A Valami madarak egy generációkon átívelő különleges barátságról mesél, és az Életrevalókat idéző bájjal és humorral foglalkozik az idősgondozás korábban magyar filmekben mellőzött témájával. Olivier Nakache és Éric Toledano legújabb filmjük, a hazai mozikban december 28-tól látható Ennél csak jobb jöhet kapcsán érkezett hazánkba, hogy az Európai Mozi Éjszaka keretében részt vegyenek egy premier előtti vetítéssel egybekötött közönségtalálkozón az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Hevér Dánielnek és Kertész Zsanettnek még a vetítés előtt nyílt alkalma beszélgetni a francia blockbuster alkotóival.

A Valami madarak főszereplője, Béla (Szacsvay László) egyedül élő makacs öregúr, aki nehezen viseli a változásokat. Amikor egy kisebb baleset után a fia egy idősek otthonába rakja, úgy érzi, az egész világ összeesküdött ellene. Ettől kezdve egyetlen cél vezérli, hogy minél hamarabb kijusson az intézményből. Tervében egy másik kívülálló lesz a társa, a 17 éves, vadóc Zoé (Kizlinger Lilla), aki büntetésből dolgozik az otthonban. Hiába van csaknem hatvan év korkülönbség közöttük, hasonló karakterük, a magányuk, és az érzés, hogy mindenkinek csak az útjában vannak, gyorsan szövetségessé teszi őket.

 

„A film a magányról, a barátságról és arról szól, hogyan tudja Béla és Zoé átsegíteni egymást életük egy nehéz szakaszán” – árulta el nekünk a rendező, amikor kint jártunk a forgatáson. „Béla reménytelenül egyedül van az otthonban, Zoé sem találja a helyét az életében, de amikor együtt vannak, ki tudnak lépni a magányukból.

A Valami madarak rendezője Hevér Dániel, forgatókönyvírója Kertész Zsanett, operatőre Nagy Marcell, producere Dreissiger László, co-producerei Juhász Péter, Blik Dániel és Romwalter Judit, látványtervezői Nyitrai Anna és Gelsi Zoltán, vágója Csabai Attila, zeneszerzője pedig Kozma Kata. A film december 14-től látható országosan a mozikban a Mozinet forgalmazásában.

A Mozinet Nagylátószög adásában Veiszer Alinda a filmhez kapcsolódóan ezúttal Csengei Andrea idősgondozóval beszélgetett. A műsorban igyekeztek körüljárni, milyen állapotban vannak ma Magyarországon az idősgondozó intézmények. A epizódról mi is írtunk, cikkünk itt olvasható