Pro Memoria

A filmszakmai egyeztetések során kikristályosodott alapértékekről, amelyeket a magyar mozgóképszakma elfogad, és amelyek a filmszakma részéről a kormányzattal való tárgyalások alapját képezik. Kérjük a kormányzatot, hogy ezeket az alapértékeket a magyar kultúra folyamatossága, az Európai Unio audiovizuális politikája, valamint egymás kölcsönös tiszteletének jegyében vegye figyelembe.  


Konszenzus,


A magyar filmipar és filmművészet egységéről,

mely szerint az Országgyűlés által a nemzeti filmgyártásra megszavazott költségvetési összeg egyaránt támogassa a filmipart és a filmművészetet, annak elosztása a filmszakma képviselőivel egyeztetve, a nemzeti sajátosságok, valamint az Európai Unió film- és médiapolitikájának figyelembevételével történjen.   

Konszenzus,

A magyar filmipar szerepéről,

amely szerint a magyar mozgóképgyártásban a filmipar kiemelkedően kezelendő, fontos ágazat. A filmipar (és a bérmunka) tartja el a szakalkalmazottakat és az infrastruktúrát, termeli ki a piaci értékeket. Ez az ágazat nem azonosítható a magyar filmkultúra egészével. A maradandó kulturális értékeket a nemzeti filmgyártás hozza létre, amely nem elsősorban piaci értékek mentén szerveződik, és saját, hatékony eszközeivel járul hozzá a magyar társadalom, a felnövekvő nemzedékek azonosságtudatához, a nemzeti összetartozás érzéséhez.  

Konszenzus,

A magyar filmművészet szerepéről,

amely szerint nem kívánunk lemondani a magyar filmművészetről,  mert nyelvünk, kultúránk tesz minket nemzetté. A filmművészet a világnyelvvel, az erős filmiparral rendelkező nyugat-európai országokban is állami támogatásra szorul,  Magyarországon pedig a nemzeti sajátosságainkat is figyelembe vevő kiemelt védelemre. Az elmúlt évtized tapasztalata alapján a magyar filmművészetre kíváncsi volt a világ, amit a magyar film nemzetközi sikersorozata jelez.   

Konszenzus,

A magyar mozgóképszakma szegmenseinek egyenjogúságáról,

amely szerint a magyar mozgóképszakma szegmenseit a filmipar, a műfaji és a szerzői filmek, a dokumentum, a kisjáték- és az animációs filmek, a tudományos- és ismeretterjesztő filmek, a televíziós műfajok, a gyerekfilmek, valamint a mozgókép oktatásának és terjesztésének formái, a forgalmazás, a fesztiválszereplés, az artmozi hálózat, a könyvkiadás, az online és a nyomtatott sajtó jelentik. Ezen területek bármelyikének hiányában az audiovizuális és az írott kultúra egésze, a magyar kultúra teljessége, ennek következtében pedig a magyar társadalom szellemi állapota sérül.   

Konszenzus,

A magyar mozgóképszakma képviseletéről az elosztási és döntési rendszerben,

amely szerint a magyar mozgóképkultúra területeinek arányos képviselete szükséges a kormányzattal közösen kialakítandó új, több pólusú elosztási rendszerben, melyben a döntéseket nyílt pályázatok útján hozzák meg a szakma által elfogadott, köztiszteletnek örvendő szakemberek.   

Konszenzus,

Az együttműködésről,


amely szerint mi, a magyar mozgóképszakma szereplői kinyilvánítjuk, hogy együttműködni kívánunk a kultúráért felelős döntéshozókkal a magyar mozgóképgyártásra szánt költségvetési összeg minél átláthatóbb, gazdaságosabb és hatékonyabb felhasználása, saját kulturális ágazatunk sikeres működése érdekében.

Magyar Filmművészek Szövetsége
Budapest, 2011. február 17.