Walter Salles korábban már készített könyvből mozgóképet, az ő nevéhez fűződik a Che Guevara: A motoros naplója című film elkészítése. A rendezőn kívül a motortos-projectből többen is részt vesznek Kerouac könyvének átdolgozásában. Jose Rivera írja a forgatókönyvet, és az alkotásba beszállt a Che-film egyik producere, Rebecca Yeldham is.
Az úton 1957-ben jelent meg Amerikában, és óriási szerepet játszott az 1960-70-es évek beat-mozgalmának kialakulásában. Akkoriban szinte emblematikussá vált az a kép, ahogy fiatalok ezrei farmernadrágjuk zsebéből kilógva vitték magukkal mindenhova a könyv egy megviselt példányát.
Neal Cassady, az író elválaszthatatlan barátja és Jack Kerouac |
A Kerouac főhősének nincs hagyományos értelemben vett története, a szabadságot hajszoló, végleg letelepedni nem tudó Sal Paradise részben az író alteregója is. Hősünk mindenféle módon gyalog, vonaton, stoppal, saját autójával – amíg az bírja – járja az Újvilág útjait. A legkülönbözőbb helyeken akad össze a legvadabb figurákkal és veszi ki részét a legőrültebb kalandokból.
A film egyik producere, Francis Ford Coppola (Apokalipszis most, Keresztapa) már 1979 óta fontolgatja Az úton filmrevitelét, ekkor kerültek cége, az American Zoetrope tulajdonába a mű megfilmesítésének jogai. (A Zoetrope-pal valósult meg Geoges Lucas első moziját, a francia Újhullámmal áthatott THX 1138.) „A könyvet nagyon nehéz képekké alakítani, eddig nem találtunk olyan rendezőt és forgatókönyvírót, aki eleget tudott volna tenni a kihívásnak” – mondta Coppola.
A szereplőválogatás és a forgatás előreláthatóan 2006-ban kezdődik.