Kezdjük jó könyvelő módjára számokkal! Örömmel jelenthetjük, hogy a budapesti box office adatok tükrében a tavalyi évhez viszonyítva a magyar film 21%-kal több... ö, mit is, nézőt vagy bevételt ért el? Bár az odeon.hu lakonikus közleménye nem igazít el bennünket, valószínűleg a bevétel nőtt ennyivel. Ami jó hír, említtessenek meg itt az újdonat 3D-mozik és -filmek, amelyek az újszerű élményért, legyen az térhatású koncert, óriásteknős vagy álarcos gyilkológép, megkérik az árat.
És említsük meg azt is, hogy azért átlagosan még mindig sehol sem vagyunk az úgymond nyugati (de Görögországban is fellelhető) jegyárakhoz képest.

Menjünk tovább a számok vezérfonalát szorongatva, a heti hosszúcímű filmünk A világ nagy, a megváltás pedig a sarkon túl ólálkodik, hogy míves szekercéjével lesújtson busa fejünkre, vagy valami ilyesmi. A korábbiakban már utaltunk rá, hogy hosszúcímű filmnek túros a háta, avagy a terpeszkedő kifejezések elfoglalják a helyet a villamoson, ami nem szép dolog igazán. És most sem jött be a dolog, a bolgár jelen amúgy érdekes és nálunk sem ismeretlen problémáját boncolgató film Marko Manojloviccsal a fő- és nagypapaszerepben mindösszesen 175 nézőt érintett meg a fővárosiak közül. Holott a filmben Gryllus Dorka is feltűnik, akire egyre jobban illik a "legsikeresebb s egyben legnézetlenebb" jelző. A nyugati középkategóriás művészfilmekben epizodistaként felbukkanó, általában magyar leányt alakító Gryllus kicsit hasonlít a magyar futball légiósainak zöméhez, akik kiszerződnek, van pár szép cselük, lőnek egy-két gólt, kifulladnak, majd megszeppenve hazajönnek - utóbbi opciót a világért sem kívánjuk, sőt ellenkezőleg, drukkolás van, de a párhuzamok makacs dolgok, vonódnak, vonódnak. Mindenesetre legalább Bulgáriában eljutott oda valaki, hogy filmbe foglalja a rendszerváltás utáni identitásválság kérdéskörét, még ha falsul, leegyszerűsítve és hiteltelenül is (ha valaki most a Napfény íze szócskákat mormogja maga elé, megértem, de az azért más tészta - de erről nem itt és most nyitunk vitát).

Üssön végre az igazság utolsó órája!

Menjünk tovább! Bizonyos filmek megítélésében a számok is kimutatják, hogy időközben Oscar-díjak adódtak át, következék tehát a pont erre az alkalomra időzítve bemutatott Milk. Sean Penn "Szégyeljék magukat!"-felkiáltását nyugodtan magunkra vehetjük, mert akármennyire is konvencionálisra sikeredett a San Francisco-i politikus biopicje, a főszereplő miatt 1438-nál több nézőt érdemelne a Milk, amely így a 17. helyet csípte el. De hát a mozik látogatottsága nem az érdemek alapján dől el, hallom megint a futballista kórust a háttérből. Hát mindenesetre ez a ziccer kimaradt.

Ha azt mondom, Will Smith, azt mondod, böhönc népszerűség? Meglehet, bár a tapasztalt boldogságkutató Gabriele Muccino filmje, a Hét élet mintha nem vonzotta volna annyira a Sötét zsaruk nézőközönségét, legalább is a 3553 néző erre enged következtetni.  Emlékezzünk meg a magyar mezőnyről is: a Kaméleon épp kiesni készül a top 20-ból, 627 nézővel a 20.(86862 az összlétszám), a Valami Amerika 2 a 12. 2892-vel (249 906), a Gyöngyössy-féle Papírkutyák a 9. 4525 nézővel (a második hétre 35%-os mínusz ez, mintha a recyclingot nem értékelné a közönség annyira), míg a heti honi nyertes persze a Made in Hungaria 7801 nézővel, 74 969 össznézőszámmal. Én már nagyon várom az Álom.netet!

A 3.-4. helyen osztozik a Kutyaszálló és a Véres Valentin 3D (előbbi a 4., de majdnem 2000-rel többen ültek be rá, mint a véres-májas filmre, lásd fenti eszmefuttatásocska). Ezekről ne többet, térjünk vissza az Oscar-díjra: amint kiderült, hogy a Gettó milliomos legutolsó stábbüfése is megkapta a kis szobrocskát, 15 451-re ugrott fel a látogatóinak száma, ami 38%-os növekedés a premierhéthez képest. A top20-ban emelkedésre egyáltalán még egy film volt képes, a Szafari 3D 2%-os pluszban zárt, nyilván egy kiterjedtebb biológiafakultációnak köszönhetően. Ez tehát szép munka volt, Danny Boyle, valószínűleg nehezebb, mint Bihar tartományban forgatni 40 fokban.

Az első helyezettnek pedig gratulálunk, még ha Nem is kellesz eléggé, vagyis Nem kellesz eléggé, micsoda cím. Ezer sztár tündököl Ken Kwapis filmjében Scarlett Johanssontól Ben Affleckig, 17794 nézővel afféle búfelejtő, poszt-Valentinos első helyezettünk lett. Én azt mondom, jöjjön végre az Álom.net!

forrás: odeon.hu