3 nap alatt 50 versenyfilm, és 12 információs film közül válogathatnak az érdeklődők a MADE hatodik tematikus rendezvényén.

A kárpát-medencei és határon túl élő kisebbségek problematikája ma nagyon is aktuális témának számít. A Kádár-rendszer alatt nem lehetett etnikai kérdésekről beszélni. Mindenki hitte, hogy a rendszerváltás megoldást hoz a problémákra, de be kell látni ez nem valósult meg. – emelte ki a nyitóesten Kisfaludy András, a MADE ügyvezető alelnöke. Elmondása szerint a rendszerváltás óta megoldatlannak látszik a dokumentumfilmek terjesztése.

A mostani rendezvény célja összegyűjteni és minősíteni a rendszerváltás után készült, hazai és határon túli etnikai problémákat feldolgozó filmeket és televíziós műsorokat.

Kisfaludy elmondta, hogy a fesztivál zsűrijének döntése alapján kerülnek kiosztásra azok a díjak, amelyeket Esztergom Város Önkormányzata, a Duna Televízió, a Magyar Fejlesztési Bank, az EHTE valamint a MADE ajánlott fel. A Diákzsűri egy külön-, illetve egy fődíjat ad át a fiatalok által legjobbnak tartott alkotások rendezőinek.

Dr. Hoppál Mihály az MTA Néprajzi Kutatócsoport, valamint az Európai Folklór Intézet igazgatója nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a nemzethez tartozás soha nem veszíthet az erejéből. Hoppál beszédében kitért arra, hogy a lokális kultúrák sokszínűsége teremt meg egy nemzetet. Véleménye szerint a kis népcsoportokra mindig oda kell figyelni, hiszen világ sokszínűségét hordozzák magukban.

A nyitóesten Gyarmathy Lívia Együttélés című filmjét vetítették le. A Kossuth-díjas rendező elmondta, hogy a film forgatása alatt a két ember története megtanította arra, hogy együttélni lehet hogy nem könnyű, de érdemes.