Júniusban mi is beszámoltunk róla, hogy négy magyar animációs projektet válogattak be a 2024-es CEE Animációs Fórumra, ami a közép-kelet-európai animációs szakma legnagyobb megjelenési platformja. A november 12. és 13. között tartott eseményen különdíjat nyert Turai Balázs animációs filmterve, a Killin' It – adta hírül a Dot&Line.


Turai Balázs korábban Kreif Zsuzsanna társaságában volt a Filmhu podcast vendége / fotó: Horváth Bálint

Turai Balázs legújabb, disztópikus világban játszódó filmterve számos égető globális kérdést vet fel az identitáspolitikától és a forradalmaktól kezdve a mesterséges intelligencián át a zombijárványig. A Killin' It főszereplői a harmincas éveikben járó Zak és Zur, két poszt-gender influencer, akik egy körbezárt farmon élik meg a kapuzárási pánikot az apokalipszis közepén házi robotukkal, Geepee-vel. A csökkenő drónszállítmányok, a zombik támadásai, a drasztikus időjárás és az áramkimaradások okozta nehézségek ellenére vacsorapartit rendeznek egy másik párral, ahol nem várt feszültségek bontakoznak ki.

A kisfilm a CEE Animációt Fórum rövidfilmes szekciójának különdíját nyerte, gyártója a Boddah, producere Lukács Péter Benjámin és Osváth Gábor.

Turai Balázs korábban egyedi atmoszférájú rövidfilmekkel hívta fel magára a figyelmet. A Candide kalandjai Voltaire regényének harsány sorozat-adaptációja volt, a Róma bukása aktuálpolitikai áthallásokkal tűzdelt szatíra, amiben egy nagy háború után a túlélők a Dóm poszt-apokaliptikus paradicsomában gyűlnek össze és a gyermekeiket felzabálni vágyó mutáns békaemberek hordáinak támadásán aggodalmaskodnak.



Róma bukása

Turai legutóbbi rövidfilmje, az Amok 2022-ben megnyerte az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál fődíját. A dialógus nélküli film főszereplője Clyde, aki miután egy rejtélyes balesetben egyszerre veszíti el barátnőjét, megnyerő küllemét és kiegyensúlyozott lelkivilágát, kénytelen szembesülni a legbelső Törpéjével. A bizarr szerelmesfilm mögé Terry Gilliam executive producerként állt be tavaly.


Amok

Az idei CEE Animációs Fórumon idén további három magyar projekt szerepelt: Tóth Luca Mimóka mesék című terve a tv-sorozatok között, Veress Nikoletta Each, All and Every című MOME diplomafilmje a diákfilmes, Glaser Kati Három kívánság című animációja pedig az egész estés blokkban.

A CEE Animációs Fórum a közép-kelet-európai animációs szakma legnagyobb megjelenési platformja. A kiválasztott projektek alkotói lehetőséget kapnak konzultálni a meghívott szakemberekkel, akik hasznos visszajelzésekkel és tanácsokkal látják el őket az előadásukkal, a forgatókönyvvel vagy a gyártási tervükkel kapcsolatban.

A pitchfórum résztvevői koprodukciós partnert is kereshetnek a több száz meghívott animációs szakember között: producerek, fesztiváligazgatók, forgalmazók, befektetők, valamint televíziós műsorszolgáltatók és nemzeti filmalapok képviselői is jelen lesznek a Fórumon, akik azért jönnek, hogy eszmét cseréljenek az új művészeti irányvonalakról, látásmódokról és lehetőségekről, finanszírozási módszerekről és további fejlesztési stratégiákról.