Nagy Dénes az első magyar elsőfilmes, aki elnyerte a legjobb rendezésért járó Ezüst Medve-díjat a Berlinálé történetében. Az élvonalbeli filmesekből álló nemzetközi zsűri, Enyedi Ildikó, Mohammed Raszulof, Adina Pintilie, Gianfranco Rosi, Nadav Lapid és Jasmila Zbanic választotta ki a legjobbakat a versenybe került 15 alkotás közül. Az ítészek mellett a nemzetközi sajtó is nagy lelkesedéssel fogadta a második világháborúban, a megszálló magyar katonák sorsát követő Természetes fény. 

A film második világháborúban, a Szovjetunió megszállt vidékein játszódik, egy kiismerhetetlen, mocsaras erdőségben. A keleti fronton harcoló alakulatok mellett csaknem százezer magyar katona teljesített szolgálatot a front mögötti területeken. Semetka István - egyszerű magyar földműves - szakaszvezetőként teljesít szolgálatot az egyik gyalogos honvéd alakulatnál, amely a vidéket járva eldugott orosz falvakban illegális partizáncsoportok után kutat. A történet a katonák mindennapjait mutatja be Semetka szemszögén keresztül, aki parancsnokának váratlan halála miatt súlyos terhet kap a vállára.

Nagy Dénes (Fotó: Campfilm)

A Természetes fény magyar-lett-francia-német nemzetközi koprodukcióban, a Campfilm gyártásában, a Mistrus Media, a Lilith films, a Propellerfilm és a ZDF Arte, a Novak Prod és a Proton Cinema koprodukciójában a Nemzeti Filmintézet, a Magyarországi filmszakmai adókedvezmény, az Eurimages, a CNC – Aide aux Cinemas du Monde, a National Film Centre of Latvia, a Riga City Council és a Kreatív Európa Media program támogatásával készült. Vezető producerei László Sára és Gerő Marcell. A filmet a magyar nézők is láthatják, amint kinyithatnak a mozik.

"Gratulálok a díjazottaknak! Kitűnő sikerek a nemzetközi filmvilág egyik legnagyobb presztízsű fesztiválján. Nemcsak azért lehet büszke az egész magyar filmszakma, mert új magyar tehetségek, Kizlinger Lilla színésznő és Nagy Dénes filmrendező feltűnt az európai filmművészetben, hanem azért is, mert a Természetes fény egy magyar alkotócsapat kezdeményezésére négy ország összefogásával, igazi koprodukcióként valósult meg. Közös múltunk művészi feldolgozása" - idézi a Nemzeti Filmintézet közleménye Káel Csabát, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztost. 

Az idei Berlinálén csupán két színész díjat ítéltek oda: a legjobb fő- és legjobb mellékszereplő díját. Ezek közül az egyiket vihette haza Fliegauf Bence Rengeteg - Mindenhol látlak című filmjének egyik mellékszerelője, Kizlinger Lilla. „Felfoghatatlan, nagyon fura és lenyűgöző.” – így fogadta a hírt, hogy Ezüst Medvét nyert Kizlinger Lilla, aki Janisch Attila és Nagy Viktor osztályában tanulja a filmrendezést.

Fliegauf Bence és Kizlinger Lilla

Fliegauf Bence legújabb szerzői filmje - az első részhez hasonlóan - hétköznapi életünk, párkapcsolataink lázálom szerű útvesztőjébe kalauzol, ahol a szereplők életük talán legnagyobb titkát próbálják felfejteni: a másik embert. Hat kis történetet látunk és világos, hogy láthatatlan fonál köti össze az azokban szereplő embereket, de honnan ered ez a fonál? Ki szövi a hálót? Budapest túl kicsi, itt semmi sem maradhat titokban, az éjszakák hosszúak, és van miről beszélgetni. Ahogy egyre mélyebbre és mélyebbre hatolunk a Rengeteg hipnotikus világába, megértjük, hogy lehetetlen eldönteni, kinek van igaza, ki érdemel büntetést, szeretetet, elfogadást, halált vagy felmentést.

"Nagyon gratulálunk Lillának, Bencének és persze az egész stábnak a heroikus, áldozat kész munkáért! Ki gondolta volna, hogy ez kis független film ilyen messzire jut?!" – nyilatkozta Mesterházy Ernő és Mécs Monika producerek. „Gratulálok Lillának! Szeretném megköszönni a közreműködő összes színészeknek a kitartó, és koncentrált munkát. Ha rajtam múlik vissza fogunk még térni a Rengetegbe!” – tette hozzá a film rendezője, Fliegauf Bence.

A filmet Fliegauf Bence írta és rendezte. Többek között olyan hivatásos színészeket láthatunk, mint Sodró Eliza, Gubik Ági, Jakab Juli és Végh Zsolt, Balla Eszter, de mások mellett feltűnik a zenész Víg Mihály, a közel százéves Lénárt István, Keresztes Felicián, a Dealer főszereplője, továbbá a rendező fia, Fliegauf János is. A Fraktál Film és az M&M Film gyártásában készült alkotás producerei Mesterházy Ernő, Fliegauf Bence és Mécs Monika, a co-producerek Pataki Ági és Kovács Gábor, az operatőrök Gyuricza Mátyás és Nyoszoli Ákos, a vágók Gelencsér Terence Gábor, Kiss Wanda és Kovács Dávid. A film zenéjét Fancsikai Péter, Beke Tamás és Fliegauf Bence szerezte.

Radu Jude: Bad Luck Banging Or Loony Porn

Fliegauf már első nagyjátékfilmje óta visszatérő díjazottja a fesztiválnak: a Rengeteg 2003-ban a Berlini Filmfesztiválon elnyerte legjobb első film díját. Második alkotása, a Dealer 2004-ben szintén a Berlini Filmfesztiválról hazavihette a Berliner Zietung díját. A Csak a szél című alkotását – melynek producerei szintén Mesterházy Ernő és Mécs Monika voltak - pedig 2012-ben a Berlini Filmfesztiválon három fontos díjjal ismerték el: neki ítélték a Zsűri Nagydíját, az Amnesty International Film Díjat és a Peace Film Award-ot.

2021. március 1. és 5. között zajlott a 71. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál online felvonása. Az Arany Medvét Radu Jude román rendező Bad Luck Banging Or Loony Porn című alkotása kapta meg (beszámolónk itt olvasható), a zsűri nagydíját a japán Ryusuke Hamaguchi Wheel Of Fortune And Fantasy című filmje nyerte el. A legjobb alakítást Maren Eggert, az I'm Your Man német színésznője nyújtotta.  A legjobb forgatókönyvért járó Ezüst Medvét Hong Szangszú, az Introduction rendező-forgatókönyvírója kapta. A díjazottakat egyelőre csak online közvetítés formájában jelentették be, a hivatalos díjátadót júniusban tervezik megrendezni Berlinben. 

Forrás: NFI/MTI / Címlap: Természetes fény és Rengeteg - Mindenhol látlak