2024. 11. 25. filmhu

Kreatív Európa történetek: Újjászülető némafilmek

Elveszettnek hitt klasszikusok felfedezése

A közönség nosztalgia iránti igényére reagálva a Magyar Nemzeti Filmintézet Filmarchívuma időtlen filmkincsek újjászületését biztosítja európai partnerségek révén, a Kreatív Európa támogatásával. A koncepcióról, eseményekről és folyamatokról Ráduly György igazgató beszélt.

A közönség nosztalgia iránti igényére reagálva a Magyar Nemzeti Filmintézet Filmarchívuma időtlen filmkincsek újjászületését biztosítja európai partnerségek révén, a Kreatív Európa támogatásával. A koncepcióról, eseményekről és folyamatokról Ráduly György igazgató beszélt.
A filmek digitális restaurálásával a filmarchívumok célja az állományvédelem és a filmek bemutathatósága – magyarázza Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet Filmarchívumának igazgatója. A legtöbb ország nemzeti forrásokat mozgósít erre, de az archívumok keresik az alternatív támogatásokat is. 2018-tól az Európai Filmarchívumok Egyesülete kölcsönösen segíti egymás filmjeinek bemutatását az A Season of Classic Films nevű programjával, amely elnyerte a Kreatív Európa támogatását. Ezzel párhuzamosan az Arte tévécsatorna is jelezte, hogy restaurált európai filmeket mutatna be. A két projekt most szinergiában működik: egy zsűri évi egy filmet választ ki restaurálásra, támogatják a restaurált filmek széleskörű bemutatását, mindeközben az Arte a csatornáin és online platformján sugározza a kiválasztott filmeket.

Korábban a magyar filmek közül Gaál István operafilmje, az Orfeusz és Eurydiké és Kovásznai György Habfürdője kapott támogatást, legutóbb pedig az 1929-es Rabmadár. Az 1985-ös Orfeusz és Eurydiké 8860 eurós támogatást kapott restaurálásra és a bemutatásra, további 450 eurót pedig hirdetésre az A Season of Classic Films 2022-es évadában. Sugár Pál filmje, a Rabmadár pedig 9828 euró támogatásban részesült az A Season of Classic Films révén 2023-ban, amelyet a restaurálásra és a premierre fordítottak.

Ráduly szerint azért esett a választásuk a roppant szórakoztató műre, mert az 1920-as évek nem tartozik a magyar film jelentős évtizedei közé, a trianoni béke után a filmgyártás visszaesett. „Szerettük volna megmutatni az európai és a hazai közönségnek, hogy a 20-as években is születtek olyan remekművek, amelyek narratív és vizuális oldalról is felveszik a versenyt a világ filmgyártásával.” A némafilmet, amelyet Hollandiában és Ausztriában fellelt részletekből állítottak össze, modern rendezési, operatőri és színészi megoldások teszik figyelemre méltóvá. A Rabmadár bemutatóját az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartották, a vetítést online is közvetítették.

Rabmadár vetítés / Fotó: NFI Filmarchívum

Restaurálási támogatásban részesült Deésy Alfréd 1920-as némafilmje, A halál után is. Két másik archívummal együtt nyerték el az A Season of Classic Films – Joint Restoration Grant projekt támogatását 2023-ban. A teljes támogatás 40 000 euró volt, amelyből a legnagyobb részt a magyar fél kapta, a másik két részt pedig a belga filmarchívum, a CINEMATEK és a francia filmarchívum, a La Cinémathèque française. Az izgalmas történetet elveszettnek hitték, amíg a belga filmarchívumból elő nem került egy kópia. A filmet az NFI Filmlaborban restaurálták. A premiert Párizsban tartották, a hazai közönség először a Budapesti Klasszikus Film Maratonon láthatja 2024 szeptemberében.

Ráduly György szerint a némafilmeknek a világ minden részén speciális közönsége van, amely itthon most van kialakulóban – az élőzenei kíséret, az összművészeti performansz eseményjellege vonzó lehet. A fiatalok nyitottabbak, mert megadja nekik a felfedezés élményét – például rácsodálkozhatnak, hogy ezek a filmek gyakran nem fekete-fehérek, hanem színezettek. Az idősebbek elől sokáig teljesen el volt zárva ez a filmkincs, mert nem sok kópia maradt Magyarországon, a szocializmusban nem is vetítették őket. A későbbi filmek viszont könnyebben megszólítanak minden generációt, kiket a nosztalgia, kiket pedig az első találkozás örömén keresztül.

A Filmarchívum a Film Education for All programot is a Kreatív Európa támogatásával valósítja meg. A nemzetközi kezdeményezés célja, hogy az iskolai tananyaghoz filmes kiegészítést nyújtson, ezáltal megismertesse a fiatalokat a nemzeti és az európai filmörökséggel, valamint segítse az iskolában tanultak elmélyítését. A 2024-ben és 2025-ben bonyolódó program segédanyagokat biztosít az általános iskolai és középiskolai tanároknak már nemcsak a humán, hanem a természettudományos tárgyakból is. Akár arra is lehetőség van, hogy egy projekthét alatt egy adott filmet több tantárgyhoz is hozzákapcsoljanak. A projekt keretében a Filmarchívum is tart workshopokat a diákok számára: a mozi elődjeinek tartott eszközök például remekül használhatók a fizikatanításban. A jövőbeli terveik között szerepel egy közös, nemzetközi honlap indítása, amely két nyelven (a nemzeti nyelven és angolul) foglalja össze a tanári segédanyagokat és az oktatási videókat, valamint workshopok, konferenciák szervezése a tanárok számára.

A cikk elsőként a Kreatív Európa MEDIA történetek - Sikeres magyar projektek 2021-2024 című kiadványában jelent meg.

Még több magazin

magazin

Dargay kedvenc tündérmeséje végre valósággá vált

Kritika a Csongor és Tünde című filmről

Vörösmarty Mihálynak, valamint a Vuk, Az Erdő kapitánya és a Szaffi atyjának egyaránt köszönhető a Cinemon stúdió új egész estés családi animációs…

tovább

magazin

Sean Baker és a jövő hangjai: fókuszban Cannes párhuzamos szekciói

Ők versenyeznek a Rendezők kéthetén és a Kritikusok hetén

A nukleáris robbanást túlélő négy pitypang, a Szaddám Huszeinnek tortát sütő kislány, és a megszállott nádvágó – a cannes-i filmfesztivál párhuzamos…

tovább

Hunyadi

Minden idők legdrágább magyar sorozata, a Hunyadi egy 10 részes dráma, amely a híres magyar hadvezér, Hunyadi János életét, sorsfordító csatáit és magánéletének fordulópontjait meséli el. A sorozat emellett nemcsak Magyarország, hanem Európa korabeli hatalmi viszonyait, politikai csatározásait is igyekszik bemutatni.

Filmgyár podcast #27: A Hunyadi írószobája

Kádár L. Gellért: Úgy éreztem, hogy Hunyadi bennem van

Vérontás, árulás és bujaság hajtja előre a magyar történelmet

a teljes dosszié

MOZ.GO 2025

2025. június 18. és 21. között Veszprém, Balatonfüred és Balatonalmádi ad otthont az idei MOZ.GO - Magyar Mozgókép Fesztiválnak.

Közel 200 nevezés érkezett az idei MOZ.GO-ra

A Semmelweis lett a legjobb film a MOZ.GO-n

a teljes dosszié

Minden Rendben

Sós Bálint Dániel Berlinben bemutatott debütfilmjének története tragikus esetből indul ki, a rejtélyes baleset köré pedig egy erkölcsileg kibillent, zűrzavaros világot teremt, ahol Hajdu Szabolcs egyszerre vádlott és vádló, igazságosztó és tettes.

Filmhu podcast #105: Sós Bálint Dániel és M. Deák Kristóf

Zaklatott magyar mozaikcsalád borzolja a kedélyeket Berlinben

Mit teszel, ha balesetet okozott a gyereked, és te vagy az egyetlen tanú?

a teljes dosszié
 
hirdetés
 
hirdetés
 
Erről eszembe jut egy ősi amerikai közmondás: nincsen kóla szénsav nélkül.

Gál Tibi / Macerás ügyek

Oszd meg! Az összes idézet