Négy év után ismét Tiszaújvárosba szervezték országos fesztiváljukat a független filmesek, 2006. május 18-21-ig. Az 53. Országos Függetlenfilm Fesztivált a Sztornó című alkotás vetítése után Bakács Tibor Settenkedő nyitotta meg, majd Koscsó Lajos alpolgármester köszöntötte a jelenlevőket. A rendezvény nyitófogadására a Bishop Caféban került sor, itt mindenki maga válogathatott halat, s vadat, majd táncos mulatság vette kezdetét. A lelkes résztvevők egy csoportja hajnalig ropta a helyi főszervező, Fazekas Pamach Sándor által prezentált eklektikus zenei varázslat hangjaira, mások pedig a rég nem látott ismerősökkel bonyolódtak mély diskurzusba. Az ilyen jellegű fesztiváloknak megvan ugyanis az állandó résztvevő gárdája, néhány év alatt szoros barátságok szövődnek, így kovácsolva össze nemtől, kortól, felekezettől függetlenül az azonos érdeklődési körrel rendelkező alkotókat és érdeklődőket. A törzsközönség mellett persze évről-évre feltűnnek újabb és újabb filmrajongók, majd néhány év alatt már őket is az állandó résztvevők között üdvözölhetjük.

A pénteki versenyprogramot még viszonylag kis létszámú nézősereg követte, de az utóbbi évek tapasztalatából kiindulva sejteni lehetett, hogy egyéb elfoglaltságok miatt a többség majd péntek este ill. szombat délelőtt érkezik, és ez persze így is történt. A tájegységi szemlékről tovább jutott ill. az országosra nevezett és az előzsűrin is túljutott alkotások között találhattunk két másfél óra körüli játékfilmet, több néhány perces etűdöt, kisjátékfilmet és pár dokumentumfilmet is. Sereglei András és Klacsán Csaba 77 perces alkotása Drága barátaim címmel fiatalokról mesél, barátságról, szerelemről, gondolkodásmódról, életvitelről. A fiatal rendezők kellemes (habár korántsem hibátlan) filmmel leptek meg bennünket! Legközelebb azért megelégednénk fele ilyen hosszú mozival is.

A rég nem látott ismerősök: munkában a zsűri
Fotó: Czabán György


Az első nap mezőnyéből kiemelkedett még egy super8-ra forgatott kétperces (Sólyom Miklós: Társ), amihez már a Magyar Filmszemlén is szerencsénk lehetett, bár most némiképp átvágva láthattuk. A Társ sok vitát gerjesztett a jelenlevők között, sokan nem értették miről is szól, és a magyarázatot hallva hitetlenkedve néztek, hogy ilyen márpedig nem történhet meg. De hát az ismétlődő és egyre több információval rendelkező beállításokból építkező film valós eseményen alapul. A „poént” nem lövöm le, aki tudja, nézze meg! Az említett filmeken kívül láthattunk még néhány egypoénos párpercest, több nagyjátékfilmet, egy közel háromnegyed órás emberrablós akció-vígjátékot (Szalkai Péter: Utolsó túsz) is. Volt még ezen kívül egy láthatóan profi körülmények között leforgatott re-pirxista, pre-dilettanto, tudományos-fantasztikus filmmusical, amely viszont kevesek tetszését nyerte el (Moszat kommandó: A Bauxin invázió). És mindezt „röpke” 104 percben!

A délelőtt folyamán a vetítőterem előtti aulában további látványosságok kerültek a helyükre. A jelenlevők kíváncsian nézegették Boka Gábor csodaszekrényeit és Arany Gold Zoltán mozíliumát. Előbbi három díszes, kézzel festett szekrényt takar, melyek kukucskáló lyukain át meseszerű világba jutunk. A mozílium is a kukucskálásról szól, ez azonban a mozi elődjének számító optikai játékokat idézte különböző pörgettyűivel, forgattyúival. Az installáció három napon át tartotta a népszerűségét.

A vetítések után vette kezdetét a konzultáció, MAFSZ-os rendezvényeken ugyanis szokás, hogy a zsűri (ez alkalommal Dr.Buglya Sándor, rendező-operatőr, a MAFSZ örökös tiszteletbeli elnöke; Hartyándi Jenő, a Mediawave Fesztivál igazgatója; Müllner Dóra, televíziós szerkesztő; Szira Péter, az ÉS szerkesztője és Kovácsy Tibor, a Magyar Narancs szerkesztője) a filmkészítőkkel és a közönség érdeklődőbb részével kivesézi az adott napon látott filmeket. Sok alkotó hiányában és a vélemények hasonlósága miatt nem tartott túl sokáig a diskurzus, így egy gyors közös vacsora után következhetett a város főterén a fesztivál leglátogatottabb eseménye: a Kispál és a Borz koncert. Az ingyenes koncerten szép számmal képviseltette magát a város ifjúsága is, kár, hogy a vetítésekre nem sikerült becsalni őket. A helyiek és a fiatal függetlenek mellett a „nagy öregek” is érdeklődve figyelték hazánk egyik legnépszerűbb csapatát a színpadon, majd a nap eseményeit a filmesek számára nyitva tartó HBH sörözőben összegezhettük. Ez a hely számított egyébként a fesztivál egyik központjának, hiszen itt zajlott a legtöbb közös étkezés, ill. a szombat esti hatalmas sikert arató pálinkaverseny is. De erről egy kicsit később.

Szombaton a versenyprogram előtt egy másfél órás összeállítást nézhettünk meg a MAFSZ 75 évének legfontosabb filmjeiből. A második nap felhozatala sokkal erősebbnek bizonyult, mint az elsőé, szerencsére ezeket az alkotásokat már egy szépszámú közönség ismerhette meg. Az elsőként vetített Eltérés (r.: Kapronczai Erika) rögtön elnyerte a nézők tetszését. Szépen, pontosan használja a filmnyelvi lehetőségeket, izgalmasan mutatja be négy ember különös kölcsönhatáson alapuló egyszerű történetét a dialógusok teljes mellőzésével. Kiválóan fényképezett, érdekes film. Deák Péter Kontraszt-ját már sok helyen láthattuk, nyert már néhány díjat (itt is), megérdemelten. Ő is elsősorban a formai megjelenítésre helyezi a hangsúlyt, ami viszont sokaknál elterelheti a figyelmet a történetről. Nagyon ügyes munka egy nagyon fiatal alkotótól. Ákos Péter, Böröcz András, Ferenczik Áron és Marói Ákos hárompercese (Kés/villa/kanál) is az egypoénos rövidfilmek sorát erősítette. Ketten merednek a tv-re, vetélkedőt néznek, de valami nagyon nem stimmel. Pontosan építkező kis groteszk. Káldy László idén két filmjével képviseltette magát, melyek közül a Rémtörténet kimondottan a MAFSZ 75. születésnapjára készült. A tőle már megszokott derűs történet mindenkinek mosolyt csalt az arcára.

A kukucskáló lyukain át meseszerű világba jutunk
Fotó: Arany Gold Zoltán


Az animációs filmeket Janoch Lívia és Novák Ádám képviselte Tiszaújvárosban a Béla repül című művével. A kerek kis sztorit az animáció különböző ágainak egybegyúrásával mesélik el. Mellettük animációval jelentkeztek még a Buharov-fivérek a tőlük már megszokott stílusban (Egyvezérszavas védelem). Erről mit is írhatnék? Vagy szereted, vagy utálod, itt középút nem nagyon létezik. Komoly képzőművészeti teljesítmény Gerócs László, Kotnyek István és Kalász József Elhagyott árnyék – Tájleltár című alkotása. Minden egyes kompozíció minden egyes snitt elementáris erőt hordoz magában, és mindez kortárs komolyzenével aláfestve. Zene és kép egy új művészeti alkotássá olvad össze. Itt már nyoma sincs holmi amatőrizmusnak, ez kőkemény profizmus.

Csakúgy, mint Szirmai Márton Mecsek kincse című fikciós dokumentumfilmje és a Futta a kísérleti filmes Falvay Miklóstól. Szirmai is egy kísérletet végez, meglehetősen nagy sikerrel. A játékos (milyen is lehetne egy vidámparkban játszódó történet) dokumentumfilmként induló műbe fokozatosan szövődik bele a fikciós szál, úgy hogy a végén már színtiszta játékfilmről beszélhetünk, dokumentarista szemlélettel. Vagy fordítva. Teljesen összeolvad a kettő. A hatperces Futta egy formai kísérlet. Pontosan vágott, szépen felvett, sok trükkel dúsított alkotás, amelyet bármikor szívesen néz újra az ember, új és újabb tartalmat találva a többrétegű műben.

A vacsora és az ezúttal már igencsak szépen látogatott konzultáció után a Termál Fürdőben a budapesti Shakespeare Színiakadémia szórakoztatta a jelenlevőket Komédiapipso, avagy az érzelmek vurlicere című darabjával. A színház után a közönség testületileg vonult át a HBH Sörözőbe, ahol a filmesek házipálinka versenye vette kezdetét. A zsűriben Dr. Buglya Sándor és Daruka Mihály mellett két helyi erő is képviseltette magát, akik a jeles eseményre öltönyt öltöttek, és a söröző törzsvendégeihez méltón bizonygatták, hogy őket pálinkával ugyan senki sem issza az asztal alá. Ilyen felkészültségű szakembereket vétek lett volna kihagyni a zsűriből, még ha ők mennyiségi és nem minőségi pálinkaversenyen szándékoztak is részt venni. Az esemény moderátori szerepét Kovácsy Tibor vállalta magára, így a fentebb leírtak ismeretében egy igen vidám, sokszor össznépi nevetésbe – de nem pálinkába – fulladó verseny vette kezdetét. Igen tartalmas napot zárhattunk ismét, aki pedig még nem volt elég fáradt, átcsalinkázhatott a Bishop Caféba, ahol ismét a fesztivál helyi főszervezője, Pamach volt a zenefelelős.

Mindig nehéz elbúcsúzni egy ilyen jó hangulatú fesztiváltól, de hát egyszer minden véget ér. A vasárnapi ünnepélyes díjkiosztó, a közös ebéd és a közgyűlés után nem maradt más hátra, mint a könnyes zsebkendők lobogtatása és a hazaindulás. Ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek, aki egy kicsit is segített ennek a változatos, nagyon jó hangulatú fesztiválnak a megvalósulásában. Jövőre, veletek, valahol másutt! (Ez ugyanis egy vándorfesztivál.)


Május 19. Péntek


 

9.30-11.00 óráig

Válogatás a MAFSZ 75 éves évfordulójára összeállított díjnyertes filmekből.

 

11.00-13.00 Versenyprogram

 

Pilló Ákos

Karácsony hangja (27 perc)

                Kárpátalján a szenteste eljövetele fontos eseménynek számít. Kántáló gyermekek járják a

                sötét utcát, szebbnél-szebb verseket énekelve. Karácsony elsõ és második napján a

                betlehemesek is megjelennek. Az éneklés Szilveszter napján sem maradhat el.

 

Berei Zoltán

Hokedli (3 perc)   

                Küzdelem egy hokedlivel a Bodrogzugban.

 

Bihari Balázs, Ferenczik Áron, Szilas Szilárd

Délben (5 perc)     

                Egy idős hölgy ebédet készít valakinek. A beteljesedés küszöbén azonban valami történik.

 

Hencz Alajos

Édesvíz (3 perc)

 

Sereglei András, Klacsán Csaba

Drága barátaim (77 perc)   

                A film megtörtént eseményekre alapul. Egy baráti társaság egy évét meséli el, mely átlagos, mégis               felejthetetlen: a boldog szerelemtől a tragédiáig minden megtörténik.

 

Ebédszünet 13.00-14.30

14.30-18.00 Versenyprogram

 

Halász Júlia, Dohi Gabriella          

Victória J. (15 perc)             

                Mi jut eszedbe egy magas sarkú cipőről? Egy melltartóról? Egy harisnyáról? Biztosan nem ez…

 

Sólyom Miklós

Társ (2 perc)

                A táskarádió mellett elfolyó és "elragadt" idő.

 

Szalay Kristóf

Kedvenc esernyő (6 perc)

                "Ez a kedvenc esernyőm. A becsületes megtaláló 1000.- Ft jutalmat kap."

 

Szalkai Péter

Utolsó túsz (39 perc)

A két főhősnek - foglalkozásuk szerint emberrablók -  meggyűlik a baja az egyik túszukkal, valahogy senki sem akarja kifizetni a váltságdíjat, így a nyakukon marad…

 

Hatvani Balázs, MJP műhely        

scR.I.Pt (20 perc)

Mi van akkor, ha egy bukott forgatókönyvíró egyetlen menedéke egy hegy tetején álló ódon ház, ahol minden megtörténhet? Talán csak a féllábú ember tudja, vagy az idegen lények, akik mindenkit heringnek néznek...

 

Moszat kommandó

Bori Tamás, Makranczy Zalán, Széplaki Géza ...

A BAXUN invázió (104 perc)

                Re -Pirxista, pre-dilettanto, tudományos -fantasztikus film musical…

 

Major Gyula, Thury Gábor

Hát itt rend a lelke mindennek (4 perc)

               

Mezei Gábor

Kényszer (4 perc)

                Film a menedzser élet örömeiről és nehézségeiről.

 

Schneider Ákos

Jótett helyébe (5 perc)         

                Egy fiatal üzletember próbál jót tenni, de csúnyán ráfázik…

 

Dr. Oláh Imre

Utolsó stáció (10 perc)

                A baptista szeretetház egy épületszárnnyal bővült.

 

Gulyás Gábor            

FPS (1 perc)         

                FPS (Frame Per Secundum) Én és a mobilom.

 

 

május 20. szombat

9.30-11.00 óráig

Válogatás a MAFSZ 75 éves évfordulójára összeállított díjnyertes filmekből.

 

11.00-13.00 Versenyprogram

 

Kapronczai Erika        

Eltérés (19 perc)   

Bori és Tamás együtt akarnak messzi útnak indulni. Akarnak? Át kell, hogy gondolják a jelent, a jövõt…

Várakozás és bizonytalanság feszültsége tölti be az utolsó perceket…

 

Katits Kálmán, Firling Attila

Lakatos Demeter nyomában (13 perc)

                Az alkotó kibújik sablonjaiból…

 

Kovács István

Szűzijáték (80 perc)

Ha egy mai lány a második randi után nem nyújt valami kézzelfoghatót kiválasztottjának, könnyen azon kaphatja magát, hogy a retiküljében tartogatott óvszernek egyszer csak lejár a szavatossága. A külsőségek társadalmában

Kopernikusz heliocentrikus világképe rég érvényét vesztette, sokkal találóbb az az ismeretlen áltudományos megállapítás, miszerint: minden a szex körül forog...

 

Ákos Péter, Böröcz András, Ferenczik Áron, Marói Ákos    

Kés/ villa/ kanál (3 perc)

                Két ember tévét néz. Betelefonálósat. Valami azonban nem stimmel.

 

Deák Péter

Kontraszt (6 perc)

                Az önmagába zárt ember állandó késztetést érez                a kitörésre. Küzdelmes menekülése során a

                rabság biztonságos nyugalmát feladva tör a szabadság felé. De nem tudja, mi vár még rá!

 

Ebédszünet 13.00-14.30

14.30-18.00 Versenyprogram

 

Garami Richárd, Varga Gábor Farkas

Koszorú (10 perc)

Diafilm.

 

Drótos István

Egy boldog élet (35 perc)

                Egy sokoldalú fiatal református lelkész bemutatása filmes szemmel.

 

Káldy László

Az ember tudja a kötelességét (18 perc)

                Tibi kenyeret szállít minden éjjel a pékségből a falvakba utána még jön a többi robot. 13 éve nem

                volt szabadságon, teszi a dolgát, nem panaszkodik.

 

Szerdahelyi László

Nyálka (7 perc)

                Az álmokat nem lehet mindig tisztán látni és nehezen értelmezhetőek. Mint ahogy a szavak

                kapcsolata is  mindenkinek mást jelent, a gondolatok sem mindig mutatnak egyenes utat. De a sors nem

                bánik rosszul a kegyeltjével, viszont kétségek között tartja mindaddig, míg el nem jön a perc.

 

Szitár-Csanádi György, Druskóci Dániel, Versitz Viktor

Háj rólersz (5 perc)

                Ogli G. High rollers c. klipjének paródiája.

 

Szitha Miklós, Csordás László

Csenger, 1956 (50 perc)

                Idős csengeri polgárok mesélnek élményeikről.

 

Simonyi Balázs

Budapesti neonok (5 perc) 

                Fényetűd a szocializmus fénykoráról és fényköréről.

 

Janoch Lívia, Novák Ádám

Béla repül (3 perc)               

 

Csuja László

Szivarfüst (5 perc)

                Egy közös étkezés, négy és fél kiló hideg hús mustárral.

 

Káldy László

Rémtörténet (7 perc)

                Nem akarom lelőni. Nézd meg!

 

Gerócs László, Kotnyek István, Kalász József

Elhagyott árnyék (16 perc)

Tájleltár…Ha a beesési szög az átboltozódás síkjából nem tér ki…

 

Falvay Miklós

Futta (6 perc)

                Diplomafilmembe az egyetemen töltött, megélt öt évet sűrítettem hat perccé. Kudarcaim,

                tanulásom, kétségeim szembe néznek velem az út végén.

 

Szirmai Márton

Mecsek kincse (17 perc)

                A Mecsek gyomrában dolgozó kis csoport mindenáron meg szeretné õrizni munkahelyét.

                S bár a változás visszafordíthatatlan, és a kitartás véges, soha nem szabad feladni.

 

Iván és Igor Buharov

Egyvezérszavas védelem (6 perc)

                "Egy hatalmas semmisítő erőt fogunk aktivizálni, kérek mindenkit a legteljesebb tiszta szándék

                felindítására. A Föld a védett bolygók közé tartozik, az itt élő  lelkek nagy része magasabb        

                dimenzióba fog átköltözni!"