Mikulán Dávid és Révész Bálint dokumentumfilmje egy budapesti fiú felnövésének 12 évébe enged betekintést, amelynek során a randalírozó kölyökből, Sanyiból felnőtt korára közellenség lesz. A KIX kortárs magyar látlelet a leszakadó és magára hagyott városi szegénységről. Mikulán Dávid 12 évvel ezelőtt gördeszkával és egy kamerával járta a várost, amikor belefutott egy csapatnyi gyerekbe, élükön a kilenc éves Sanyival. A találkozásból barátság, az együtt töltött időből pedig egy évtizeden át forgó film született, egy balhés fiú felnövésének eklektikus, humoros, sokszor drámai krónikája.
Révész Bálint ás Mikulán Dávid munkája számos fontos díjat nyert már, többek között a legjobb fiatal alkotó és a regionális filmek versenyének fődíját a ZagrebDoxon, a Fipresci-díjat a wiesbadeni GoEast fesztiválon, illetve a legjobb dokumentumfilmnek járó elismerést a kolozsvári TIFF-en és a CAMDEN IFF-en. A magyar mozikban november 21. óta látható.
A filmről mi is írtunk, kritikánkban kiemeltük, hogy „a KIX sikerrel kerüli ki a kizsákmányolás csapdáját, Mikulán és Révész nem tapicskolnak a nyomorban, képesek árnyaltan, nyersen, nem pedig egzotikumként ábrázolni a szegénységet, valamint annak következményeit. Mikulán Dávid képei által alulnézetből, a közterek, buszmegállók és kapualjak eldugott szegleteiből láthatunk rá a magyar fővárosra, dülöngélő szipusok vagy épp egy elhagyatott gyárépületben lecsót főző hajléktalanok kerülnek a kamera látóterébe."
A december 16-án megjelenő, az Undersync Publishing felkérésére a Blue Sun kiadó által készített KIXTAPE egy 48 perces mix formájában a film zenéjét, dialógusait és hangulatát is felhasználva épít önálló narratívát, egyedi módon mesélve újra a film történetét. A május óta független koncept kiadóként is működő Blue Sun listening eseményeiről és havonta megjelenő, kifejezetten nem tánczenéket felvonultató mixeiről lett ismert.
Kiadványaikon és közreműködőként olyan előadókkal dolgoztak együtt, mint Zahár Fanni vagy a Sauropoda. A dj-mixek készítésében is jeleskedő kiadó alapítói különös érzékenységgel közelítették meg a feladatot, szakítva a hagyományos mixkészítés módszereivel és hagyományaival, végig szem előtt tartva a szoros együttműködést a film alkotóival és zeneszerzőjével. A kiadó a mix összeállításakor teret és lehetőséget szeretett volna adni a filmzenéknek, hogy megmutathassák azokat a mélységeiket, amiket filmnézés közben nem feltétlen van lehetősége a nézőnek meghallani. Ezért a zenékből lényegében újraépítették a történetet, szabadon nyúlva az időrendiséghez is.
A KIXTAPE borítója
Nemcsak a KIXTAPE jelenik meg külön kiadványként, hanem a film eredeti zenéje is, amit Kalotás Csaba szerzett. Kalotás több mint 60 nagy – és kisjátékfilm – többek között a Valami Madarak és az Egy nő fogságban –, animációs film és sorozat zenéjét szerezte már, valamint több mint 300 reklámzene is fűződik a nevéhez. 20 éves kora óta szerez zenét filmekhez, munkáját több nemzetközi díjjal is elismerték. Hazánk egyik legkeresettebb filmzeneszerzője, zenéi egyedi megközelítésről, hangvételről ismertek. A filmzene december 10-én jelenik meg, és meghallgatható lesz minden zenei streaming platformon.
A film soundtrackje műfajokon és hangulatokon átívelő gyűjtemény. Az előadók között olyan ismert hazai nevek találhatók, mint Ghosty, Pogány Induló, Nemazalány, LILG és Gyuris, akik az elmúlt években a legkedveltebb zenei előadói közé emelkedtek trap és hip-hop produkcióikkal. Emellett szerepel a kiadványon az elektronikus zenei underground kedvelt alakja, az alternatív hangolási technikáiról híres Gosheven is.
A KIX filmzenealbum borítója
A nemzetközi elektronikus zenei színtéren is elismert előadó a KIX filmzenéjéhez két dallal járult hozzá a Leaper című debütáló lemezéről, és egy számmal második albumáról, a 2018-ban megjelent Bivaqról. A soundtrack talán legfelkavaróbb darabja Es (Sami Sänpäkkilä) második albumáról származik. A zene központi eszköze egy bolhapiacról darabonként 10 dollárért vásárolt három lemezjátszó, melyeken kívül a művész kizárólag effekteket használt éteri ambient-drone szerzeményeinek megírásához. Mindemellett helyet kapott a lemezen Leo Délibes dala is, a Flower Duet, az 1883-as Lakmé című operából.
Sami Sänpäkkilä / Fotó: samisanpakkila.com
A felkérés mögött álló Undersync Publishing új budapesti sync ügynökség célja a niche hangzásvilágok és a mainstreamtől eltérő zenék közvetítése filmekhez és egyéb mozgóképes alkotásokhoz és termékekhez, saját zenei katalógusából, illetve kérésre egyéni zeneszerzés útján. Az ügynökség széleskörű zenei katalógusára, sokszínű szakértő kurátorok tapasztalatára, és professzionális jogosítási szaktudásra támaszkodik, valamint helyi, regionális és nemzetközi kiadók és zenei producerek kiterjedt hálózatával rendelkezik.
A december 18-án a Gólyában tartott KIXTAPE-bulira jegyek még kaphatók. Részletek a Facebook-eseményben.