A Kecskemét Animációs Filmfesztivál rendszeres látogatói akár azt is hihetnék, valami történt az időérzékükkel, hiszen az eddigi ritmus szerint csak a jövő évben kéne következnie a KAFF, de nem belső órájuk tréfálta meg őket; a korábban háromévente jelentkező fesztivál biennálévá vált. A szervezők indoklása szerint így egyrészt könnyebb a nemzetközi fesztiválnaptárba illeszteni az eseményt, másrészt a hazai és nemzetközi animációs szakma aktivitása megköveteli, hogy minden két évben sor kerüljön a seregszemlére.

A Rátkai Klub Nagytermében tartott beharangozó sajtótájékoztatón a reklám-spot megtekintését követően Mikulás Ferenc fesztiváligazgató vette magához a szót, aki elmondta, a KAFF története során mindig nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy elkerüljék: a fesztivál belterjes, csupán helyi érdekeltségű eseményt jelentsen. Éppen ezért a hazai animációs filmek szemléje mellett idén is megrendezik a nemzetközi filmek versenyét is, amelyre – Mikulás tájékoztatása szerint - 28 alkotást neveztek – ebből az előzsűri (Szeredás András, Liszka Tamás, Georges Sifianos) 12 versenyfilmet (4 egész estés filmet) választott ki. Belfödről 125 nevezés érkezett – tehát két év alatt ennyi animációs film készült, ami Mikulás szerint meglepően magas szám, különösen annak tekintetében, hogy a szakma folyamatos nehézségekkel küzd. 107 filmet talált érdemesnek az előzsűri (Féjja Sándor, M. Tóth Éva, Radu Vasile Igazsag) a versenyben való részvételre. A verseny magyar szekciójának zsűrijét M. Tóth Géza vezeti, mellette ifj. Gyergyádesz László, Jerzy Kucia, Paul Driessen, valamint Radóczy Katalin döntenek a díjakról. A nemzetközi zsűri elnöke David Erlich, a tagok: Philippe Moins, Kárpáti György, Richly Zsolt és Tess Mallinson Földes. (A zsűritagokról részletesen itt olvashatnak.) 

Nem csak a magyar filmekről
beszélnek a népmese-konferencián
 

A KAFF egyik fő célja, hogy lehetőséget biztosítson a pályakezdő filmeseknek, ezért igyekeznek minél szorosabb kapcsolatot kialakítani a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel – Mikulás a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy ennek eredményeképp létrehozták a „Legjobb vizsgafilm”-díját. Emellett az egyetem diákjai különleges programként bemutatják a KAFF-ra készült szignálfilmjeiket – a szervezők ezzel is a szakmában érzékelhető generációváltást kívánják elősegíteni. Ennek egyik további radikális megnyilvánulása, hogy lesz animációs filmkészítő workshop Szoboszlay Péter filmrendező irányításával, az elkészült alkotások közül pedig a 70 tagú gyermekzsűri ítéli oda a legjobbnak az egymillió forint értékű fődíjat.

A kecskemétiek azonban nem elégszenek meg azzal, hogy Magyarországon ők rendezik az egyetlen A-kategóriás fesztivált (ami egyébként számtalan költséges kötelezettséggel is jár), a filmek vetítése mellett kísérőprogramok sora is színesíti az eseményt – tájékoztatott Mikulás. Erre nagyszerű apropót biztosít, hogy a Múzezumok Éjszakája is a KAFF idejére esik, így láthatóak többek között képregény-kiállítások, retrospetktív sorozatok. Emellett nemzetközi konferenciára is sor kerül, amelynek ezúttal a népmese lesz a témája – nem csupán a jól ismert magyar művekről lesz szó ezúttal, hanem orosz, indiai, valamint cseh és szlovák népmesék által felvetett kérdésekre keresik a szakértők a választ, természetesen vetítésekkel összekötve. A rajongók továbbá megismerkedhetnek Menő Manó megalkotójával, Cavandolival Giannalberto Bendazzi olasz filmtörténész előadásában. Paul Driessen, a zsűri egyik tagja is bemutatásra kerül, csakúgy mint a Halas&Bachelor stúdió – előbbi Antonella Gallace, utóbbi Vivien Halas prezentációja. A szakmai színvonalat tovább erősíti Csupó Gábor, valamint Gauder Áron jelenléte, akik készülő projektjeiket mutatják be a KAFF-on.

A zsűri elnöke az Oscar-díjra jelölt M. Tóth Géza

A fiatal tehetségek támogatása mellett Mikulás Ferencék kiemelten foglalkoznak a hazai animáció mestereinek évfordulóival. Ennek megfelelően idén köszöntik a 80 éves Dargay Attilát, valamint a 70 esztendős Gyulai Líviuszt – vetítésekkel, tárlatokkal kívánnak tisztelegni az alkotók előtt. A kísérőprogramok nem maradhatnak zene nélkül, a kecskéméti Fő téren többek között a Kiscsillag zenekar fogja szórakoztatni a közönséget. (További programok itt találhatók)