A fesztivál igazgatója, Nyikita Mihalkov a Puskin mozi bejáratánál tartotta köszöntőbeszédét. Ugyancsak jelen volt David Carradine, aki Billt alakítja Tarantino filmjében, valamint Jurij Luzskov, Moszkva polgármestere és Genagyij Zsuganov, a kommunista párt vezetője. Moszkvába várják még a hírességek közül Uma Thurmant, Meryl Streep-et, Isabelle Adjani-t és Emir Kusturicát.

A megnyitón
Tarantino, Mihalkov és Zsuganov
Idén újabb szekcióval bővül a fesztivál kínálata: a Perspectives programjába első és második filmes rendező munkáiból válogattak a szervezők.

A nagyzsűri elnöke a híres brit rendező, Alan Parker, az Éjféli expressz, a Pink Floyd: Fal, a Madárka, az Angyalszív, a Lángoló Mississipi és az Evita alkotója:

"A feleségem mindig azt kérdezi, mikor csinálok már új filmet, így hát eljöttem a fesztiválra, hogy ne kelljen filmet forgatnom", mondta viccelődve az újságírók kérdésére, hogy miért vállalta a zsűrizést, majd hozzátette: "Kiváltságnak tekintem, hogy a zsűri elnöke lehetek Moszkvában. Az orosz filmmel még a szovjet időkben ismerkedtem meg. Mihalkovval 25 éve találkoztunk és nagy nagy rajongója vagyok. Sajnos egy átlag brit nagyon kevés orosz filmet lát, de remélem, hogy ez a helyzet meg fog változni.  

Oroszországi tartózkodása alatt Parker meglátogat majd egy filmstúdiót, az Orosz Filmintézetet, valamint elmegy a Puskin Szépművészeti Múzeumba is. A rendező akkor volt itt utoljára, amikor '89-ben retrospektív vetítést tartottak a filmjeiből. 

"A legnagyobb öröm sétálni Moszkvában, és látni, hogyan változott a város", mondja Parker. Egy sajtótájékoztatón pedig az orosz filmeseknek szólt pár mondatot: "Az erőteljes hollwoodi filmipar nem kellene, hogy domináljon itt. Valamint meg kellene állítani a kalóz DVD-kel való kereskedést is."

Alan Parker mellett két orosz, egy francia, egy német és egy lengyel tagból áll a fesztivál zsűrije: Borisz Akunyin író, akinek az utóbbi öt évben a könyvei 10 milliós példányszámban keltek el, valamint 30 nyelvre lefordították műveit (Azazel című regénye magyarul is olvasható), a kritikus és filmproducer Armen Medvegyev, Humbert Balsan francia producer, Barbara Sukowa német színésznő és a lengyel filmrendező Jerzy Stuhr.

Az Us (Mi) című orosz filmet Dimitrij Meskiev rendezte, 1941 augusztásában játszódik. A messzi keleti frontvonalon három fogságból megszökött katona próbál elrejtőzni, miközben a területet az ellenség foglalta el. Az erdő sem biztonságos, mert könnyen a mocsárba süllyedhetnek. Vajon elárulják-e őket a falusiak? Egy öregember felajánlja, hogy segít rajtuk, de nem tudni, megbízható-e, nem adja-e át őket a német hatóságoknak. Annak ellenére, hogy az egyikük az öregember legkisebb és legkedvesebb fia - bármi megtörténhet.


Az észt Sigade revolutsioon (A disznók lázadása) tinédzserekről szóló vígjáték. 1986 nyarán néhány tizenéves fiatal elhatározza, hogy három napot együtt töltenek egy gyönyörű erdei tó partján lévő kempingben. A 16 éves Tanel, aki Helennel, a barátnőjével érkezik, azt reméli, most lesz módja rá, hogy elveszítse a szüzességét. De a lány egy másik fiúba lesz szerelmes, az összetört Tanel pedig Helen egy barátnőjével lép szövetségre. A film bemutatja, hogy egy totalitárius rendszerben élő fiatalok viselkedését hogyan befolyásolja a rideg közeg. A film egyszerre radikális, optimista és szórakoztató.      

A National Bomb (Nemzeti bomba) című azerbajdzsáni mozi egy szovjet időkről készülő film forgatásáról szól. Ahogy mindig lenni szokott, a pénz elfogy, mielőtt a filmet be tudnák fejezni. A főszereplő két filmes - egy tapasztalt idősebb és egy ambíciózus fiatal, akik mindent megtesznek azért, hogy befejezhessék a filmet. Így a megszokottól egészen eltérő utakat is találnak a cél eléréséhez. További érdekesség, hogy a film rendezője, Vagif Musztafajev jelenleg az azerbajdzsáni kulturális miniszter posztját tölti be.   

A Moszkvai Filmfesztiválon a fentieken kívül szerepel még thaiföldi, portugál, német, olasz, kanadai, kínai, spanyol, izraeli, argentín, görög, svéd és koreai alkotás is.