A 22. Olasz Filmfesztiválon lehet majd megnézni Paola Cortellesi színésznő első rendezését, az Olaszországban a Barbie-nál és az Oppenheimernél is nagyobb bevételt hozott, számos díjat nyert Miénk lesz a holnap-ot. A fekete-fehér családi dramedy 1946-ban játszódik Rómában, főhőse, Delia nap mint nap teljesíti a lehetetlent – dolgozik otthon és munkahelyén, rendben tartja a családi fészket, foglalkozik a gyerekekkel és az idős családtagokkal, elviseli a háborút megjárt férje dühkitöréseit. A fáradhatatlan nő mindent megtesz, hogy férjhez készülő lánya ne juthasson hasonló sorsra, de erőfeszítései hiábavalónak tűnnek. Egy nap viszont kézhez kap egy levelet, ami meglepően merész tettre készteti. A magyar közönség először az Olasz Filmfesztiválon láthatja a későbbiekben a Mozinet forgalmazásában a mozikba kerülő filmet.
Miénk lesz a holnap
A hazai nézők szintén az idei Olasz Filmfesztiválon láthatják majd először a Velencei Filmfesztiválon díjazott Szükséges idő és A család című filmeket. A Francesca Comencini rendezte Szükséges idő a rendezőnő és apja - a 2007-ben elhunyt világhírű filmes, Luigi Comencini (Kenyér, szerelem, fantázia, Mindenki haza, A római lány, Don Camillo elvtárs) közötti kapcsolatról szól, és arról, hogy a filmek megmenthetik az emberek életét. A rendező fiatalkori énjét Romana Maggiore Vergano játssza, aki alakításáért megkapta az idei Velencei Filmfesztiválon a legjobb színésznőnek járó Francesco Pasinetti díjat. A fiatal színésznő a Miénk lesz a holnap című filmben is fontos szerepet játszik.
Francesco Costabile második filmje, A család megrázó erejű alkotás a két gyermekét egyedül nevelő nőről és volt férjéről. Francesco Gheghi-t a filmben nyújtott alakításáért az idei Velencei Filmfesztiválon a legjobb színésznek járó díjjal ismerték el.
Szükséges idő
Szerepel a kínálatban a 2022-es Sziget Fesztiválon fellépett Margherita Vicario énekes-dalszerző-színésznő első rendezése, a Berlinalén debütált Gloria!. Az 1700-as évek Velencéjének egyik leányintézetében játszódó film az őstehetséggel megáldott Teresa történetét meséli el, aki az Ancien Régime beporosodott színpadán alkotja meg a lázadó, modern popzenét. A budapesti Svájci Nagykövetség együttműködésével bemutatott film a 2024-es olasz Globo d’Oro díjátadón elnyerte a legjobb első film és a legjobb zene díját, valamint a Seattle International Film Festivalon a zsűri nagydíját.
Gloria!
Igazi kuriózum Giulia Steigerwalt második filmje, a Diva Futura. A film az első olasz pornófilmek producerének titkárnője, Debora Attanasio önéletrajzi írása alapján készült. A '80-as, '90-es évek Olaszországában Riccardo Schicchi ügynöksége a szabad szerelmet pornóvá alakította, és világsztárt csinált Staller Ilonából, Moana Pozziból és Henger Évából. A média által kreált hírnév „Cicciolina” parlamenti megválasztásához és Moana Pozzi polgármester-jelöltségéhez vezetett.
Diva Futura
Végül Paolo Sorrentino (A nagy szépség, Ifjúság, Az ifjú Pápa, Silvio és a többiek) az idei Cannes Filmfesztiválon bemutatott Parthenope című filmjét is elhozza a 22. Olasz Filmfesztivál. A fantasy-drámában olyan hírességeket láthatunk, mint Celeste Dalla Porta, Silvio Orlando (Április, A fiú szobája), Luisa Ranieri (Jó barátnők, Isten keze), Isabella Ferrari (Egy tökéletes nap, A nagy szépség), és Gary Oldman. A filmet később a Mozinet hozza majd a magyar mozikba, a hazai közönség az Olasz Filmfesztiválon láthatja először.
A 22. Olasz Filmfesztivált november 8. és 16. között rendezik Budapesten a Puskin és Tabán mozikban.
Borítókép: Parthenope