Takács Mária filmje sikeres fesztiválkörútját követően jelenik meg DVD-n
Karácsonyra jelent meg DVD-n a tavaly készült, többek között a 12. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon nagy sikerrel vetített Meleg Férfiak Hideg Diktatúrák című dokumentumfilm. A kiadvány a szocializmus meleg világáról szóló, 97 perces filmen kívül kimaradt jelenetekkel és Erdélyi Tea standfotóival egészíti ki Takács Mária munkáját.
A film azt mutatja be, milyen volt a rendszerváltozás előtt Magyarországon meleg férfiként élni. A témának négy fiatal, meleg srác ered a nyomába. Hét idős meleg férfi személyes élményein keresztül, a kikért titkosszolgálati akták segítségével, a mai társadalmi és jogi környezet tükrében értelmezik az elmúlt 50 évet. „Nyomozásuk” legfőbb kérdése, hogy Magyarországon javult-e a rendszerváltozás óta a helyzet, vagy az intézményes és társadalmi homofóbia más eszközökkel ugyan, de ugyanazzal az erővel fojtogatja-e a ma élő melegek életét.
A Meleg Férfiak Hideg Diktatúrák fesztiválkörútja többek közt olyan helyszíneket foglalt magába, mint Jakarta, San Francisco, Los Angeles, Szófia, Kolozsvár, Belgrád vagy Bukarest, nem beszélve az itthoni vetítésekről, így a 2. Magyar Filmhéten, a Budapest Pride Héten, a 4. LMBT Történeti Hónapon, vagy a már említett, 2015-ös Verzión történt bemutatókról.
A film fenti szereplései közül mindenképp kiemelendő az indonéz fővárosban, Jakartában megrendezett World Documentary Awards, ahonnan Golden Award-dal, míg a kolozsvári LMBT Filmfesztiválról közönségdíjjal térhetett haza a már DVD-n is elérhető film.
Stefan Zweig Sakknovellájának szabad adaptációjában Márta és István az utolsó menekültvonattal próbálja elhagyni Magyarországot ‘56 novemberében. Tóth Barnabás látványos pszichothrillert rendezett, melyben a szereplők történetei a vonaton egy mindent eldöntő sakkjátszma során keresztezik egymást.
Az év egyik legnagyobb nemzetközi karrierjét befutó magyar filmje, Torontóban debütált, azóta sorra hozza el a díjakat különböző fesztiválokról. A megtörtént eseményekből kiinduló dráma főszereplője egy irodalomtanár, aki egyre nagyobb bajba kerül, miután az órán egy olyan filmet ajánlott, ami bemutatja a két XIX. századi francia költő, Arthur Rimbaud és Paul Verlaine testi-lelki kapcsolatát.
Reisz Gábor harmadik nagyjátékfilmje nyerte Velencében az Orizzonti (Horizontok) szekcióban a "Legjobb film" díját. A Magyarázat mindenre összetett, sokszínű, fojtogató hangulatú társadalmi tabló a bipoláris Magyarországról, a szabadságvágy és az otthon iránti szeretet, a kölcsönös megértés utáni vágy szívből jövő megnyilvánulása.