Az IDA jelölés a legfontosabb mérföldkő az Oscar-jelöléshez vezető úton is a dokumentumfilmes kategóriában. A 2024-es jelölésekről 300, dokufilmesekből, kurátorokból, filmkritikusokból és szakemberekből álló zsűri döntött.
„Hatalmas boldogság és megtiszteltetés a dupla jelölés és az, hogy a filmünk ennyi csodálatos alkotás között szerepelhet. Mi hétfőn jöttünk haza, a rendezők pedig még mindig az amszterdami IDFA-n vannak, ahol teltházas vetítésekkel játsszák a filmet. Rengeteg pozitív, szeretetteli visszajelzést kaptunk a közönségtől és a szakmától is. Örömmel tölt el minket, hogy ilyen sokan rezonálnak a filmre és ekkora lelkesedéssel fogadják világszerte.” – nyilatkozta Szakonyi Noémi Veronika producer.
A boldogságfelmérő magányossága
Kevés szubjektívebb dolog van, mint a boldogság, Bhutánban mégis számokban mérik. Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya Sundance-en debütált dokumentumfilmje a himalájai buddhista királyságba kalauzol, ahol a boldogságot kérdőívekből mutatják ki, a mi európai standardjainkhoz képest nagyon keleti mércével.
Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya rendezők dokumentumfilmes csapata egy negyvenes éveiben járó boldogságügynök, Amber Gurung életét követte. A mindössze 700.000 embert számláló, apró himalájai királyságban, Bhutánban ugyanis a Boldogság Kutatóintézet munkatársai járják az országot, és négyórás kérdőív segítségével mérik fel a lakosság boldogságszintjét. Ennek eredményéből dolgozzák ki az ötéves fejlesztési terveket, amelyeknek elsődleges célja, hogy tovább növeljék a bhutáni társadalom „boldogság indexét”.
A filmben Amber házról-házra látogatja az elszigetelt falvakat. Rajta keresztül kapunk intim betekintést a bhutáni társadalom hétköznapjaiba: abba, hogy mi teszi őket igazán boldoggá, és egyáltalán valóban mérhető-e a boldogság? A történet során nemcsak a hétköznapi emberek vágyait ismerjük meg, hanem főhősünk személyes sorsa is kibontakozik, akinek legnagyobb álma, hogy végre szerelemre találjon.
A boldogság ügynöke az év eleje óta járja a világ filmfesztiváljait, Sundanceből indult, fődíjat nyert a bolognai Biografilm Fesztiválon és Szkopjéban is, eljutott Thesszalonikibe, Koppenhágába, Barcelonába, Sydney-be, San Francisco-ba és Lengyelországba is, utóbbi kettőn díjazták is. Most ősszel a Zsigmond Vilmos Operatőri Fesztiválon Szeged Város díját kapták meg az alkotók. Van már észak-amerikai forgalmazója is, és 17 országban vásárolták meg a jogait.
A dokumentumfilm a magyar Match Frame Productions és a bhutáni Sound Pictures koprodukciójában, a Nemzeti Filmintézet, az amerikai Sundance Institute, a Catapult Film Fund, a deNovo Initiative és a dél-koreai DMZ Docs Fund támogatásával készült. Rendezői Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya, producere Szakonyi Noémi Veronika és Vincze Máté Artur, koproducere Arun Bhattarai, vágója Sass Péter, hangmestere Várhegyi Rudolf és Bohács Tamás, zeneszerzője Balázs Ádám, line producere Tóth Anna volt.