Az akadémia csaknem harmincéves története alatt eddig ketten részesültek ebben az elismerésben; az egyik alapító, Manoel de Oliveira portugál filmrendező, forgatókönyvíró és Michel Piccoli francia színész, filmrendező. „Ötven év alatt egyetlen díjat sem kaptam Európában, most meg egy este alatt kettőt is” - mondta meghatódva Sir Michael Caine. Paolo Sorrentino az Ifjúsággal megismételte legutóbbi filmjével, a 2013-ban a legjobb európai filmnek választott A nagy szépséggel elért sikerét. Az olasz rendező A nagy szépséggel 2014-ben a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat is elnyerte, új munkájában pedig a kritikusok szerint ismét Federico Fellinit idézi, de Róma után ezúttal egy alpesi szállodában játszódik a története, amelynek fő témája megint az időskor.

A főhős a világhírű, visszavonult zeneszerző és karmester, Fred (Sir Michael Caine), akit a brit uralkodó minden áron rá akar venni, hogy vállaljon el még egy utolsó koncertet. A további főbb szerepeket Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano és Jane Fonda alakítja.

Az EFA összesen 21 kategóriában osztott díjat az utóbbi egy évben bemutatott európai filmeknek. A berlini gálaesten az EFA elnöke, Wim Wenders német filmrendező, és a több mint háromezer filmes szakembert összefogó akadémia igazgatótanácsának elnöke, Agnieszka Holland lengyel filmrendező a demokrácia és a nyitott, befogadó, falak nélküli Európa megőrzésére buzdított. Sir Michael Caine mellett a legjobb színésznőnek választott művészt is két díjjal jutalmazták: Charlotte Rampling a 45 év című drámában nyújtott alakításával kiérdemelt elismerés mellett életműdíjat is kapott, míg a kétszeres Oscar-díjas Christoph Waltz az Európai hozzájárulás a világ filmművészetéhez elnevezésű díjat vehette át. Az osztrák filmszínész elmondta, egyszer azt kérdezték tőle, meg tudja-e becsülni, hogy karrierje mennyiben múlott a szerencsén. Mint mondta, ezen a kérdésen hosszan gondolkodott, és rájött, hogy nagyon pontos választ tud adni; „száz százalékban”.

Az 1988-ban alapított EFA európai Oscar-díjként is emlegetett elismerését a dokumentumfilm kategóriában a tragikus sorsú brit énekesnőről forgatott Amy - Az Amy Winehouse-sztori című film, Asif Kapadia alkotása érdemelte ki. A legjobb európai egészestés animációs film díját az ír-belga-dán-francia-luxemburgi koprodukcióban készült Tenger dala, az ír Tomm Moore rendezése kapta meg. A legjobb európai vígjáték kategória díját Roy Andersson svéd rendező az Egy galamb leült egy ágra, hogy tűnődjön a létezésről című filmje nyerte el, amelyet négy kategóriában jelöltek, de csak egy díjat kapott. Számos további alkotást is több díjra jelöltek, de az Ifjúság mellett csak A homár című vígjáték kapott egynél többet. A görög Jorgosz Lanthimosz rendezése kiérdemelte a legjobb forgatókönyv díját - Jorgosz Lantímosz és Eftimisz Filippu forgatókönyvéért -, és a legjobb jelmeztervezésért járó elismerést. A közönségdíjat, amelyre Magyarországon is lehetett szavazni, a Marshland című spanyol film kapta meg.

A Filmakadémia előzetesen már több díj sorsáról döntött, honlapja az összes kategória jelöltjeit és győztesét felsorolja. Magyar alkotás az idén nem volt a jelöltek között. A díjátadó ünnepséget évente felváltva tartják Berlinben - az EFA székhelyén - , és valamely európai városban.

 

(forrás: MTI)