„Az elmúlt húsz évben nem nagyon készültek mozifilmek kifejezetten gyerekeknek, fiataloknak, családoknak" - fogalmazott a rendező a film sajtónapján, az alkotók részvételével megrendezett beszélgetésen kedden. Hozzátette, hogy alkotóként nagyon élvezi azt, hogy játékos, felszabadító, sok kreativitást megengedő stílusban dolgozhat. „Nagyon fontosnak tartom, hogy komolyan vegyük a gyerekeket, és foglalkozzunk azokkal a témákkal, amik a napi életükben megjelennek" - hangsúlyozta Lakos Nóra.
A többek között a Balatonnál, a Lupa-szigetnél és a pasaréti Napraforgó utcában forgatott film helyszíneiről elmondta, hogy a legfontosabb egy Bauhaus-ház volt, a Bauhaus-eszme pedig a film stílusát is inspirálta. „Elemelt, játékos, de a földön járó" - jellemezte a film hangvételét Lakos Nóra, hozzátéve, hogy a produkció látványvilágát, jelmezeit, díszleteit és animációját is ilyen elvek mentén igyekeztek megalkotni. „Nagyon komoly témáról beszélünk, ami az elemelt közeg által könnyebben eljut a fiatal közönséghez" - összegzett a rendező.
Sümeghy Claudia producer felidézte, hogy a film holland-magyar koprodukció, a holland Annet Huizing magyarul is megjelent Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? című regényének adaptációja. A producer európai családi filmként jellemezte az alkotást, ami szavai szerint a magyar filmgyártás első vállaltan „zöld" filmje. Erről azt mondta, hogy már a forgatókönyv fejlesztésétől kezdve fontos szempont volt az, hogy amennyire lehet, figyelembe vegyék a fenntarthatósági elveket.
Az alkotás főhőse a 12 éves Nina, akit Demeter Villő formál meg. Mivel írói pályára vágyik, a környéken élő híres írónőhöz (Zsurzs Kati) fordul iránymutatásért. Eközben özvegy édesapja (Mátray László) életébe - a hosszú gyászt követően először - egy komoly barátnő (Rujder Vivien) lép be. Az írásra készülve Nina kutatni kezd édesanyja (Lovas Rozi) élete után, az írás segít számára feldolgozni édesanyja halálát, nyitni egy új családtag, valamint saját első szerelme felé.
Lakos Nóra rendezőként, íróként és producerként jegyzi, további producerei Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan, holland koproducerei pedig Maaike Neve és Joram Willink.
Kisebb szerepekben feltűnik még Tenki Réka, Mucsi Zoltán, Gryllus Dorka, Simon Kornél és Stefanovics Angéla is. Az alkotás operatőre Reich Dániel, látványtervezője Szurdi Juci, jelmeztervezője Lányi Fruzsina, kreatív animációs rendezője Bátory Péter, zeneszerzői pedig Jacob Meijer és Alexander Reumers.
A filmet a Nemzeti Filmintézet, a Nederlands Filmfonds és az Eurimages támogatásával, a JUNO11 Pictures és a holland BIND koprodukciójában a JUNO11 Distribution és az Emberi Jogi és Kulturális Alapítvány mutatja be.