A filmgyárból - ahol tíz hónapig volt igazgató - negyed éve távolították el Sipos Kornélt. Sipos bűncselekménynek tartja, hogy az ÁPV Rt. magára hagyta a Mafilmet, s úgy látja, új stúdiót kell építeni a magyar film megmentése érdekében.

- Milyen filmes előélettel rendelkezett, mielőtt kinevezték?
- A műfajjal még testnevelési főiskolásként kerültem kapcsolatba: egyszer nyári munkán Szabó István filmjében, a Találkozás Vénusszal című produkcióban sofőrként, a főszereplő Glenn Close mindeneseként dolgoztam. Akkor szerettem bele a filmcsinálásba. A TF elvégzése után, tíz évvel ezelőtt nagybátyám cégénél, a Focusfilmnél kezdtem dolgozni, először felvételvezetőként, majd gyártásvezetőként. Később barátommal, Csutak Tamással elnyertem egy kábeltévé vezetését, s elindítottunk egy összkábeltévés teleshop-vállalkozást. Felváltva dolgoztam a Focusfilmnél, illetve a - részben saját tulajdonú - cégemnél. Producere voltam többek között a Bukfenc, Glamour, Csajok című filmeknek, most pedig befejezés előtt áll a Szabó Ildikó rendezte Chacho Rom. Cégem ezeken túl, koproducerként a Nincsen nekem vágyam semmi című filmben vett részt - producere Kende Zsófia -, jelenleg pedig Mundruczkó Kornél új filmjét készítjük elő. Cégünk játékfilmek mellett bérmunkákkal, reklámfilmmel is foglalkozik.
- Hogyan lett a filmgyár igazgatója?
- A Glamour befejezése után kétszer vagy háromszor beszélgettem Várhegyi Attilával. Kérdezte, én mit és hogyan csinálnék a filmgyárban. A konkrét helyzetet nem ismertem, ezért erről nem tudtam beszélni, a filmszakma problémáiról azonban kifejtettem a véleményemet. Aztán egyszer csak kijelentette, arra gondolt, legyek a filmgyár igazgatója.
- Mit tartott a legfontosabb feladatának?
- Egyrészt, hogy munkát szerezzünk a cégnek, szerződést kössünk a televíziókkal, s a magyar film támogatóival. An- gol, francia és amerikai személyes kapcsolataimat is mozgósítottam azért, hogy külföldi megrendelésekhez jussunk. Másrészt a cégcsoport cégei között rendet szerettem volna tenni, összevonni a két anyacéget, a Mafilm Befektetési Kft.-t és a Mafilm Rt.-t.
- Évekkel ezelőtt mi értelme volt létrehozni a befektetési kft.-t?
- Kizárólag az, hogy a Róna utcai épületeket könnyebben el lehessen adni, mint ahogy azt egy rt. keretein belül lehetett volna. Szerintem hiba volt eladni az épületeket.
- Miért adták el mégis?
- Kellett a pénz. Megértem, ha Marosi György igazgatónál a hatodik évben elszakadt a cérna. A pénztelenség az én tíz hónapomat is megnyomorította. Megérkezésem után két nappal az APEH már foglalni akart az áfatartozás miatt. Az egyszeri tőkeemelés csak arra volt elég, hogy a fejünk a víz fölé kerüljön. A cég állandóan veszteséget termel. Az én időmben is több mint 20 milliót havonta. A tizedik hónap végén tudtuk a veszteséget letornázni 11 millióra.
(részlet)
Magyar Hírlap