Könyv jelent meg az Aurora Borealis – Északi fényről
Október 4-én vetítéssel egybekötött könyvbemutató a Puskin moziban
A napokban jelent meg Pataki Éva - Mészáros Márta - Törőcsik Mari: Aurora Borealis – Északi fény című beszélgetőkönyve, mely pillanatképek sora: két kivételes nô, egy színész és egy rendező – miközben forgat, játszik, rendez – az életéről beszélget, emlékeket idéz. A könyvben két művész túl a nyolcvanon a pályáról, a színház- és filmművészet múltjáról, jelenéről, halhatatlan emlékű pályatársakról, kalandokról csevegnek. Október 4-én 19 órakor Mészáros Márta legújabb, immár 26. alkotása, az Aurora Borealis – Északi fény premier előtt látható a Puskin moziban. A vetítés után a könyvbemutatón Kolozsi László beszélget Pataki Évával és Mészáros Mártával.
A napokban jelent meg Pataki Éva - Mészáros Márta - Törőcsik Mari: Aurora Borealis – Északi fény című beszélgetőkönyve, mely a közös alkotás folyamatát, az Aurora Borealis születését kíséri. A filmét, amely a forgalmazó közleménye szerint "a valóban megélt női sorsok és élettragédiák tablója – az utolsó szemtanúk vallomása a háborús idők borzalmairól, de leginkább mégis emberségről, szeretetről és szépségről. Két művész ott ül a sziporkázó, ám egyre halványuló északi fényben, túl a nyolcvanonés csak mesélnek nekünk. Törőcsik Mari és Mészáros Márta a film egyik forgatókönyvírójával, Pataki Évával beszélget a pályáról, a színház- és filmművészet múltjáról, jelenéről, halhatatlan emlékű pályatársakról, kalandokról csevegnek felszabadultan; aztán jóval szomorkásabban a súlyosabb és örök érvényű dolgokról: női sorsokról, háborúról, túlélésről. Mi is ez a könyv voltaképpen? Művészi hitvallás, tudástár, pletyka, rezignált életbölcsesség."
A nemzetközileg is elismert, Kossuth-díjas, Balázs Béla-díjas és Arany Medve-díjas forgatókönyvíró-rendező, Mészáros Márta legújabb, immár 26. alkotása, az Aurora Borealis – Északi fény Törőcsik Mari, Tóth Ildikó és Törőcsik Franciska főszereplésével október 19-én kerül a hazai mozikba a Filmteam gyártásában, a Vertigo Média forgalmazásában.
A film két idősíkon futó családtörténet, amely anya és lánya kapcsolatának mélységeit boncolgatja. A Bécsben élő sikeres ügyvéd, Olga (Tóth Ildikó) idős anyja, Mária (Törőcsik Mari) váratlanul kómába esik. Amíg Mária élet és halál közt lebeg, Olga egy mélyen elhallgatott titokra bukkan. Az egyre szenvedélyesebb kutatás az '50-es évek háború utáni Európájába vezeti vissza, ahol útja végén ő maga áll: egy olyan ember, akit korábban nem ismert. A film "szokatlan helyzetekben, izgalmas, helyenként krimiszerű, oknyomozó módon, női érzékenységgel beszél az identitásválságból adódó drámai helyzetekről, a szégyenről, a titkok okozta sérülésekről és a hazugság leleplezésének felszabadító erejéről."
Október 4-én 19 órakor az Aurora Borealis – Északi fény premier előtt látható a Puskin moziban. A vetítés után a könyvbemutatón Kolozsi László beszélget Pataki Évával és Mészáros Mártával. A film október 3-án 19 órakor az Allee moziban, illetve október 15-én a Szentendre P'art moziban is látható lesz premier előtt. A közönség előbbi vetítés után Mészáros Mártával, utóbbit követően Pataki Évával találkozhat.
Az alkoholbetegség, a sehová sem tartozás témakörét járja körbe Till Attila harmadik nagyjátékfilmje, az És mi van Tomival?, ami október 31-én kerül a mozikba
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.
Szimler Bálint első nagyjátékfilmje a hazai poroszos oktatási rendszer hétköznapi kudarcain keresztül mutat rá azokra a beidegződésekre és komplexusokra, amik össztársadalmi szinten is nehezítik az életünket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.