1914. januárjában egy utazókosarat sodort partra a jeges Duna, benne egy megfojtott nő hullájával... Így kezdődik az évszázad egyik legpikánsabb bűntényének története, amely a híres-hírhedt kurtizán, Mágnás Elza rejtélyes haláláról szól, és amelyből A berni követ alkotói, Szász Attila rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró készített filmet Félvilág címmel.
Ki ölte meg Mágnás Elzát és miért? Az I. világháború előtt hónapokig ez a kérdés tartotta lázban Budapestet, és foglalkoztatja száz év elteltével is a közvéleményt. Erről a rejtélyről lebbenti fel a fátylat a Félvilág, amely Mágnás Elza (Kovács Patrícia) utolsó napjait dolgozza fel. A félvilági életet élő kurtizán és bigott komornája, Rózsi (Gryllus Dorka), valamint a fiatal és naív cselédlány, Kató (Döbrösi Laura) között szövődő bizarr, szenvedélyes viszonyokat és sikamlós hatalmi játszmákat bonyolítják tovább az Elza körül felbukkanó férfiak (Kulka János és Sándor Péter), egészen a sokkoló végkifejletig. A további szerepekben Hajduk Károly, Takács Katalin, Elek Ferenc, Fekete Ernő, Bordán Irén, Lőte Attila és a nemrégiben elhunyt Haás Vander Péter látható, de néhány másodpercre feltűnik többek között Sztarenki Dóra, Szandtner Anna és Takátsy Péter is.
A Félvilág világpremierje az A-kategóriás montreáli filmfesztiválon volt szeptemberben, legközelebb november végén lesz látható Goán, egy újabb A-kategóriás fesztiválon, az Indiai Nemzetközi Fesztiválon. A Félvilág bemutatóját a hazai közönség is egyre izgatottabban várja: a film első képsoraiból álló rövid ízelítő augusztus közepén debütált, és csak az Origón eddig közel 90 ezren nézték meg, megelőzve ezzel náluk az új a Star Wars film (Az ébredő Erő) előzetesét. A film novemberben bemutatott 2 perces előzetesére pedig egy nap alatt több mint 45 ezren kattintottak. A hazai premierre nem kell már sokat várni: Mágnás Elza pikáns, izgalmas, és meghökkentő utolsó napjai december végén elevenednek meg a Dunán.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
November 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.