Holnap indul, és egészen augusztus 23-ig tart a 19. szarajevói filmfesztivál, ezért választottunk öt alkotást a programból a görög drámától a szerelmiig. A fesztiválon kilenc magyar filmet vetítenek majd, a Kivégzéstől a Fehér istenig.
Miss Violence
Bár a trailer alapján nem ilyesmire számítanánk, de Milko Lazarov első nagyjáték filmje, az Alienation Jorgosról, az ötvenes éveiben járó görög férfiről szól, aki Bulgáriába utazik, hogy vásároljon egy gyereket. Az autója csomagtartójában még egy titkos rejtekhelyet is kialakít a gyerek számára, azt remélve, hogy a határon senki nem talál semmi gyanúsat. Mivel a kiválasztott csecsemő még nem érkezett meg, Jorgos kénytelen egy eldugott hegyi házban megvárni, amíg beindul a szülés, társasága pedig nem csak a terhes lány lesz, hanem annak anyja, és siketnéma testvére is. Lazarov 2008 óta dolgozik a mozin, amit Goethe verse, A tündérkirály inspirált.
Alienation
A 14 éves Beso egy grúz faluban és hatalmas szegénységben él. Apja munkaképtelen, ezért anyja tartja el az egész családot, és ha a magántáncórákból beesik egy kis mellékes, homoszexuális bátyja is beszáll a családi kasszába. Miután testvére elszökök otthonról, Beso az egyetlen munkaképes férfivé lép elő a családban, az eddig sem gondtalan gyerekkort pedig valami sokkal szörnyűbbre kell cserélnie – a felnőttkorra. A napi betevőért folytatott harc mellett osztálytársai gúnyolódásával is meg kell küzdenie, ezért a zenéhez menekül. Rapdalokat ír, és arról álmodozik, hogy sikeres és főleg gazdag előadó lesz, aki megoldja a család összes gondját. Lasha Tskvitinidze ezzel a filmmel debütál.
I am Beso
Pawel Pawlikowski bármit rendez, azért majdnem feltétlenül tudunk rajongani. Az Idát egy krakkói irodalmi fesztiválon láttuk először tavaly ősszel, és az apácának készülő zsidó lány történetét azonnal a szívünkbe zártuk. Pawlikowski filmjének minden képkockája műalkotás, és minimum Tarkovszkij legerősebb kockáit idézi. A sírásós jelenetet nagyon nehéz elfelejteni, Agata Trzebuchowska a legszebb lengyel színésznő, akit valaha láttunk, Agata Kulesza pedig brillírozik a sokat megélt nagynéni szerepében. Az Idát hamarosan a magyar mozik is műsorra tűzik.
Ida
Mivel a dokumentumfilmes program tele van ún. emberi történetekkel, nyomorral és elnyomással, próbáltunk olyan alkotást választani, aminek a végén senkinek nem esik komoly bántódása - legalább is testileg. Happily Ever After című filmjében Tatjana Božić próbál választ találni arra, hogy miért végződött rosszul az összes eddigi kapcsolata. A válaszokat pedig az illetékesektől várja, vagyis az exeitől. Öt volt barátját keresi fel Moszkvától Hamburgig, Londontól Zágrábig, hogy megtudja, miért nem élt velük boldogan, amíg meg nem halt. Utazásaira magával viszi szenvedélyét, önkritikáját, humorát, és egy jó nagy adag gúnyt, amit ha kell, saját maga ellen használ fel.
Happily Ever After
Természetesen nagyon várjuk a magyar alkotásokat is. A Cannesban brillírozó Fehér Istent most gálavetítésen láthatják a nézők, a játékfilmes zsűri elnök Tarr Béla alkotásai közül pedig egy kisfilmet, a Prológust. A Berlinalen bemutatkozott Viharsarok a beválogatott nagyjátékfilmekkel küzd majd meg Szarajevó Szívéért, rövidfilmes kategóriában két Cannes-t megjárt alkotás, Szőcs Petra A kivégzése, és Kárpáti György Mór Provinciája mérettetik majd meg. Három dokumentumfilmünk is részt vesz a versenyben: az Ítélet Magyarországon (Hajdú Eszter), a Szerelempatak (Sós Ágnes) és a Bestence Open (Kovács Kristóf). De animáció is képviseli hazánkat: Vácz Péter Nyuszi és Őz-e a gyerekfilmes válogatást gazdagítja.
Még több magazin
magazin
Alice Rohrwacher visszatérő vendég Cannes-ban: első nagyjátékfilmje, a Corpo Celeste a Quinzaine des Réalisateurs szekció nyitófilmje volt, a Csodák…
továbbmagazin
Hatalmas egók, hatalmas zenélés, hatalmas fásultság. Drogok és dührohamok és magyar operatőrök. Martin Scorsese klasszikus koncertfilmje ráhúzza a…
továbbFriss
Justine Triet és Jonathan Glazer filmjeit díjazták Cannes-ban
Muhi András lett Magyar Filmművészek Szövetsége új elnöke
Tóth Luca animációja harangozza be az idei Budapest Pride-ot
Művészeti filmfesztiválon lett a legjobb rendező Dér Asia
Budapest volt az első állomása az Arany Medve-díjas kínai filmrendező európai körútjának
A Magyar Mozgókép Fesztivállal nyílik meg a FOTON Audiovizuális Centrum
Május 16. és 27. között rendezik meg a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivált, ahol Magyarországot a rövidfilmek versenyében Buda Flóra Anna 27 című animációja, a rövid- és diplomafilmek zsűrijének elnökeként pedig Enyedi Ildikó képviseli.
Visszatért klasszikus gengszterfilmjeihez, de nagy kockázatot is vállalt Scorsese
Martin Scorsese: Itt nem az a kérdés, hogy ki mit tett. Hanem hogy ki mit nem tett
Buda Flóra Anna: Egy pornóra adaptált fakó bűnügyi tévéfilm hangulatát akartam megidézni
a teljes dosszié
A vízilabda arany korszakának történetét elmesélő film április 20-án érkezik a mozikba. Hősei azok a legendás játékosok, akik 1997 és 2008 között végigverték a világot: a Benedek, Kásás, Kiss, Szécsi, Biros, Molnár nevével fémjelzett csapat három olimpiai aranyat, két Európa- és egy világbajnoki címet, valamint két világliga és egy világkupa-győzelmet szerzett.
Éneklésből mentünk, vertük az öltöző falát
A vizilabdás srácok társaságában két és fél óra is gyorsan elszáll
A vízilabdás legendák is készülődnek filmjük bemutatójára
a teljes dosszié
Március 23-án érkezik a mozikba Szakonyi Noémi Veronika első nagyjátékfilmje. A Six Weeks / Hat hét főszereplője egy gimnazista lány, aki örökbe adja az újszülött babáját, de jogszerűen hat hete van, hogy meggondolja magát és visszakérje.
Versenyt fut az idővel egy tinilány az év egyik legjobb magyar filmjében
Nagydíjat nyert a Hat hét Tallinnban
a teljes dosszié