A Magyar Filmművészek Szövetségének képviseletében jelen lévő Szomjas György már az elején egyértelművé tette: az összegeken nem lehet változtatni, tudomásul kell venni, hogy ennyi jut. A normatív támogatásról ugyan lesz még belső vita, ahol remélhetőleg megegyeznek a szakma képviselői. A rendező friss információval is szolgált: Pécs városa jelezte, hogy önálló dokumentumfilm-szemlét kíván rendezni. A részletekről a napokban egyeztetnek a felek.
Tóth Erzsébet, az MMK főtitkára a szemle megnyitóján bejelentett négy éves megállapodásra vonatkozóan a kiszámíthatóságot emelte ki, mint pozitív fejleményt. „Tudomásul kell vennünk, hogy 2007-ben névértéken 30 százalékkal csökken a filmekre fordítható összeg. A mostani megállapodás alapján viszont 2010-re csaknem elérjük a tavalyi összeget” - tette hozzá. A 2007-ben az MMK által dokumentumfilmre fordítható összeg egyébként nem több, mint 180 millió forint.
Kisfaludy András, a MADE vezetője kritikus hangot ütött meg a keretösszeggel kapcsolatban. Mint mondta, örül a filmtörvénynek, örül a szakma egységének, de a lényeg mégiscsak az, hogy „elvettek tőlünk több száz milliót”. Vészi János ezt azzal egészítette ki: ha onnan is elvonnak, ahol már eredetileg is alig volt, az gyakorlatilag a műfaj halálát jelenti.
A Duna Televíziót képviselő Pörös Géza fontos bejelentést tett. A csatorna vezetése ugyanis eldöntötte: a Duna2, ismertebb nevén Autonómia csatorna az idei évtől a dokumentumfilmek szolgálatába áll. Ez azt jelenti, hogy a sugárzott műsorok 90 százaléka a dokumentum-műfajból kerül majd ki. Pörös elképzelhetőnek tartja, hogy tematikus vagy alkotói sorozatok is műsorra kerülhetnek, mint ahogy külföldi, fesztiválgyőztes munkákkal is találkozhatunk majd.