Európa újra mozizni megy! Kilencedik alkalommal rendezik meg az egyik legnagyobb összeurópai filmünnepet, amelyet negyven ország több mint hétszáz artmozijában tartanak egy időben, november 17-én, vasárnap. Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas hálózat kezdeményezésére elindított, határokon átívelő vetítéssorozathoz hagyományosan a magyar artmozik is csatlakoznak, az Art-Mozi Egyesület szervezésében országszerte 30 helyszínen, több mint száz vetítést tartanak az esemény égisze alatt.

 
Premier előtt lesz látható Herendi Gábor új filmje, a Futni mentem

A résztvevő filmszínházak – 8 budapesti és 22 vidéki art mozi – ezen a napon egyedi filmkínálattal várják a közönséget, lehetőséget nyújtva a nézőknek, hogy akár hetekkel vagy hónapokkal az országos premier előtt láthassák a kiválasztott alkotásokat. A hazai artfilm-forgalmazóknak köszönhetően a sokszínű filmkínálatban a német misztikus sci-fi-thrillertől olasz háborús drámán, francia fantasyn és spanyol vígjátékon át a svéd-magyar természetfilmig izgalmas új európai koprodukciók szerepelnek, emellett egy digitálisan felújított animációs klasszikus és egy új magyar romantikus vígjáték is bemutatkozik.

A filmkülönlegességek sorát Az univerzum elmélete című német-osztrák-svájci koprodukcióban készült film nyitja, egy szürrealista, noir-ba hajló, „kvantummechanikus thriller” fekete-fehérben, amelyet Velencében Arany Oroszlánra jelöltek. Premier előtt látható a Comandante – A parancsnok című, valós események alapján készült olasz háborús dráma, amelyet szintén a velencei filmfesztiválon a legjobb díszlet díjával ismertek el. A történet főhőse egy tengeralattjáró kapitánya, aki a parancsnak ellenszegülve kimenti az óceán közepéről egy elsüllyesztett hajó biztos halálra ítélt legénységét.


Az univerzum elmélete

Szintén az Art Mozi Nap keretében vetítik az Oscar díjas A nagy szépség rendezőjének, Paolo Sorrentinónak az új filmjét. A Parthenopé – Nápoly szépe igazi szerelmeslevél a rendező szülővárosának, miközben, ahogy azt Sorrentinótól megszokhattuk, az olasz művész az élet nagy kérdéseire keresi a választ.

Látható lesz a Terápia alatt című díjnyertes spanyol dramedy, amely egy rendhagyó csoportterápiájáról szól: három pár találkozik az ülésen, ám a pszichológus nincs jelen, csak néhány borítékot hagyott számukra instrukciókkal. A Lengyel Filmfesztivál fődíjára jelölt Mindörökké Brigitte Bardot a kommunista Lengyelországban játszódó sajátos filmszatíra, amiben valóság keveredik a képzelettel.

Premier előtt kerül műsorra a Berlinálén debütált német életrajzi dráma, a Szeretettel: a ti Hildétek. A negyvenes évek német fővárosában játszódó film főszereplője, a visszahúzódó Hilde egy ellenálló csoportban találja meg a helyét, ám egy felhőtlenül boldog nyár után a Gestapo letartóztatja a csoport tagjait, köztük a gyermeket váró Hildét.


Szeretettel: a ti Hildétek

Különleges színfolt A kedvenc sütim címmel érkező iráni-francia-svéd-német vígjáték-dráma, amelynek főhőse, a hetvenéves, de lélekben még mindig fiatal Mahin magányos életet él Teheránban. Egy nap azonban elhatározza, hogy kézbe veszi saját sorsát, és feleleveníti szerelmi életét. A film a Berlinále versenyprogramjában mutatkozott be, itt az ökumenikus zsűri díját és a FIPRESCI-díjat is megnyerte.

Az Európai Art Mozi Napon, premier előtt debütál a Futni mentem, Herendi Gábor (Kincsem, Valami Amerika, Toxikoma) új romantikus vígjátéka, Udvaros Dorottyával, Tenki Rékával, Lovas Rozival és Trill Beatrix-szel a főszerepben. Vera (Udvaros Dorottya) a férjével (Csuja Imre) közösen teljesít egy bakancslistát. Már csak egy kihívás marad hátra, amikor a férj váratlanul meghal. Az asszony elhatározza, hogy az utolsó kívánságot is végrehajtja, és lányaival (Lovas Rozi, Tenki Réka, Trill Beatrix) váltóban lefutja a maratont. Apró probléma, hogy egyikük sincs fizikálisan és mentálisan felkészülve a futásra.


A kedvenc sütim

A hazai vonatkozású filmek sorát a jelenleg Svédországban élő Török Zoltán, a nagy sikerű Vadlovak – Hortobágyi mese és a Vad Magyarország alkotójának új természetfilmje folytatja. A változó vadon – Az én Északom amellett, hogy bemutatja a skandináv ország élővilágát a fókáktól a jávorszarvasokig, kivételes szépségű felvételekkel hívja fel a figyelmet a természet szeretetére és védelmére.

A kínálatban hagyományosan helyet kapnak fiatalabb korosztálynak szóló, családi filmek is. Idén ezt két alkotás, a Bambi – Élet az erdőben című francia családi kalandfilm – Felix Salten azonos című könyvének élőszereplős filmadaptációja – és egy magyar-amerikai animációs klasszikus, a Hugó, a víziló képviseli. Az 1975-ös, elbűvölően szürreális képsorokkal illusztrált animáció zenei betétjeit olyan legendák éneklik, mint Kovács Kati, Kútvölgyi Erzsébet és Máté Péter. A klasszikust digitálisan felújítva, 4K minőségben vetítik, az animáció restaurálása a Library of Congress és a Nemzeti Filmintézet együttműködésében valósult meg.

A hazai programsorozat az Art-Mozi Egyesület szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg. A 9. Európai Art Mozi Nap részletes magyarországi programja és az egyes filmek vetítési időpontjai az Art-Mozi Egyesület oldalán találhatók.