Az Eclipse Film gyártásában készülő projekt egy négyrészes dokumentumfilm-sorozat. A rendező és fiatal filmesekből álló csapata a 150 évvel ezelőtti osztrák-magyar sarkköri expedíció útját járja végig Bremerhaventól a Ferenc József-földig, miközben érinti Norvégia partvonalát és a Novaja Zemlja szigetcsoportot, ahol megismerkedik a helyi közösségekkel. A négyszer ötvenperces sorozat társírója Viesz Richárd.

A nemzetközi sikerszériának a prágai esemény csupán egy újabb állomása, minden a Kreatív Európa programnál való sikeres pályázással indult. „A támogatásból forgattunk Norvégiában egy teasert, amellyel beválogatták a projektet a Goethe Intézet Pitch It nevű, kifejezetten kezdő filmeseket támogató workshopjára - mesélte még korábban a sorozat producere, Ugrin Julianna. „De ennek a teasernek köszönhetően jártunk a tromsøi filmfesztivál Below Zero North Pitch Fórumán, északi partnereket keresni, és így jutottunk be a FIPADOC-ra is pitchelni, ahol találtunk francia koproducert a projekthez és ahol díjat is nyertünk a DOK.fest Münchenre”.

Az említettek mellett tavaly a Berlinale-n is bemutathatták projektjüket Dénes Viktóriáék a 3. PITCH_IT nemzetközi workshopon. A mostani elismeréseknek köszönhetően Európa további pontjain verhet hullámokat a Frozen Ocean„Ezeken az eseményeken kapcsolatokat tudunk építeni és felmérhetjük a nemzetközi filmszakmai terepet “ - foglalta össze a terjeszkedés fontosságát Ugrin.

Csendes észak (Frozen Ocean)

A DocFest Sheffield Networking-díj két akkreditációt kínál fel a júniusi Sheffield DocFest-re, amelyek hozzáférést biztosítanak a fesztivál összes vetítéséhez és programjához. A MIA Market-díj birtokosaként pedig idén ősszel részt vehetnek Rómában a MIA International Audiovisual Marketen, fontos globális szereplőkkel együtt. A harmadik, Pitch the Doc elnevezésű díjat a projekt előrehaladásának támogatására ítélték oda, biztosítva számára a személyre szabott kurálást és támogatást a nemzetközi elismerés és láthatóság építésében.

A film Pitch the Doc-díját így indokolta a zsűri

„A projekt egyedülálló képessége miatt, hogy összekapcsolja a kalandok izgalmát az éghajlatváltozás és a környezetvédelem sürgető történetével. Hiszünk abban, hogy ez a dokumentumfilm izgalmas és érzelmes utazásra viszi el a nézőket, és a lenyűgöző operatőri munka és az erőteljes történetmesélés segítségével bevonja a közönséget a beszélgetésbe, a passzív nézőket pedig aktív klímaügyek szószólóivá változtatja.”

Forrás: FilmNewEurope, Dokweb / Címlapon: Zdeněk Blaha (East Doc Platform), Ugrin Julianna és Dénes Viktória / Fotó: East Doc