2002. 07. 31. filmhu
"A Mafilm, a magyar filmgyártás zászlóshajója lerobbant."
"Itt csodák történhetnek, de a jelenlegi helyzet tragikus. Ugyan a kultusztárca nyolcszázmilliós gyorssegélye megmentette az idei filmgyártást, de ez csak átmenetileg oldja meg a problémát. A gyorssegély mentőöv, a mozgóképtörvény lenne valódi garancia."- véli Böjte József producer-rendező, akit a napokban választottak be a Mafilm igazgatóságába.
4-5 milliárd forintra lenne szükség a Mafilm fejlesztéséhez, melynek keretében legalább háromezer négyzetméteres korszerű műtermet kell építeni. A filmgyár fejlesztéséről az évek folyamán több koncepció készült, de költségvetési támogatás nélkül a magyar filmgyártás felvirágoztatása mindeddig csak terv maradt. Böjte szerint négy év elegendő lehet a hazai mozgóképkészítés megmentésére.
Kinevezésével kapcsolatban híre ment, újabb koncepció készül a Mafilm fejlesztéséről. "Korai még erről beszélni. Egy javaslatot valóban ismertettem a választási kampány elején. A finanszírozási, elosztási és forgalmazási gondok része mellett a filmgyártás problémája is megoldatlan. Nemcsak a filmgyár fejlesztéséről, hanem a gyártás minden területéről gondoskodni kell. Talán a Mafilm igazgatóságának tagjaként ez nem kötelességem, egy éppen hogy vegetáló vállalatnak a saját megmentésén kell fáradoznia. A megmentés azonban nem megy koncepcionális döntés nélkül. A filmszakma kerekasztala most dolgozza ki ezt a koncepciót, és én ezt szeretném megvalósítani."
"Hat-nyolcmilliárd forint költségvetési támogatással lehetne karbantartani a magyar filmkultúrát, a forgalmazás megsegítése sem kis pénz. Legalább húsz játékfilm készülhetne évente, mint régen, de nem fillérekből, hanem európai színvonalon, megfelelő büdzsével. Európa még mindig számon tartja a magyar filmet, a szemlén itt vannak a legjelentősebb külföldi lapok tudósítói, még mindig bíznak abban, hogy felemeljük a fejünket. Ez a finanszírozás kérdése. A másik megoldásra váró probléma a gyártás.
A filmgyár fele már nem a Mafilmé, az évek folyamán az ingatlanokat eladták. Leépültek a műhelyek, leépült a szakembergárda, de nem mentálisan, hanem létszámban. Ha lenne egy 4-5 milliárdos beruházás, amire a Mafilm fóti telepe alkalmas, legalább háromezer négyzetméteres korszerű műtermet kell építeni" - vélekedik Böjte a támogatás nagyságáról. "Azonnal be kellene indítani a filmszakmai képzést. Jelenleg ha 4-5 film párhuzamosan forog, nincs elég szakember. A műhelyek és a szakmák rangjának visszaadásához pedig képzés kell, ehhez támogatás, hiszen új munkahelyek teremtődnének. Jelenleg egy külföldi televízió Fóton sokat forgat, több évet tudna lefoglalni, annyi a gyártási kapacitása. De annyi műtermet kellene építeni, hogy a külföldiek mellé egy magyar produkció mindig beférjen, nem szabad csak a külföldi igényt kiszolgálni."
Néhány éve kilencmilliárd forintos külföldi megkeresés érkezett a Mafilm felé, de a korszerűtlen infrastruktúra miatt a magyar filmgyár nem tudta vállalni a munkát, s ettől a megbízástól elesett.
"Egyszerűen érthetetlen, hogy a politika 12 éve nézi tétlenül, hogy a magyar filmgyártás, amely valutaszerző, országimázst alakító, kultúrahordozó, leépül."
A fejlesztésről elmondta: "Konkrét ígéret nincs, csak elvi. Azért jöttem a Mafilmhez, hogy segíteni tudjak. Elsősorban Medgyessy Péter miniszterelnök ígéretében bízom."
A kormány támogatása esetén "négy év alatt megmenekülhetne a magyar film. Az új választások előtt már stúdiókat kellene avatni, gazdagabb kiállítású produkciókkal kellene a magyar film rangját visszaállítani."
"Nem vagyok Jancsó producere. Tíz évig dolgoztunk együtt, de utóbbi két filmjét már mással készítette. Tavaly én voltam a filmszemletanács elnöke, kemény harcokat vívtam a szakmáért. A filmszakma becsül, s idén első helyen javasoltak Balázs Béla-díjra. Természetesen nem kaptam meg, azóta alternatív díjasnak hívnak. Van szakmai támogatottságom, s eddig több mint száz filmet készítettem."-válaszolta arra a kérdésre, miért őt nevezték ki.