cselédként szolgáljanak egy fehér családnál. A három lány megszökik, és a földrészt északról délre ketté szelő nyúlvédő kerítést (rabbit-proof fence) követve elindulnak a hazafelé vezető 1500 mérföldes úton.

A hivatalosan elrendelt asszimilációs politika jegyében a '60-as éveket megelőző 80 évben több tízezer abo gyermeket raboltak el családjától azzal a céllal, hogy beolvasszák és eltöröljék a helyi őslakosságot. A gyermekeket általában rabszolgamunkára fogták, többüknek volt szexuális zaklatásokban része. Rengeteg ausztrál lelkében hagyott a mai napig tartó sérülést az "Ellopott generáció" embertelen emléke.

A korábban a Férfias játékokkal és A csontemberrel világsikert aratott ausztrál Philip Noyce 12 év után először tért vissza hazájába. A 100 millió dolláros bevételeket termelő Noyce nem tétovázott, hogy résztvegyen a mindössze 5 millió dollárból készült leleplező projektben, miután Christine Olsen forgatókönyvíró az éjszaka kellős közepén ismeretlenül felzargatta telefonjával.

Kenneth Branagh szintén "zsebpénzért" vállalta a szereplést a főszereplő abo gyerekek mellett, csakúgy mint a polgárjogi harcos Peter Gabriel a mozi zenéjének megkomponálását. A Rabbit-Proof Fence a szintén abo Doris Pilkington Garimara regényéből készült, és saját édesanyjának történetét meséli el.

A filmet forgalmazó Miramax a marketingkampány során igen masszív attakkot intézett a becstelen rasszista politika ellen. A plakátok öles betűkkel üvöltik a világba: "Mi van, ha a kormány elrabolta a lányodat?" A filmre reagálva már több ausztrál politikus is elnézést kért a Miramaxtól - amit azonban a stúdió és Noyce is kategorikusan visszautasított: először a benszülöttektől kérjenek bocsánatot.

A 400 ezer ausztrál abo a bocsánatkérést az "Ellopott generáció"-ért a faji megbéklés kulcsfontosságú állomásának tekintené. Ennek ellenére a harmadik ciklusát töltő ausztrál miniszterelnök, a konzervatív John Howard rendíthetetlenül megtagadja ezt a gesztust az őslakóktól.