CHE GUEVARA IKONOK
Ernesto Guevara da la Serna (1928–1967) argentin orvosdoktor a XX. század második felében a „hivatásos forradalmár“ archetípusa volt, a fegyveres harcok Andy Warholja, elvi társadalomjobbító, minden ideológiai alapról küzdő szélsőbalos terrorista ősatyja. Arcmása ma is közismert politikai ikon.
DIGITÁLIS FORRADALOM
Ha a digitális forradalomnak örvendezünk, csak úgy tegyük, ahogy az a forradalmaknál indokolt: módjával. Ne legyenek illúzióink, a digitális forradalom ugyanúgy felfalja a gyermekeit, mint az analóg. Az nem kérdés, hogy a nagy találmányok megváltoztatják az életünket, de hogy boldogabbá tennék, arra semmiféle garancia nincsen.
NOUVELLE VAGUE 50
50 éves a francia újhullám. A „papa mozija” elleni lázadás az ötvenes évek elején kezdődött André Bazin esszéiben, Truffaut, Godard, Rohmer filmkritikáiban, a legendás Cinematheque-ben, Párizs filmklubjaiban, de a nagyvilág csak 1959 májusában, Truffaut Négyszáz csapásának cannes-i rendezői díja láttán ébredt rá: radikálisan új korszak kezdődött a film történetében.
JAKUZA FILMEK
Japánban, ahol a normakövetés, a kodifikált jog feltétlen tisztelete a legfontosabb társadalmi értékek között is kiemelt jelentőséggel bír, a szervezett bűnözés romanticizálása a mozgóképes fikció műfajában sem dívik. Kinji Fukasaku realista, kíméletlenül nyílt hangvételű filmjei úgy rajzolták át a törvényen kívüli fegyverforgatók public image-ét, miként a neo-western mozgalom írta felül a mainstream amerikai filmek revolverhőseinek arculatát.