Mozart nyomába április 30-tól szegődhetnek az érdeklődők. A film egy zenével átitatott életrajz, amely a zeneszerző kalandos életútját kiterjedt levelezésén és művein keresztül, több mint hetven zenetudós és előadóművész tolmácsolásában mutatja be, sokszor szétoszlatva a közkeletű legendákat. A Mozart nyomában majdnem 80 zeneművet mutat be kronologikus sorrendben olyan neves művészek előadásában, mint Renée Fleming, Magdalena Kozená, Lang Lang, Ronald Brautigam vagy Christophe Rousset. A vetítés május 4-én délelőtt és május 12-én este is látható lesz az Uránia mozivásznán.
Beethoven és Mozart életművét egy olyan kiemelkedő zeneszerzőé követi a sorozatban, akinek műveiből mindketten inspirációt merítettek. A május 16-tól műsorra tűzött Haydn nyomában bensőséges hangulatú interjúkon és a zeneszerző személyes visszaemlékezésein keresztül világít rá a legnagyobb zenei újítók közt számon tartott, szerény zseni életművére. A film magvát ezúttal is a zeneművek adják, közreműködik többek között a 18. Század Zenekara Frans Brüggen vezetésével, a Classical Opera Company Ian Page vezényletével, valamint Ronald Brautigam és a Concerto Copenhagen. A film a bemutatót követően május 25-én délelőtt és 26-án este is megtekinthető.
A Nagy zeneszerzők nyomában tetralógia legújabb részéből a 19. század egyik legjelentősebb zeneszerzőjét, Frédéric Chopint ismerheti meg a közönség, a film május 30-tól kezdődő vetítéseivel zárja a sorozatot. Phil Grabsky négyéves kutatómunka után készítette el a nagy lengyel zeneszerző romantikus egyéniségét, életét és zeneszerzői munkásságát bemutató alkotást. A Chopin nyomában című filmben is neves zenetudósok és művészek működnek közre, a komponista melódiáit olyan kiváló muzsikusok szólaltatják meg, mint Daniel Barenboim, Leif Ove Andsnes, Lars Vogt, Ronald Brautigam és Kevin Kenner. A filmet június 8-án este és június 14-én délelőtt megismétlik.
A filmeket angol nyelven, magyar felirattal vetítik, a zeneművek teljes listája pedig az Uránia honlapján érhető el.
Az angliai Brightonban élő Phil Grabsky a nagy komponistákon kívül készített dokumentumfilmet többek között Csernobilról, Muhammad Aliról és Leonardóról is, filmjeit különböző brit tévécsatornák mellett külföldön is játsszák. A magyar közönség a nagy sikerű Leonardo Live és Exhibitions (Manet, Munch, Vermeer) című filmek alkotójaként ismerheti.
(Forrás: MTI)