Fekete Ibolya filmrendező egyebek között azt mondta: kezdetben volt félelem attól, hogy kizárólag közönségfilmeket lehet majd készíteni, de nincs arra irányuló nyomás, hogy mindenki "hollywoodi" filmet forgasson, és az állami támogatási rendszer működését nem a kormánybiztos személyes ízlése határozza meg. Kántor László producer kiemelte, hogy az utóbbi másfél-két évben kialakult az új szerkezet, és ugyan előfordulnak gyermekbetegségek, de a finanszírozás rendben működik. A rendszer átlátható, az elszámolás pontos és "nem lehet trükközni", ami biztosan nehéz annak, aki máshoz szokott hozzá - jegyezte meg a producer, hozzátéve, hogy a filmalap nyitott és rugalmas, lehet tárgyalni a filmkészítés közben felmerülő gondokról. Ezt hangsúlyozta Mécs Mónika producer is. "Az új rendszer nem tökéletes, de mindig lehet beszélni a képviselőivel" - mondta. Török Ferenc filmrendező egyebek mellett arról beszélt, hogy a következő időszak nagyon fontos lesz, mert megérkeznek "az új tehetségek, a következő nemzedék", amely lendületet, energiát adhat a magyar filmnek.
Miskolczi Péter, a filmalap gyártási igazgatója elmondta, hogy a szervezet eddig 170 filmprojekttel foglalkozott. Összesen 130 projektnél a forgatókönyvet fejlesztik, 6 filmet már bemutattak, további 6 elkészült, 10 filmnél az utómunkálatokat végzik, 17-nél pedig az előkészítésnél tartanak, és ezek közül 7 film forgatását az idén elkezdik. Kiemelte, hogy filmalap több elsőfilmes projektet támogat, és számos alkotás más partnerekkel együttműködésben, koprodukcióban készül. Arra a felvetésre, hogy mennyire lehet tartós az új filmtámogatási rendszer, és milyen módosulást eredményezhetnek politikai változások, például egy esetleges kormányváltás, Kántor László egyebek között azt mondta, hogy jelenleg húsz éve a legtöbb pénz áll rendelkezésre filmgyártásra, és "két évig biztosan megint nem készülnének filmek", ha valamilyen változás miatt ismét új támogatási rendszert kellene kidolgozni.
Török Ferenc hozzátette, hogy a filmtámogatásban fontos a folyamatosság, mert egy film elkészítése sokáig tart, az első ötlettől a bemutatóig 4-5 év is eltelhet.
A kedd esti beszélgetést angol nyelven folytatták nagyjából 50 fős közönség előtt. A rendezvényre meghívták Szász Jánost, a filmalap támogatásával készült első alkotás, A nagy füzet rendezőjét is, aki azonban nem tudott részt venni a beszélgetésen.
A CHB hetedik éve rendezi meg a Cinema Totalt, amelynek célja, hogy minél nagyobb figyelem irányuljon Közép-Európa filmművészetére a Berlinale idején.
(Forrás: MTI)