A MOME Anim a MOME Animációs közössége, a magyar animáció egyik meghatározó kreatív műhelye és szellemi centruma. A BA és MA szintű animáció képzési programok mellett az egyetem rövid lefutású szakmai képzéseket, nemzetközi tréning programokat is rendszeresen szervez. A MOME szakemberei és tanárai az oktatáson túlmutató projekt-, inkubációs- és kutatási tevékenységeket folytatnak, ezek fókuszában a tehetséggondozás és a tartalomfejlesztés áll. A MOME berkeiben készült animációs filmek rendre a legrangosabb nemzetközi fesztiválokon mutatkoznak be, az itt végzett hallgatók közül olyan nemzetközi hírű alkotók kerültek ki, mint az Arany Pálma-díjas Buda Flóra Anna, vagy az Amok című filmjével az Annecy Filmfesztivál fődíját elnyerő Turai Balázs. A Várkert Bazár és a Filmhu szabadtéri vetítéssorozatában ezúttal a legfrissebb MOME-animációkból válogatunk.

Nyugvó köd (r.: Fábián Nikolett)

Fábián Nikolett kísérleti jellegű animációs filmje egy fiktív szanatóriumban játszódik a lenyugvó nap utolsó pillanataiban. A film asszociatív képek sorozatán keresztül mutatja be egy emlék újraélésének és annak felbomlásának folyamatát, a rajzi animációs eszközök és digitális effektusok segítségével. „A filmmel egy alapot akartam adni a nézőnek, amit utána saját emlékeivel vegyíthet. A munkám igazából asszociatív képek sorozata, amivel egy belső filmet szerettem volna elindítani az emberben, amit mindenki a saját értelmezése szerint tovább játszik magában." – nyilatkozta Fábián Nikolett a vele készített interjúnkban. Az augusztus 14-i vetítésen vendégünk lesz a film rendezője.

Fox Tossing (r.: Mira Zénó)

Mira Zénó diplomafilmje a Tallinni Black Nights filmfesztiválon debütált, majd díjazták többek között a KAFF-on és a BuSho-n is. A stílusosan minimalista Fox Tossing egy 17. századi főúri szokásról, a rókavadászatról szól, aminek félelmetes és groteszk hangulatát a rendező markáns képi és hangi eszközökkel ragadja meg. A barokk kastély parkjában kerti mulatságot rendeznek: a táj idilli, a társaság kellemes, az ételek főúriak, minden a tradíció és a kifinomultság jegyében zajlik. A kert másik részében, ezzel egy időben ketrecek csattognak, kötelek suhognak, rókák vinnyogása hallatszik. A kezdeti idillből a film lassan átvezet az élvezetek másik szintjére, kezdetét veszi a kegyetlen játek, a „rókadobálás”, amely egyre véresebbé, egyre brutálisabbá válik. Az augusztus 14-i vetítésen vendégünk lesz a film rendezője.

In the Upper Room (r.: Alexander Gratzer)

Alexander Gratzer osztrák-magyar koprodukcióban készült kisfilmje egy vakondfiúról és a nagyapjáról szól. Az önéletrajzi ihletésű, keserédes humorú mesében a fiatal vakond meglátogatja a nagyapját, akitől leckéket kap az élethez: hogyan kell diót törni és hogyan kell munka után kipihenni a fáradalmakat. A film a nagyszülőkkel ápolt kapcsolat fontosságáról és értékeiről, valamint a felnövés nehézségeiről szól, stílusos, meleg színekben ázó animációval, képi gegekkel és remek szinkronhangokkal megtámogatva. Az In the Upper Roomot korábban vetítették az osztrák Festival of Nations versenyében és díjakat nyert többek között a BuShón és a Primanimán is.

Kegyelmes angyal (r.: Szremkó Bettina)

Szremkó Bettina dokumentarista animációs rövidfilmet készített a délszláv háborúról, méghozzá gyermeki nézőpontból. A Kegyelmes angyal az 1999-ben Jugoszláviát sújtó NATO légicsapások körülményeit mutatja be egy elképzelt család hétköznapjain keresztül. A 3D és 2D animációt vegyítő film a realista hangvételből és a háborús mindennapok képeiből indulva egy apokaliptikus látomásig jut el, ami a légi szirénák hangjára bomlik ki, érzékeltetve, milyen hatással vannak az összecsapások borzalmai a gyermeki lélekre. Az augusztus 14-i vetítésen vendégünk lesz a film rendezője.

A mosógépen túl (r.: Molnár Eszter)

Molnár Eszter a 8-bites videójátékok korszakát idéző kalandos rövidfilmje egy kislányról és a cicájáról szól. A két főhős véletlenül átkerül egy rejtélyes világba, azon belül is egy furcsa szigetre, a mosógépükön keresztül. Együtt keresik a sziget lakóival a hazautat, miközben felfedezik a helyet és különféle kalandokba keverednek. Látogatásuk elindít egy konfliktust a szigeten lévők között, és fény derül egy rég elfelejtett titokra is. A mosógépen túl izgalmas vizuális eszközökkel ábrázol egy egyedi hangulatú világot, a remek párbeszédek és a szinkronhangok (Gubás Gabi, Csifó Dorina) pedig a fiatalabbak számára is élvezetessé teszik az élményt.

A World in Chaos (r.: David C. Crisp)

Különféle állatok (víziló, sakálok, madarak és egy klímatagadó koala) a természetes élőhelyeiken tapasztalnak olyan viselkedéseket, amiket egy átlagos ember a mindennapokban: rasszizmus, szkepszis a klímaváltozással kapcsolatban, szexuális zaklatás, vita a bevándorlásról, szorongás és depresszió. David C. Crisp szatírája nemcsak beemeli az említett témákat, de a rövidke szkeccseken keresztül a kulturált párbeszéd nehézségeire, sőt, néhol annak lehetetlenségére is rávilágít. Az A World in Chaos-ban az egyszemélyes szinkronhangként működő rendező a kommentfolyamok és kocsmai beszélgetések velejét ragadja meg, zavarbaejtő pontossággal.

Az augusztus 14-i vetítésre jegyek itt, az augusztus 15-i eseményre pedig itt kaphatók.


Borítókép: Várkert mozi / Forrás: welovebudapest.com