Soha ilyen sikeres pályázatot nem tudhatott még maga mögött a filmhu, mint az első magyar helyszínfotós verseny után. Csaknem 1300 db. fotót kaptunk 96 pályázótól. Három kategóriában vártunk fotósorozatokat:
• a sötét Budapest – a város dark, lepukkant, nyomasztó, rohadó oldala
• a vidám Budapest – klasszikusan szépnek tartott, esztétikus városképek, zöldrészek, parkok, kertvárosok
• a modern Budapest – előre a harmadik évezredbe, a metropolisz high tech arca, plazák, lakóparkok, sztrádák, parkolók, biznisz-centerek
Magyari Zsolt felvétele |
A mennyiség nagy volt, a minőséget pedig meglehetősen vegyesnek találta az Andor Tamás operatőr, B. Müller Magda fotóművész, Mispál Attila rendező, Pohárnok Gergely operatőr és Romvári József díszlettervező felállású zsűri.
Nem egyszer fordult elő, hogy egész egyszerűen félreértelmezték a feladatot, alaposan felképezett helyszínek helyett művészi fotósorozatokat vagy éppen portrékat kaptunk. Sok esetben nem használták filmkameraként a fényképezőgépet, s nem láttatták úgy az adott helyszínt, ahogy az a vásznon megjelenhet. Például típushiba volt, hogy számos esetben homlokzatokat, tetőket fényképeztek ahelyett, hogy egy film valós terében maradtak volna. Mások a sötét Budapestet egész egyszerűen éjszakai Budapestként értelmezték - mi, mondanunk sem kell, nem erre gondoltunk. Helyenként a fotók minősége sem érte el a kívánt mércét, noha ez nyilvánvalóan másodlagos szempont volt egy ilyen speciális pályázat elbírálásánál.
A legkevesebb fantáziával a modern Budapest témakörben közelítették meg a várost a fotósok - itt sokszor álltak elő közhelyes épületekkel, amelyek több fotósorozatban is ismétlődnek, míg a legszínvonalasabb és mennyiségileg is legnagyobb felhozatal a sötét Budapest kategóriába érkezett. Figyelembe véve a beérkezett munkák látásmódját, a vidám Budapest kategóriát a díjazottak felsorolásánál átneveztük a találóbb klasszikus Budapestre.
Végeredményben a zsűri viszonylag egyhangúan ki tudta emelni az általuk legszínvonalasabbnak és legeredetibbnek talált munkákat, hisz mindegyik csoportban volt 5-6 olyan sorozat, ami egy location adatbázisban is megállná a helyét, de más munkákat is érdemes lesz archiválni, mert értékeket, kuriózumokat örökítenek meg.
Az egyes kategóriák első helyezettjei 65 ezer Ft-ot nyertek, a második helyezettek 35 ezer Ft-ot, míg a harmadik helyezettek 15 ezer Ft-ot.
A díjazottak listája
sötét Budapest:
1. Pogonyi Zsófia
2. Gulyás Mónika
3. Fazekas Péter - Pamuk Balázs
dicséretben részesül: Buda Gábor és Szabó Balázs
klasszikus Budapest:
1. Kerekes Mónika
2. Komádi Judit
3. Madarász István
dicséretben részesül: Tábi Attila
modern Budapest:
1. Magyari Zsolt
2. Kovács D. Barnabás
3. Batka Annamária
dicséretben részesül: Benis Máté
A közönségszavazás nyertese:
Szabó János 5,7-es átlaggal, 2758 szavazattal - nyereménye egy nagy teljesítményű HP Photosmart típusú színes, lézeres fényképnyomtató a Nádor Rendszerház jóvoltából
Az összes pályamunka megtekinthető a www.magyar.film.hu/lokator.ivy oldalon.
A díjátadó ideje és helye: február 15-e, vasárnap délután 4 órakor a Kultiplex mozi emeleti kávézója, ahová mindenkit várunk szeretettel. A díjazottakat e-mailben értesítjük.
Pogonyi Zsófia felvétele |
Végül ne feledje senki: a LOKÁTOR-t sorozatnak tervezzük. Csak első körben kellett Budapest rejtett szépségeit és rondaságait fölkutatni. A valószínűleg tavasz folyamán megrendezendő következő fordulóban a vidéki Magyarország felfedezetlen filmes helyszíneit kell föllelni.