2024. 04. 26. filmhu

Annecy-ba repül a Kék Pelikan

A világ legnevesebb animációs fesztiváljára

Csáki László animációs dokumentumfilmjét is meghívták a júniusi Annecy Fesztivál rangos versenyébe. A film egy valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet néhány barátról, akik hamisított vonatjegyekkel utaztak Nyugatra a kilencvenes évek derekán. A Kék Pelikanra már közel 10000-en váltottak mozijegyet, és az alkotók az örömhír hallatán közzétettek egy friss videót a különleges film készítéséről.

 

Külföldi utazás? A '90-es évek fiataljai elmesélik, hogyan oldották meg okosba'! Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat olyan érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, amelyeket a Kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek.

A hazai mozikban április eleje óta vetített Kék Pelikan az ő történeteik humoros, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli feldolgozása – méghozzá Magyarországon egyedülálló módon animációs dokumentumfilm formájában. A Kék Pelikan a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett olyan színészek tolmácsolásában meséli el a történteket, mint Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit, a zenei aláfestést pedig ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.

Az Annecy az első animációs fesztivál meghívása a Kék Pelikan-nak, eddig a dokumentumfilm és játékfilm versenyprogramokban szerepelt. Nagyon örülök, hogy a dokumentum mellett animációs filmként is megmérettetik filmünk ezen a nagy presztízsű fesztiválon” – nyilatkozta Csáki László a film írója és rendezője.

 

A Kék Pelikan című egész estés animációs film producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment produkciójában, Temple Réka koproducer szakmai támogatásával és a Cinemon Entertainment gyártásában készült. A Kék Pelikan a JUNO11 Distribution forgalmazásában látható a hazai mozikban.

Budapesten legközelebb május 1-jén a Toldi Moziban tartanak közönségtalálkozót, ahol Csáki László rendező mellett Juhász Anna irodalmár és Gerlóczy Márton író a film készítésének kulisszatitkai mellett a korszak irodalmáról is beszélgetnek.

Az Annecy Fesztivált június 9-15. között rendezik meg az animációs szakma javának részvételével.

Filmhu podcast #90: Csáki László

Képzőművész, rendező és tanár, aki egyszerre dolgozik élőszereplős- és animációs műfajokban. Első egész estés alkotása a Kék Pelikan című animációs dokumentumfilm, amiből kiderül, hogyan utazták be magyar fiatalok tömkelegei hamis vonatjeggyel Nyugat-Európát a 90-es években. Csáki László podcastunkban mesélt a közel 20 éve érlelődő film elkészítéséről, az animáció előnyeiről és szerteágazó karrierjéről.

Még több magazin

magazin

Rujder Vivien: Ahogy halad az idő egy színésszel, a tapasztalat megjelenik az arcán

Interjú a Véletlenül írtam egy könyvet színésznőjével

Január 16-án érkezett meg a magyar mozikba Lakos Nóra második egész estés alkotása, a Véletlenül írtam egy könyvet. A Tallinn Black Nights-on…

tovább

magazin

Újra melóban a kettéválasztott tudatú irodisták

Streaming ajánló január második felére

Több éves kihagyás után második évaddal jelentkezik Ben Stiller zseniális munkahelyi sorozata, Hajdu Szabolcsék névnapot ünnepelnek, Kojak pedig…

tovább

Véletlenül írtam egy könyvet

Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.

Újjászületett a magyar ifjúsági film, és ebben nincs semmi véletlen

Ahol a Bauhaus és a tinilányos hangulat találkozik

Filmgyár podcast #26: Zöld produkciók

a teljes dosszié
 
hirdetés

Filmgyár podcast

A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.

Filmgyár podcast #23: Stratégia a magyar animáció fejlesztésére

Filmgyár podcast #19: Reformkori város díszlet épült Fóton

Filmgyár podcast #21: Filmklub hálozat

a teljes dosszié

Rendezőnők a magyar filmtörténetben

Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.

Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő

Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők

Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben

a teljes dosszié
 
hirdetés
 
Karcsú, feszes nyak. Egy szőkének azért jobban örültünk volna.

fehér / Levegőt venni

Oszd meg! Az összes idézet