Takács Mária filmje sikeres fesztiválkörútját követően jelenik meg DVD-n
Karácsonyra jelent meg DVD-n a tavaly készült, többek között a 12. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon nagy sikerrel vetített Meleg Férfiak Hideg Diktatúrák című dokumentumfilm. A kiadvány a szocializmus meleg világáról szóló, 97 perces filmen kívül kimaradt jelenetekkel és Erdélyi Tea standfotóival egészíti ki Takács Mária munkáját.
A film azt mutatja be, milyen volt a rendszerváltozás előtt Magyarországon meleg férfiként élni. A témának négy fiatal, meleg srác ered a nyomába. Hét idős meleg férfi személyes élményein keresztül, a kikért titkosszolgálati akták segítségével, a mai társadalmi és jogi környezet tükrében értelmezik az elmúlt 50 évet. „Nyomozásuk” legfőbb kérdése, hogy Magyarországon javult-e a rendszerváltozás óta a helyzet, vagy az intézményes és társadalmi homofóbia más eszközökkel ugyan, de ugyanazzal az erővel fojtogatja-e a ma élő melegek életét.
A Meleg Férfiak Hideg Diktatúrák fesztiválkörútja többek közt olyan helyszíneket foglalt magába, mint Jakarta, San Francisco, Los Angeles, Szófia, Kolozsvár, Belgrád vagy Bukarest, nem beszélve az itthoni vetítésekről, így a 2. Magyar Filmhéten, a Budapest Pride Héten, a 4. LMBT Történeti Hónapon, vagy a már említett, 2015-ös Verzión történt bemutatókról.
A film fenti szereplései közül mindenképp kiemelendő az indonéz fővárosban, Jakartában megrendezett World Documentary Awards, ahonnan Golden Award-dal, míg a kolozsvári LMBT Filmfesztiválról közönségdíjjal térhetett haza a már DVD-n is elérhető film.
Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.