A felkért szerzőktől olyan, most vagy a közelmúltban játszódó, csattanós és fordulatos történeteket várnak, amelyek elrugaszkodnak aktuális világunk problémáitól, eltekintenek nyűgtől és bajtól, az örömről, kapcsolatokról és szerelemről, az élet szépségeiről szólnak, és amelyekben nem ritka a cselszövés, bőven van praktika, szerelmi játszmák, erotika, kaland és játék.
A pályázat címe jelzi a kiírók szándékát, akik szeretnék, ha a mai, modern mesék hősei jellegzetes magyar karakterek lennének, jellemzően magyar helyszíneken, ismert helyzetekben találkoznának.
Fontos szempont, hogy olyan kisprózai művek szülessenek, amelyek alkalmasak arra, hogy visszafogott költségvetésű, televíziós filmek készülhessenek belőlük. A szerzőknek tartózkodniuk kell a kosztümös, sokszereplős, gyártási szempontból adaptálhatatlan sztoriktól és költségigényes helyszínektől.
A pályázatra 10–15 flekkes kortárs magyar novellákat és elbeszéléseket várnak. Az Unio Film kiválasztja azt a 10 elbeszélést, amelyekből film készül, és rendezőt keres hozzá. A szerzőkkel a produkciós iroda egyeztet arról, hogy részt kívánnak-e venni a művükből készülő forgatókönyv megírásában. A program második fázisában tehát 10 kiválasztott műből 25-30 perces tévéjátékfilm-forgatókönyv készül 2010-ben.
A Kis Magyar Dekameron felhívásra beérkező írásokat a Litera publikálja. A pályamunkák közül a kiválasztott legjobb – az országos Diákzsűri döntése alapján – kapja a 2010-es Litera-díjat, amit a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon adnak át ünnepélyes keretek között.
A felkért írók:
Bán Zsófia, Bódis Kriszta, Bozsik Péter, Cserna-Szabó András, Dragomán György, Dunajcsik Mátyás, Esterházy Péter, Fehér Béla, Ficsku Pál, Forgách András, Háy János, Kukorelly Endre, Maros András, Pallag Zoltán, Peer Krisztián, Péterfy Gergely, Sajó László, Szécsi Noémi, Tóth Krisztina, Vámos Miklós.
A pályázat eredményeképpen gazdagodik kortárs novellairodalmunk és olvasótábora, újabb lehetőséghez jutnak fiatal filmalkotók. A közreműködő, a filmeket bemutató televízió pedig komoly érdemeket szerezhet a szinte elfelejtett magyar tévéjátékfilm újraélesztésében, amikor a készülékek elé ülteti a sok évtizedes értékeket hordozó műfaj rajongóit.