Agnieszka Holland 1995-ben készült alkotása adta az apropót a botrányhoz, amely Arthur Rimbaud és Paul Verlaine viharos szerelmi viszonyáról is szól Leonardo DiCaprio és David Thewlis főszereplésével.
„Nagyon érdekelt, hogy egy kis közösségen belül egy csekély jelentőségűnek tűnő esemény hogyan zilálhatja szét az addig jól működő kapcsolatokat és emberi sorsokat” – indokolta Moldovai, miért ezt a történetet választotta első nagyjátékfilmjéhez. „ A film ajánlása csak egy apropó az előbb említett folyamat bemutatására kis, emberi történeteken keresztül. A cselekmény több szálon fut, hangsúlyossá válik több kiemelt mellékszereplő dilemmája, drámája is. Műfaját tekintve társadalmi dráma, amiben a diákoktól a tanárokig, szülőkig mindenki közvetlen vagy közvetett módon érintetté válik.”
„A kezdetektől fogva Erdélyben akartam forgatni” – árulta el a romániai Désen született, Szovátán felnövő rendező. „Mivel Erdélyben történt az eset, úgy éreztem, inspirálni fog, ha a filmet is ott forgatom, és így hitelesebb is tud lenni.” Nagyon sok középiskolát megnéztek, végül a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium mellett döntöttek: „Patinás, századeleji épületet kerestünk, amely nincs még teljesen felújítva, és ezeknek a kritériumoknak ez felelt meg a legjobban. Impozáns, de látszódnak rajta az idő nyomai.”
Az elmúlt években több magyar rendező is Erdélyben forgatott: Krasznahorkai Balázs (Hasadék) és Bagota Béla (Valan) is elsősorban a magashegységi táj miatt lépte át a határt, Moldovai azonban nem egy tipikus erdélyi filmet készít, nála nem fognak hangsúlyos szerepet kapni a hegyek, helyette a város, és azon belül a középiskola lesz a fő helyszín. Elmondta, hogy sok segítséget kapott a helyiektől, és nagyon hálás nekik, hogy támogatták a 32 napon át forgó film létrejöttét.
Az igazáért kiálló tanárnőt Krasznahorkai Ágnes színész, drámapedagógus alakítja. „Olyan személyt kerestem, akiről elhisszük, hogy megvan benne az az emberi méltóság, jóhiszeműség és idealizmus, ami a főszereplőt vezérli” – mondta el Moldovai. További fontos szerepekben Skovrán Tünde, Sándor Soma, Lőrincz Ágnes, Bölönyi Zsolt, Tompa Eszter és Dimény Áron lesz majd látható.
Olyan film nem volt a rendező elmondása szerint, amely egyértelmű inspirációforrásként szolgált volna. Felkészülésként azért megnéztek néhány hasonló témájú alkotást, például a Karlát Herrmann Zshochétől vagy a Mads Mikkelsen főszereplésével készült Vadászatot, amelyben egy óvodai dolgozót azzal vádolnak, hogy szexuálisan zaklatott egy kislányt.
Egy ártalmatlan filmes ajánlat botrányt okoz a helyi közösségben – mintha csak a kelet-közép-európai lét frusztrációit tűpontos realizmussal és társadalomkritikai éllel bemutató román új hullám egyik darabjának a tartalomismertetőjét olvasnánk. Moldovai szerint azonban félrevezető, ha ehhez a filmes vonulathoz hasonlítjuk a Teljes napfogyatkozást. A színészvezetés ugyan realista, de ez szimmetrikus, a megkomponáltság érzetét keltő képekkel párosul, melyekkel Táborosi András operatőr finoman elemelte a valóságtól a filmet.
Összességében jó élményként emlékezett vissza a forgatásra a rendező: „Azok voltak a legemlékezetesebb és legboldogabb pillanatok, amikor úgy éreztem, hogy jól sikerült egy jelenet és a színészek is jól érezték magukat. Akkor voltam a legjobban magam alatt, amikor visszamondták utolsó pillanatban az egyik helyszínt, és ezt egy nap alatt meg kellett oldani. Szerencsére sikerült.”
Moldovai Katalin Ahogy eddig című rendezői diplomafilmjét 2019-ben meghívták a Cannes-i Filmfesztivál Cinéfondation válogatásba, mely a filmes egyetemek legjobbjait vonultatja fel. A 24 perces alkotás a Budapesti Metropolitan Egyetemen készült, és már ezzel a filmjével is bizonyította, hogy kivételes érzéke van a finom rezdülésekre épülő drámákhoz és a színészvezetéshez, Venczel Vera és Tóth Ildikó is emlékezetes alakítás nyújt benne.
A Teljes napfogyatkozás 2020 tavaszán nyert az Inkubátor Programban, a producerei Kovács Béla Attila, Muhi András és Moldovai Katalin, jelenleg a film utómunkálatai folynak, 2022 folyamán fog eljutni a magyar mozikba.