Eddigi tapasztalataink alapján szinte minden gyereknek van a film nyelvén is kifejezhető mondanivalója, melynek meglepő könnyedséggel, kreativitással adnak hangot és „képet”. Ezt a benyomásunkat megerősítette az I. Gyerekszem Filmfesztivált kísérő országos érdeklődés: a 6–12 évesek valamint a 13–19 évesek számára meghirdetett két kategóriába összesen 164 nevezés érkezett, és 25 kisfilmmel pályáztak a harmadik, az idősebb korosztálynak meghirdetett kategóriába is. Műfajok szerint közel ötven rövidfilmet, több mint negyven animációs filmet, húsznál is több dokumentumfilmet, és 75 egyéb alkotás bírált el az Enyedi Ildikó filmrendező vezette szakmai zsűri, valamint az általános-, közép- és főiskolásokból álló diákzsűri.
A nagy érdeklődés nyilvánvalóvá tette azt is, hogy bár az országban számos gyerek-filmtábor és gyerek-filmkészítő szakkör működik, a helyi vetítéseken kívül nincs olyan fórum vagy filmfesztivál, ahol az elkészült alkotásokat együtt lehetne látni. Ez a hiányosság késztet bennünket arra, hogy 2009. május 22–24-ig a budapesti Millenáris – Jövő Házában másodszor is megrendezzük a Gyerekszem Filmfesztivált.
Rendezvényünkkel lehetőséget adunk a gyerekeknek, hogy megmutathassák munkáikat egymásnak és a nyilvánosságnak – s ezzel ösztönzést adhatunk további alkotások létrehozására is. Célunk az is, hogy a gyerekek ne csak a televízióból és moziból megismert vizuális kapaszkodók segítségével videózgassanak Az ügyes kivitelezésű, jó ízlésű, leleményes és értékes anyagok bemutatása hatással lehet a kreativitásukra, a filmkészítési kultúrájuk fejlődésére, és követendő szakmai példát, tanulságokat valamint élvezetes filmes perceket adhat mind a filmkészítéssel kacérkodó gyerekeknek, mind a fesztivál látogatóinak. Meggyőződésünk, hogy nekünk, jelenleg működő filmkészítőknek nem kis felelősségünk és feladatunk van abban, hogy minden eszközzel segítsük az utánunk következő filmes generáció szárnybontogatását.
A pályázat kiírása:
A II. Gyerekszem Filmfesztiválra 2009-ben is 6–19 év közötti gyerekek jelentkezhetnek, a következő kategóriákban: „Kicsi a bors, de erős” (6–12 év) és „Ifjú titánok” (13–19 év). A fesztivál harmadik, „Gyerekszem–öregszem” kategóriájába azok az alkotók nevezhetnek, akik elmúltak már 19 évesek, de a fesztiválra beküldött filmjüket 19 éves koruk előtt készítették. Ebbe a kategóriába filmkészítő fiatalok, amatőr és profi filmesek gyerekkori alkotásait várjuk. Pályázni maximum tizenöt perc hosszúságú, tetszőleges témaválasztású vagy egy meghatározott kérdéssel foglalkozó filmmel lehet.
A meghatározott, de teljes mértékben szabadon értelmezhető téma:
„Mi zavar engem?”, melyben az „Engem az zavar, hogy …” kezdetű mondat filmes befejezését várjuk.
A beküldhető kisfilmek műfaji kategóriái a következők:
- rövidfilm,
- animációs film,
- dokumentumfilm,
- egyéb (videoklip, kísérleti stb.).
A fesztiválra magyarországi és más országokban élő magyar gyerekeken kívül külföldi gyerekek is pályázhatnak. A nem magyar nyelvű filmeket magyar, vagy angol nyelven feliratozva és angol dialóg-listával várjuk. Pályázni nem csak valódi névvel, hanem jeligével, kitalált névvel is lehet.
A nevezés és a filmek beküldésének határideje:
2008. november 30.
A fesztivál időpontja:
2009. május 22–24-ig
Helyszín:
Millenáris - Jövő Háza
Nevezési lap letölthető innen, a részletes kiírás pedig itt található.
A fesztiválról bővebb információ a www.gyerekszemfilmfesztival.hu honlapon.
Az érdeklődőket a fesztivál weboldalán, internetes portálokon, valamint az iskolák mozgóképtanárainak eljuttatott e-mailekben értesítjük a filmfesztiválon való bemutatkozási lehetőségről.
Segítség a gyerkeknek:
A filmek elkészítését a filmkészítés különböző fázisait bemutató leírásokkal, tanácsokkal, valamint gyerekek által készített filmekkel, filmrészletekkel, forgatókönyv, storyboard (képes forgatókönyv) és gyártási tervmintákkal segítjük. A jelentkezők a kiírással, beírással, formátumokkal és vágással kapcsolatban technikai segítséget a Pont Digitális Stúdiótól kérhetnek, telefonon vagy e-mailben (tel.:1-221-9648; e-mail: pds@pdsfilm.eu).
Újdonság, hogy nevezésig a gyerekek a készülő filmjeikkel kapcsolatban felmerülő kérdéseiket előre egyeztetett időpontokban, szakembereknek és egymásnak internetes flashmeetingek, élő műhelybeszélgetések keretében is feltehetik. Ezek a „netes találkozások”, „virtuális tapasztalatcserék” megkönnyíthetik a filmek elkészítését: segíthetnek többek között a forgatókönyvek véglegesítésében, dramaturgiai kérdések megoldásában, az esetleg még hiányzó stábtagok és szereplők megtalálásában, valamint abban, hogy minél intenzívebb filmes párbeszéd és kapcsolat jöjjön létre a filmkészítés iránt érdeklődő gyerekek és diákok között.
A beküldött filmek közül előzsűri választja ki a versenybe kerülő alkotásokat. Az idevonatkozó törvények betartása érdekében a jelentkezési lapon megjelölt tanárnak vagy törvényes képviselőnek nyilatkoznia kell arról, hogy a nevező fesztiválra beküldött filmje jogszabályt, illetve harmadik személy érdekeit nem sérti. A versenybe jutott munkákat öttagú, pedagógusokból és filmes szakemberekből álló zsűri bírálja el, valamint diákzsűri is értékeli, és közönségszavazatok alapján is osztunk ki díjakat.
A II. Gyerekszem Filmfesztivál mindhárom napján – péntektől vasárnap estig – egy-egy órás blokkokban vetítjük a versenyző alkotásokat: pénteken négyszer egy órában, míg szombaton és vasárnap nyolc-nyolc órában. A vetítéseken kívül mini-konferenciát és szakmai fórumokat is rendezünk, melyeken gyerekfilmes műhelyek vezetői, valamint pedagógusok és pszichológusok elemzik a filmek tartalmi és képi világát. A vitafórumokon elhangzó hozzászólások írásos formában hozzáférhetőek lesznek a Gyerekszem Filmfesztivál honlapján, ahol az érdeklődők a filmekkel kapcsolatos véleményeket, és a különböző filmkészítő műhelyek munkamódszereit is megismerhetik.