A beszélgetés az alapkérdéstől indít: ki számít alkoholistának? Öröklődő betegségről van-e szó, egyáltalán, a mennyiségen vagy a rendszerességen múlik-e, hogy valakit alkoholbetegnek tartunk. Kapitány-Fövény Máté más oldalról közelít, a kontrollvesztés kérdését hozza fel, ami egyébként más típusú függőségeknél is kulcsfontosságú szempont. A szakember kifejti, hogy szintén jelzésértékűnek számíthatnak az elvonási tünetek: az alkohol megvonása okoz-e kézremegést, izzadást? Ezek mind utalhatnak a függőség jelenlétére.
Kapitány-Fövény Máté
A mennyiség kapcsán szóba kerül a WHO által ajánlott, alacsony kockázatú alkoholmennyiség. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása férfiaknál legfeljebb 3 egységnyi alkohol naponta úgy, hogy egy egység nagyjából egy pohár bornak vagy egy korsó sörnek felel meg. Kapitány-Fövény Máté azonban külön hangsúlyozza, hogy ha valaki minden nap megiszik ennyit, az már egészen biztosan nem ártalommentes fogyasztás, még ha alacsony kockázatú is.
Külön kategóriaként szokás kezelni a nagyivást vagy más néven a rohamivást, ami rövid időn belül legkevesebb 5 egységnyi elfogyasztott alkoholt jelent. Ez főként a tizenéves korosztályra jellemző, Kapitány-Fövény Máté szerint ez az ivási forma rövid idő alatt is komoly idegrendszer-károsító hatással bírhat.
Till Attila
Till Attila szóba hozza az anonim alkoholisták közösségét, akik azt mondják, úgy lehet megtudni valakiről, hogy alkoholista, hogy ivás közben elvesszük tőle az alkoholt és megnézzük a reakcióját. Kapitány-Fövény egyetért, sőt, alá is húzza ennek fontosságát: a sóvárgás megléte bizonyító erejű lehet, emellett az alkohol megvonására érkező reakció azt is elárulja, hogy az alkohol milyen űrt tölt be az alany életében. Múltbéli traumák jöhetnek ilyenkor a felszínre, de a függők indulatossá vagy épp szomorúvá, kedvetlenné is válhatnak. Ezek pedig nagyban nehezítik a leszokást is.
A beszélgetés során az alkoholizmus két típusáról is szó esik. A genetikailag öröklődő típusnál korán, 25 éves kor előtt jelentkeznek tünetek, impulzív, veszélykereső attitűd jellemzi ezt a fajta alkoholizmust és inkább a férfiak körében gyakori. A tanult alkoholbetegeknél ezzel szemben inkább 25 éves kor után jelenik meg a függőség, ez a típus a szorongóbb, zárkózottabb, a külvilág visszajelzéseire érzékeny embereknél gyakoribb. Olyanoknál, akik megtanulták, hogy az alkohollal rövidtávon lehet problémákat kezelni, ám hosszútávon spirálszerűvé válik a folyamat.
Polgár Tamás és Thuróczy Szabolcs az
És mi van Tomival? című filmben (fotó: Mozinet)
Mivel az örökölt alkoholisták zömmel férfiak, a tanult alkoholizmus pedig mindkét nem esetében hasonló arányban lehet jelen, adódik a kérdés: létezik-e férfi és női alkoholizmus, van-e értelme ilyen formában különbséget tenni? Kapitány-Fövény a stigmatizálás mértéke felől közelít: úgy látja, a nők esetében sokkal erősebb a megbélyegzés, mint a férfiaknál. Olyan értelemben viszont nincs különbség, hogy általában a férfiak és a nők is az érzelemszabályozás miatt isznak.
Till Attila hangsúlyozza, mindig van segítség, mindig lehet változtatni. A készítők a videó leírásában linkelték az alkoholfogyasztás felmérésében segítő tesztet, illetve ajánlják az Ellátáskereső portált, ahol az addiktológiai ellátóhelyek listája található meg. A Neked mondom-sorozat november végéig folytatódik, a következő részek szerdánként jelennek majd meg a Mozinet YouTube csatornáján.
Az És mi van Tomival? már látható a mozikban, forgalmazója a Mozinet.
A film kapcsán kritikaíró pályázatot hirdettünk, ennek részletei ide kattintva olvashatók.